A női egészségért főzőiskola elméleti anyaga
Makrobiotika a női reproduktív szervek egészségért
Női panaszok makrobiotikus megelőzése: egészséges méh, méhnyak, petefészek, mell, érzelmi, vércukor és sav-lúg egyensúly.
A felépülés támogatása női makrobiotikus étrenddel – vérszegénységből, fejfájásokból, menstruációs panaszokból, cisztákból, miómából és endometriózisból
FIGYELEM! Aki beteg, forduljon orvoshoz! Ez a főziskola nem helyettesíti az orvosi kezelést! Az egészséggel kapcsolatos könyvek olvasása nem pótolja az orvosi diagnózist, kezelést és az egyéni táplálkozási tanácsot. A főzőiskola hatékony és eredményes végrehajtásához kérd ki makrobiotikus szakértő véleményét.
Közepesen súlyos rendellenességek, tünetek tapasztalása esetében makrobiotikus tanácsadó segítségével kövesd az állapotodnak megfelelő étrendet a három általános gyógyító étrend típusból. Súlyosabb betegségeknél kérd képzett makrobiotikus tanácsadó egyéni étrend javaslatát is.
A természetes makrobiotikus étrend és életmód alapjai
A makrobiotikus étrend és életmód visszahozza a modern mindennapokba a tudatos, egészséget szolgáló, természetes életet, az egyszerű, teljes értékű ételeket, amelyek összhangban vannak a természet törvényeivel, kincseivel és váltakozó rendjével. A módszer követői természetes, kiegyensúlyozott, egyszerű étrenden élnek és tevékeny, aktív életet folytatnak öregkorukban is.
Az ember a természet része, körülöttünk és bennünk is megnyilvánul ennek a rendje. Ennek tudatos alkalmazásával az egészséges élet tudománya a makrobiotika: magában foglalja az alapanyagok kiválasztását, a főzési módszereket, valamint az étkezést és életmódot is. Célja, hogy az életerőnket magas szinten, az egészségünket karban tartsuk.
Nem erőltet egységes étrendet mindenkire, hanem figyelembe veszi az éghajlati övet, az évszakot, a környezeti hatásokat, a nemet, az életkort, a fizikai és szellemi aktivitást, az éppen hozzáférhető alapanyagokat és a főzésre fordítható időt. Számításba veszi a sokféle adottságot, a helyi alapanyagokat és kultúrát, továbbá az egyéni szükségleteket, lehetőségeket és egészségi állapotot is.
Rendszeres étekezésünkhöz válasszunk tudatosan olyan alapanyagokból és módszerekkel készült ételeket, amelyek támogatják az életerőnket, az immunrendszerünket, segítik az egészségünket és támogatják a szervezet gyógyulását.
Ételeink alapanyagául egész, élő növényeket választunk, ezek élő energiával és sokféle értékes tápanyaggal rendelkeznek. Az egész gabona, bab és magszemek, a zöldségek növekedésre képesek, a gyökérzöldségek a veremben kihajtanak, a gyümölcsök magvaiból új növények nőnek, a növények levelei és hajtásai gyökeret eresztenek, a természetesen erjesztett, fermentált ételek mikroszkopikus folyamataiban az emésztést segítő élő enzimek vannak.
Figyelmet igényel az ökológiai gazdálkodásból származó bio élelmiszerek gondos kiválasztása a vásárlásnál, megfelelő tárolásuk és otthoni feldolgozásuk. A természetes főzési módszerekkel különféle hatást gyakorolunk az alapanyagok energiájára mielőtt megesszük őket. Az elfogyasztott ételek kölcsönhatásba kerülnek a testünk energiájával, hatnak az életerőnkre és egyensúlyunkra. Az összes értékes alapanyag és főzési módszer ismeretében változatosan használjuk őket, ízletes és egészséges ételek készítésére.
Az alapanyagok tudatos kiválasztása élettani hatásaik ismeretében és azok megfelelő elkészítése a sarokköve a táplálkozási eredetű betegségek megelőzésének, enyhítésének és kiegyensúlyozásának, ezek értő alkalmazásával kulcsot kapunk az egészségünk helyreállításához.
A szélsőséges ételek hatásai
A makrobiotikus alapelvek és gyakorlat a két ellentétes, egymást kiegészítő, univerzális erő közötti kölcsönhatáson alapulnak. Ezek az energiák az élet minden területen megnyilvánulnak és egymásra kölcsönösen hatnak, ezeken alapul minden jelenség az életünkben. Értelmezhetők az élet sok területén, a nemek, az évszakok, a hőmérséklet, elemek és az energiák területén. Jin jellegű a nő, a tél, a hideg, a víz, a nedves, a kiterjedő erő. Jang jellegű a férfi a nyár, a meleg a tűz, a száraz, az összehúzó erő. Mindkettőből áll mindkét oldal, semmi sem teljesen az egyik vagy a másik.
Az alapanyagokat és az ételeket is ezen alapvető energiák szerint osztályozzuk a bennük meghatározóbb energia alapján, hiszen az élelmiszerekben is megvan mindkét tulajdonság. A növényi élelmiszerek fő csoportként jin, az állati eredetűek fő csoporként jang típúsúak. A jin és jang jelleg a fő csoporton belül is étrelmezhető: a levelek ősszel elhalványulnak és lelhullanak, a nedvesség leszáll a növények gyökerébe, a késő őszi növények szárazabbak és koncentráltabbak, sokáig eltarthatók. Ezért jangabbak az őszi gyökérzöldségek, mint a sárgarépa, a paszternák és a fehérrépa.
Tavasszal és kora nyáron új hajtások jelennek meg, melegebbé válik az idő, a leveles növények inkább jin természetűek, több vizet tartalmaznak, gyorsan elpusztulnak, hűsítő hatásukra a meleg hónapokban van leginkább szükségünk. A növényi energia a csúcspontját késő nyáron éri el, magasan a talaj felett megérnek az édes, lédús gyümölcsök. Ez az éves ciklus tükrözi a meghatározó energiák váltakozását az évszakok változásával összhangban. A trópusi meleg (jang) éghajlatról származó élelmiszerek jin természetűek. A hidegebb (jin) éghajlatról származó élelmiszerek peding jang természetűek. A vegyi összetevőknél például a nátrium jang és összehúzódó, kálium jin és kiterjesztő energiát képvisel.
Szélsőségesek és mérsékeltek, kiegyensúlyozottabbak csoportjába az energia jellegük erőssége szerint soroljuk az élelmiszereket:
- A szélsőségesen jang ételek – az állati eredetű ételek, a húsfélék – a legerősebben jangtól a kevésbé jangig: só, erősen sós ételek, tojás, vörös hús, baromfi, kemény sós sajt, vörös húsú halak, fehér húsú halak – italok és ételkészítési módok eltúlzása, módszerként a grillezés és a sütőben sütés ízületi problémákat, merevséget, szűkületeket, szívrohamot, zárkózottságot, beszűkülést, nyugtalanságot, önzést és erőszakos hajlamot okoz.
- A szélsőségesen jin ételek – a legerősebben jintől a kevésbé jinig: kábítószerek, gyógyszerek, alkohol, vegyi és mesterséges adalékanyagokkal készült, besugárzott, finomított fehér lisztes, cukros élelmiszerek, energia italok, koffein, kávé, fekete tea, tej és tejtermékek, méz, trópusi zöldségek és gyümölcsök, gyümölcslevek a mérsékelt égövben főleg télen, a fagyasztott ételek, italok – italok és ételkészítési módok eltúlzása, módszerként a mikrohullámú sütőben és az elektromos tűzhelyen készült ételek, gyengeséget, szétszórtságot, védekezést, akaratvesztést, depressziót, öngyilkos tendenciát, rettegést okoz a vírusoktól, valamint a fehér vérsejtek termelésének elszaporodását.
- Az egyik szélsőséges csoport ételeinek és italainak fogyasztása automatikusan vonz bennünket a másik oldali szélsőséghez, hogy kompenzálja, mert a testünk egyensúlyra törekszik. A szélsőséges ételek rendszeres fogyasztása azonban a középpontban lévő egyensúly kialakulása helyett a szélsőségek közötti folyamatos, vad ingadozásban végződik, a két szélsőség ételeinek együtt fogyasztása pedig mind a két szélsőség halmozottan káros egészségügyi hatásait hozza.
A kiegyensúlyozott ételek hatásai
Kerülendők a húsok és húskészítmények, a vadhúsok, a pulyka, csirke, tojás, a vörös húsú halak, a tejtermékek, tej, vaj, sajt, tejföl, jégkrém, a trópusi gyümölcsök, trópusi zöldségek és magfélék a mérsékelt égövben főleg télen, a cukor, a koncentrált édesítők, a mesterséges édesítők, a finomított asztali só, a szürke tengeri só, az állati és a telített növényi zsírok, margarin, a trópusi kókusz olaj és pálma olaj, a finomított olajak.
Kerülendők a genetikailag módosított vegyszeresen termesztett szójából, iparilag feldolgozott száraz szójatermékek, szója granulátum, kocka, lap, szójaliszt, cukrozott szójatej, margarin, szója majonéz, szója jégkrém, szójás bébiétel. Kerülendők a feldolgozott finomított gabonatermékek, a fehér rizs, a fehér liszt, a konzervált és fagyasztott ételek, a mesterséges színező, adalék és ízfokozó anyagokkal készült ételek, a mikrohullámú sütőben és lehetőleg az elektromos tűzhelyen készült ételek, az ionizáló besugárzással kezelt élelmiszerek, stimuláló és trópusi fűszerek, azok az étrend kiegészítők és vitamin készítmények, amelyeket teremészetes ételekkel is bevihetünk.
Kerülendők a cukrozott, a szénsavas, a stimuláló energiaitalok, a fekete tea, feketekávé, a drogok, a túlzott mennyiségű alkohol (felnőtteknek kevés sör, vörösbor kivételével, állapot függvényében). Ezek nem részei a makrobiotikus rendszernek.
A kiegyensúlyozott ételek hatásai
- A mérséklet középrészen helyezkednek el gabonafélék, a hüvelyesek – bab, borsó és lencsefélék – a magvak és diófélék, a gyökérzöldségek, a kerek zöldségek, a leveles zöldségek, a tengeri füvek és a mérsékelt égöv helyi gyümölcsei.
- A méréskelten összehúzó energiájú enyhén jang ételek meleget, erőt, fegyelmet és vitalitást adnak.
- A mérsékelten kiterjedő energiájú enyhén jin ételek hűtenek, tisztítanak, nyugtatnak, táplálják a türelmet és a megértést.
- Egyensúlyt a szélsőségesebb ételek elhagyásával és a kiegyensúlyozott alapanyagok értő dinamikus elkészítésével érhetünk el napról napra és tarthatunk fenn hosszabb távon összhangban a folyamatos változásokkal. A betegség a makrobiotikus szemlélet szerint egyensúly hiányában jön létre, ennek étrendi okai pedig valamelyik vagy mindkét oldali szélsőséges ételek rendszeres fogyasztásából származó lerakódások a testben és/vagy a megfelelő tápanyagok hiánya.
Az étrendváltás módja és jelenségei
A makrobiotikus konyha alap felszerelésének és induló alapanyagainak összeállításához javasolt elolvasni a Vágási, főzési módok és életvezetés c. könyvet, az alapok elmélyítéséhez a Makrobiotikus táplálkozás, a Makrobiotika a 21. században c. könyveket az általános makrobiotikus étrend szerinti főzéshez pedig a négy évszak receptjeit. Az orvos átlal diagnosztizált betegségeknél addig kövessük a kapott egyéni kiegyensúlyozó étrend előírásait, amíg azt fokozatosan módosítva visszatérhetünk az általános makrobiotikus étrendhez.
Miután évekig ettük a finomított és mesterségesen ízesített élelmiszereket, ízlelőbimbóink kezdenek elhalni, és elfelejtjük a gabonafélék és zöldségek kínálta gazdag, enyhe ízeket, finom aromákat és a változatosságot. A teljes értékű, feldolgozatlan élelmiszerekre való átállás után hetekkel tér vissza a természetes ízérzékelésük.
Az átállással lehetőség szerint haladjunk fokozatosan. Kezdetben néhány alapvető lépést teszük, kuktafazékban főtt barnarizst, miszólevest, néhány zöldségételt, egyfajta tengeri algát használunk – erős méregtelenítő hatásuk van, sok ásványi anyagot adnak, hijiki: a csontokért és az emésztésért, kombu: a szexuális energiáért, aramre: fáradtság és vérszegénység ellen – és bancha szár teát iszunk.
Napról napra, hétről-hétre fokozatosan bővítjük a fogyasztott természetes ételek körét és csökkentjük a korábbi szélsőséges ételek mennyiségét és fokozatosan áttérünk egy jobb minőségű közbenső ételfajtára, végül teljesen az új ételekre.
A húsról és a baromfiról viszonylag könnyű lemondani, néhány hét elteltével már alig kívánjuk a húst. Ha mégis megkívánnánk, állapot függvényében elkészíthetjük a szejtyán/búzasikér vagy a tempeh ételt hússzerűen, fasírtnak, vagy babos gombócot, a bab vagy csicseriborsó fasírtot.
A cukorról és az édességről általában sokkal nehezebben mondunk le, mint a húsról. Fokozatosan térjünk át a természetes édesítőszerekre, hogy időt adjunk a szervezetünknek a vécukorszint változásához, néhány hétig mézzel helyettesíthetjük a cukrot, ez után már könnyebb átállni az enyhébb rizsszirupra vagy a gluténtartalmú árpamaláta szirupra.
Lelki okokból a tehéntejről és a tejtermékekről a tudatos egyéneknek is több időbe telik, nehezebb leszokni, mert öntudatlanul erősen ragaszkodunk azokhoz az élelmiszerekhez, amelyeken felnőttünk. Kiváló alternatívát kínál a rizstej és a hagyományos fermentált szójatermék a tofu, a tejtermékekhez ízben és állagban hasonló élelmiszerek azok számára, akik épp átállnak az új táplálkozásra.
Amikor a gyermekkorunkban megszokott ételekre vágyódunk, a bűntudat helyett próbáljuk megérteni ennek az okát. Az új étrend első heteiben és hónapjaiban ez csupán a természetes kiürülési folyamatot tükrözi, a mérgező anyagok és a váladékok, amelyek vérünkben és belső szerveinkben felhalmozódtak, a kiválasztó funkciók révén kezdenek kiürülni a testből.
Ha állapotunk már stabilizálódott, valamely élelmiszer megkívánása annak a jele, hogy étrendünk ellentétes irányban eltér a megkívánt ételtől. Ha gyümölcslére vagy fagylaltra vágyunk, akkor az ételünk túl sós, túl van főzve vagy túl sok jang ételt ettünk. Ha halat, tojást, állati eredetű élelmiszert kívánunk meg, akkor túl sok édeset, folyadékot, erőteljesen jin ételt fogyasztottunk. Az ilyen ellenkező irányú késztetésekkel jelzi a testünk, hogy táplálkozásunk egyensúlya megbomlott. Tudatosítsuk ezeket a vágyakat, figyeljük meg az étrendünket és együnk nagyon keveset a megkívánt ételből. Kiegyensúlyozott étrenden a szélsőséges késztetések fokozatosan elmúlnak.
A makrobiotikus étrend kiegyensúlyozott természetes alapanyagai
A makrobiotika a kiegyensúlyozott, energia szempontjából is középpontos ételeket ajánlja. A gabonák a legmegfelelőbb ételek az ember számára, különösen a barnarizsben van meg a kiegyensúlyozottság, ezen belül is a közepes szemű barnarizs fogyasztható egész évben. A melegvérű emberi lények a növényeket termő mérsékelt és trópusi égövben leginkább a kiegészítő ellentétből, a növények köréből igénylik a táplálékukat.
Az általános makrobiotikus étrendben a mérsékelt éghajlati övben fő szerepet játszanak az egész gabonák, a zöldségfélék, a hüvelyesek, a természetes szójabab termékek, a mag és diófélék, a helyben termett idénygyümölcsök és a tengeri füvek – a tengerparti részeken frissen, máshol szárítottan. Az állati eredetű ételek közül a tengeri és édesvízi fehér húsú halfajták ajánlottak – a kagylók és tenger gyümölcsei frissen a tengerparti részeken.
- Egész gabonák rendszeresen: barnarizs, köles, hántolt árpa, árpagyöngy, búza, rozs, egész gabonák ritkábban: zab, hajdina, kukorica, amarant, quinoa, édes rizs
- Gabona termékek alkalmanként: bulgur, kusz-kusz, gabona töret, dara, teljes kiőrlésű liszt, teljes kiőrlésű lisztből tojás nélkül készült tésztafélék és galuskák, soba tészta hajdinából, udon hosszú búzatészta, somen vékony búzatészta, teljes kiőrlésű lisztből élesztő nélkül készült lapos kenyér, teljes kiőrlésű kovászos kenyér, natúr puffasztott gabonák, natúr pattogatott kukorica, natúr gabona pelyhek, búzasikérből/glutén készült búzahús/szejtyán és fu és az édes rizsből készült mochi
- Gyökérzöldségek: sárgarépa, fehérrépa, paszternák, jégcsapretek, gyermekláncfű gyökér, csicsóka, cékla, bojtorján gyökér és távolabbi mérsékelt tájakról a lótusz gyökér, a jinenjo gyökér, rutabaga gyökér és a taro/albi burgonya
- Kerek föld felett növő zöldségek: kerek és kanadai sütőtök, nyári tök, csillag tök, cukkíni, kelbimbó, kelkáposzta, fejes káposzta, vörös káposzta, brokkoli, karfiol, uborka, vöröshagyma, lilahagyma, shiitake gomba, csiperkegomba, karalábé
- Leveles zöldségek: kínai kel, leveles kel, szárzeller, petrezselyemzöld, sárgarépa zöld, jégcsapretek zöld, mustár zöld, vizitorma, snidling, póréhagyma, gyermekláncfű zöld, endívia, fejes saláta
- Hüvelyesek, bab borsó és lencsefélék: azuki bab, barna, vörös vagy fekete lencse, csicseriborsó, fekete szójabab, vese bab, tarkabab, világos szójabab, fehér gyöngybab, mungó bab, sárga vagy zöld feles borsó, nagy szemű nyári saláta bab, zsenge zöldbab és zöldborsó
- Természetes babtermékek: lágy és félkemény tofu, szárított tofu, tempeh, natto, humusz/csicseriborsó krém, tamari vagy gluténtartalmú shoyu szójaszósz, szója miszó (hatcho), szójabab és barnarizs miszó (genmai), szójabab és árpa miszó (mugi),
- Mag és diófélék: szezámmag, tahini szezámmagkrém, mandula, tökmag, napraforgó mag, gesztenye, ritkábban dió, mogyoró, ritkán az aprószemű, ezért erősen összehúzó hatású mákot, ezt ne adjuk jang állapotban
- Olajfélék: hidegen sajtolt, finomítatlan sötét és világos szezámmag olaj, hidegebb időszakban pirított szezámmag olaj, nyáron hidegen sajtolt, finomítatlan olíva olaj, ritkábban a napraforgó olaj, tökmagolaj, búzacsíra olaj, kukoria olaj
- Gyümölcsök és természetes aszalványok: helyben termő vagy mérsékelt égövi fajták: alma, sárgabarack, eper, málna, áfonya, szeder/faeper, őszibarack, körte, cseresznye, meggy, sárgadinnye, görögdinnye, szilva, szőlő, természetes módon aszalt mazsola, alma, sárgabarack, vörös áfonya, ritkábban a mediterrán citrom, mandarin, narancs stb.
- Tengeri füvek: szárítva és/vagy porítva, nem csak a tengerparti részeken: agar-agar, arame, hijiki, nori, kombu, wakame, dulse, kelp
- Édesvízi halak, tengeri halak és tenger gyümölcsei: a fehér húsú, nem túl zsíros fajták: ponty, csuka, harcsa, keszeg, busa, pisztráng stb. a tengerparti részeken frissen a tőkehal, lepényhal, nyelvhal, hering, polip, kagyló, osztriga, garnélarák, rák, homár.
- Italok rendszeresen: forrás vagy tisztított víz, bancha szár tea, pirított barnarizs tea, pirított árpa tea nem stimuláló, nem aromás italok
- Italok alkalmanként: kombu ital, gabona kávé, gyermekláncfű tea, bojtorjángyökér tea, umeboshi ital, lótuszgyökér tea, egyéb nem stimuláló nem aromás italok és makrobiotikus italok állapot függvényében
- Italok csak ritkán: zöld tea, almalé, egyéb helyi gyümölcsök leve melegben mérsékelt mennyiségben, zöldséglé melegben sárgarépa, kevés cékla sárgarépával keverve, árpacsíra ital tavasszal, almabor, természetes erjesztésű sör, szaké, vörösbor egészséges felnőtteknek ritkán és mértékkel
- Fűszerek és ízesítők: finomítatlan fehér tengeri só, szezám só, tengeri fű porok, nori ízesítő, umeboshi szilva és krém, barnarizs ecet, umeboshi ecet, savanyú káposzta lé, tekka, reszelt gyömbér, reszelt jégcsapretek, citromlé, torma, mirin főzőbor, szaké, a helyi nyers vagy szárított zöldfűszerek az élettani hatásaik ismeretében, állapottól függően, továbbá a tamari vagy a búzát tartalmazó shoyu szójaszójsz, szója miszó (hatcho miso), szójabab és barnarizs miszó (genmai miso), szójabab és árpa miszó (mugi miso).
- Édesítők: édes zöldségek: sárgarépa, vöröshagyma, jégcsapretek, paszternák, fejes káposzta, sütőtök, édesburgonya édesítők: rizsszirup, árpa maláta szirup, a helyi gyümölcsök és a levük, főtt vagy aszalt gyümölcs, gesztenye
- Savanyúságok: sós gyúrt, sós préselt, sós vizes, pirított korpás, savanyú káposzta, miszós, szójaszószos, kovászos uborka stb.
A makrobiotikus életmód és táplálkozás elvei az egészségért
- Összhang az evolúciós renddel: A teljes értékű gabonák az evolúciós fejlődési láncban az emberi nemnek felelnek meg, ezért étrendünk legnagyobb részét alkossák. Állati táplálék fogyasztása esetén az evolúciós rendben az emberi fajtól minél távolabb álló fajok közül válogatva választjuk a mérsékelt égövben a halat, a rákot vagy az osztrigát.
- Összhang az egyetemes étrendi hagyományokkal: Az ősi kultúrákban a mérsékelt és a trópusi övben a teljes őrlésű gabonafélék, a hüvelyesek és a zöldségek alkotják a fő táplálékot.
- Összhang az ökológiai renddel: Alapozzuk olyan élelmiszerekre az étrendet, amelyeket azon a környéken termesztenek, ahol élünk, legalább azonos éghajlati övben. Kerüljük a világkereskedelem korában a mérsékelt égövben is kapható trópusi gyümölcsöket, zöldségeket, fűszereket, magokat és a jeges fagyasztott ételeket, italokat.
- Összhang az évszakok váltakozásával: Nincs összhangban az évszakok rendjével télen a fagylaltevés, a nyers saláták és a gyümölcslék rendszeres fogyasztása, ahogy nincs a nyári meleggel a faszénen, roston sütött hús. Hidegben hosszabban főtt melegítő ételeket készítünk, a meleg nyár pedig a rövid ideig főzött, hűtő hatású és mérékkel a nyers zöldségek és gyümölcsök időszaka.
- Összhang az egyéni különbségekkel: Vegyük figyelembe a napi főzésnél az életkort, a nemet, a fizikai aktivitást, a foglalkozást, a biológiai alkatot és az egyéni egészségi állapotot is.
- Alkalmazkodás, adaptálás: az általános makrobiotikus étrend fő alapanyag arányainak és alapanyagainak alakítása az éghajlati övhöz, az évszakhoz, az időjáráshoz, a napszakhoz, a nemhez, az életkorhoz, az életmódhoz, az egyéni állapothoz, az élelmiszer alapanyagokhoz való pillanatnyi hozzáférési lehetőségeinkhez és az éppen főzésre fordítható időnkhöz. Részletesebben a Makrobiotikus táplálkozás c. könyvben.
- A szélsőséges alapanyagok, ételek és hatások elhagyása.
- A felhasznált természetes alapanyagok lehetőleg származzanak ökológiai gazdálkodásból.
- Természetes, kímélő, a tápanyagokat, energiákat megőrző és kiegyensúlyozó főzési módok.
- Változatosság: az alap és kiegészítő ételekben és ezek kombinációiban, az alapanyagokban, a vágási módokban, a főzési módszerekben, a használt víz mennyiségben, a főzési idő hosszában, az ízekben, színekben, állagokban, a fűszerekben, ízesítőkben, a tálalási módban.
- Megfelelő kombinációk: a teljes értékű fehérje kombinációkért a növényekből – különösen fontos ez a csak növényi étrenden élők vegetáriánusok számára – a bab, lencse és borsóféléket egy étkezésen belük kombináljuk a gabonákkal és/vagy állapottól függően a mag és diófélékkel.
- Természetes étkezés: nyugodt körülmények között, megfelelő időpontban, legkésőbb 3 órával a lefekvés előtt, mértékletes mennyiségben együnk és nagyon alaposan rágjuk meg az ételt. Akkor nyeljük le minden falatot, ha már folyékony állagú, hogy az egyensúlyunkat segítő hozzáértően készített, tápanyagokban gazdag ételekből a megfelelő rágás és emésztés segítségével hozzá is jussunk az értékes tápanyagokhoz.
- Fizikailag, szellemileg, közösségben, kreatívan és aktívan élt élet. A test természetes energiaáramlásának javítása érdekében ajánlatos a napi testledörzsölés. Napi rendszeres séta a szabadban, a füvön, a talajon, a tengerparton, a rendszeres testgyakorlás, beleértve a keleti önmasszázst (do-in), a mahoko meridián gyakorlatokat, a jógát vagy a küzdősportokat. Legyünk tevékenyek anélkül, hogy túlhajtanánk magunkat. Ápoljuk a családi és közösségi kapcsolatainkat.
- Természetes életmód: Értékeljük és használjuk a technika vívmányait, csökkentsük azonban az elektromos eszközök használatát, mert az elektromágneses energia megváltoztatja a bennünket körülvevő légkör töltését, ami káros egyészégünkre. Nagyfeszültségű vezetékek, elektromos készülékek közelében gyakori az általános fáradtság, az ingerlékenység és az anyagcsere rendellenesség. Az elektromos tűzhely vagy a mikrohullámú sütő használata is hozzájárulhat ahhoz, hogy emésztésünket és egész táplálkozásunkat nemkívánatos hatások érjék, ezért lehetőleg kerülendők. A szintetikus anyagokból készült berendezési tárgyak és a mesterséges építőanyagok megakadályozhatják az egészséges pihenést. A műszálas – nejlon, poliészter, akril – ruházat különösen akadályozza a szabályos energiaáramlást a testen keresztül, ezért használjunk pamut alsóneműt, ágynemüt, hálóruhát viseljünk pamut, vászon és selyemruhát. Célszerű a minimálisra csökkenteni a fém gyűrűket, bizsukat, nyakláncokat, test ékszereket. Érje napfény a testünket napi 15 percre – állapottól függően – a friss levegőért rendszersen szellőztessünk. Néhány zöld növény beállítása a lakásba elősegíti a mélyebb légzést és az erősebb anyagcserét. Csökkentsük a hosszas és forró fürdőket mert kimerítik a test ásványi anyag készletét.
Az általános makrobiotikus étrend fő arányai
Az általános étrend alapételei: nagyobb arányban és naponta
- 40-60 % egész, teljes értékű bio gabona barnarizs, köles, árpa, búza, kukorica, rozs, zab, hajdina
- 20-30 % zöldség vízben főzve, blansírozva, párolva, gőzölve, pirítva, dinsztelve, különféle vágási technikákkal előkészítve, savanyítva
- 5-10-15 % hüvelyesek bab, lencse és borsófélék és a hagyományosan fermentált szójabab termékek, tofu, tempeh, életkor, nem és fizikai aktivitás függvényében
- 5 % a levesek szerepe az ételfajták közül az étrendben, napi 1-2 tányérral miszóval, szójaszósszal, zöldségekkel, gabonákkal, bab, borsó és lencsefélékkel
Az általános étrend kiegészítő ételei: kisebb arányban és mennyiségben
(rendszeresen heti 5-7x, alkalmanként: heti 2-3x, ritkán: havi 1-3x)
- Makrobiotikus italok bancha szár tea/kukicha, pirított barnarizs, pirított árpa ital, gabonakávé stb., rendszeresen vagy alkalmanként, napi 1-3 pohárral a fajtától, az ételektől és az állapottól függően, változatosan szomjúságkor
- Helyi mag és diófélék szezámmag, mandula, tökmag, napraforgó mag, stb. rendszeresen, napi 2-3 teáskanál mennyiségben.
- Helyben termett idénygyümölcsök, frissen, tárolt vagy aszalt formában, hideg időszakban alkalmanként, heti 1-2 alkalommal inkább főzve, meleg időben rendszeresen, nyersen is.
- Fehér húsú, nem zsíros halak alkalmanként, heti 1-3 alkalommal egy-egy szeletet
- Fűszerek és ízesítők rendszeresen naponta, kávéskanálnyi vagy ennél kisebb, csipetnyi mennyiségben a fajtától függően
- Tengeri füvek rendszeresen/alkalmanként, heti 1-4 alkalommal, egyszerre kis mennyiségben
Az általános és az egyéni makrobiotikus étrendfajták
- Az általános felnőtt makrobiotikus étrend az egészséges állapotban lévő felnőtt személyek számára javasolt alapanyagokat és ételarányokat tartalmazza a mérsékelt éghajlati övben, amely életkor, nem, életmód, évszakok, időjárás és egyéni állapot szerint igényli a további értő módosításokat. Az általános étrendet követhetik az egészségesek mellett a módszert kezdők, az enyhébb tünetekkel élők, mint fáradtság, kisebb vágott sebek, karcolások, zúzódások, enyhe fájdalmak.
- Közepesen súlyos rendellenességek, tünetek tapasztalása esetében a szakorvosi konzultáció mellett makrobiotikus tanácsadó segítségével kövessük az állapotuknak megfelelő egyéni étrendet. Állapotunk javulása után térhetünk át a nemünknek, életkorunknak és aktivitásunknak megfelelő általános makrobiotikus étrendre.
- Súlyosabb betegségeknél konzultáljunk a szakorvos mellett képzett makrobiotikus táplálkozási tanácsadóval és kérjük az állapotunknak megfelelő egyéni kiegyensúlyozó étrend javaslatát.
- A súlyosabb állapot fokozatos javulásával térhetünk át a nemünknek, életkrounknak, aktivitásunknak megfelelő általános kiegyensúlyozó majd az általános makrobiotikus étrendre.
Az általános makrobiotikus étrend változtatása
a nők, a férfiak és a velük már közösen étkező gyermekek számára
Természetes ételek a női egészségért, a családi harmoniáért és a gyerekekért
Ahhoz, hogy a nők helyt tudjanak állni az életben, a munkájukban, a családjukban, szerelmes társként, anyaként, szüleikről gondoskodó gyermekként, életerővel, életörömmel, türelemmel, kedvességgel telve, megfelelően kell gondoskodniuk önmagukról. Az életben az a legfontosabb tudás, hogy hogyan tarthatjuk magunkat fitten, egészségesen, derűsen és hogyan segíthetünk ugyanebben a családtagjaiknak is.
Minden család egészsége és jóléte szempontjából alapvető a főzés. Aki önmagára és a családjára főz, nem csak egészséges és békés otthont, de egészséges és békés világot is épít ezzel. Bátorítsunk minden családtagot arra, hogy a fontosságát átérezve tanulmányozzák és gyakorolják ezt. Megtanítható már a gyerekeknek, hogy milyen öröm kiválasztani, elkészíteni és tálalni a kiegyensúlyozott, természetes ételeket. A család minden tagja részt vehet benne, segíthet a kertben, a vásárlásban és a konyhában. Az ételek legyenek természetesek, kiegyensúlyozottak, változatosak ízben, színben, főzési módokban és alapanyagokban is.
Tanuljuk meg az ételek és a fizikai, érzelmi és mentális állapot közötti fontos összefüggéseket, alkalmazzuk értve és rugalmasan a makrobiotikus rendszert, ezzel saját magunkat és egész családunk egészségét alapozzuk meg.
Reméljük, hogy az iskolák egyre kiegyensúlyozottabb, természetesebb ételeket kínálnak a büfékben és ebédre a gyerekeknek, hogy ezeket a természetes, egészséges étkezésben jártas szakácsok készítik el a szülőkkel közösen jól együttműködve. Erre a szülők ma még mindenhol nem támaszkodhatnak, ezért nagyon fontos odafigyelniük, hogy máshol se cukros, szénsavas italok, zsíros, egészségtelen ételek kerüljenek az iskolás gyerekek elé.
Ha a gyerekek otthon tartalmas makrobiotikus reggelit kapnak, akkor elég nekik egy könnyebb ebéd, amikor megjönnek az iskolából kevés könnyebb csemege. Útravaónak lezárható dobozba csomagolható a vegán szusi, a töltött rizsgolyó, szendvicsek teljes kiőrlésű kovászos vagy gluténmentes kenyérrel, szendvicskrémekkel, sárgarépa és más zöldség rudacskák, gőzölt vagy nyers saláta, alkalmanként nyers alma és más gyümölcsök, természetes ízesítésű pite és egyéb egyszerű ételek.
A család egyensúlyának alapja az egészséges étrend
Korábban a család az étkezéseknél körbeülte az asztalt, otthonról vittek ételt a munkába és iskolába. A családi tűzhely, a konyha volt a család középpontja, itt találkoztak össze a családtagok, megbeszélték az aznap történteket, tervezgettek, ez volt a szeretet és a melegség helye. Ha egy férfinak rendszeresen a felesége főz, akkor ezzel hatással van a fizikai és mentális egészségére is. A férfi spermájának a nő petéjének a minősége, a szaporítószerveik egészsége is függ az elfogyasztott ételektől.
Amikor a nő megfogan, akkor már a magzat táplálása is az ő dolga, az általa főzött ételek, az érzései, a gondolatai és az álmai a magzatra is hatnak. Amikor megszületik a baba, az anyatej minőségére is közvetlenül hatást gyakorol az anya által fogyasztott étel. A szoptatásból az anya csecsemő ételek készítésére vált át, majd hosszú évekig főz a gyerekére is. Azok a gyerekek, akiket így tápláltak, szeretettel neveltek, erősen kötődnek az anyjukhoz, apjukhoz és más családtagjaikhoz. A családtagok egy vérből valók, erre utalnak a vérvonal, vérrokon kifejezések a nyelvben. Ez tesz egyedivé a társadalomban egy családot. A vérük, a sejtjeik minőségét pedig az határozza meg, amit rendszeresen esznek és isznak.
Mára megváltozott az, amiből és amivel ételt készítünk, amit eszünk és megváltoztak az étkezés körülményei is. Ha gyorsételeket veszünk az utcán, az éttermekben, futva kapjuk be őket a rövid ebédszünetben, rendszeresen pizzát szállíttatunk házhoz, a gyerekek legnagyobb része iskolai menzán eszik, akkor a közös családi étkezéseknek néhány hétvégén és az ünnepnapokon maradt csak helye.
Rengetegen élnek ma már a városokban egyedül egy lakásban. Egyre több pár kénytelen mesterséges megtermékenyítésben orvosi segítséget igénybe venni a fogantatás érdekében, mert olyan állapotban vannak a reproduktív szerveik. Ugrásszerűen megnőtt a válások száma. Az egyszülős családok túlnyomó részében az anya, kisebb arányban az apa él együtt a gyermekével és dolgozik, a gyerekeket napközben a családtagok helyett alkalmi gyerekvigyázók, bölcsődék, óvodák, iskolák, az utca, a tv, az internet nevelik. Nem csoda, hogy így a fiatalok közelebb érzik magukhoz az iskolatársaikat, barátaikat, mint a szüleiket. Túl korán megérve, felnőve hamar elköltöznek otthonról, vagy éppen ellenkezőleg, nem válnak egészséges, önállóan életképes felnőtté. Ha megszűnnek a családban a közös ételek és étkezések, az egymásrra figyelés, akkor megszakad a kommunikáció, a megértés. Akkor is elszakadnak egymástól, ha közös helyen élnek, mert közös álom és egyetértés nélkül kezdnek el gondolkodni és cselekedni, gyakorivá válik, hogy vitáznak és veszekednek.
A családi harmónia helyreállításának első lépése a közös étkezések visszaállítása, az sem mindegy, hogy mit eszik a család. Ha természetes, kiegyensúlyozott ételekből áll családi étrend, ezeket békésen, szeretettel készítik és fogyasztják el, akkor megváltozik a családtagok közötti kapcsolat. Feloldóik a fizikai és a mentális merevség, a családtagok kedvesen és gyengéden fejezik ki magukat, a magatartásuk egyre szeretőbbé és együttérzőbbé válik. Az egyéni érzékenységük addig nő, hogy egymást kevés szóval, vagy szavak nélkül is megértik. Ahogy a családokban, úgy az országban vagy világszinten, a békés világ eléréséhez vissza kell térnünk az egészséges természetes ételek fogyasztásához fő táplálékként. Az otthon, szeretettel és hozzáértéssel készített, egészséges, kiegyensúlyozott ételek meghatározzák a családtagok fizikai, érzelmi és mentális egészségét, ezért a mai átalakuló, rohanó világban sem mondhatunk le róluk.
Az étrendproblémák hatása a szaporító szervek egészségére és a párkapcsolatra
A családi harmónia leggyakrabban a férj és feleség között kezd felbomlani, szexuális problémák, frusztráció és boldogtalanság a konfliktusok fő okai és sok családi probléma gyökerei. A szerelem és a szexuális együttlét az utódok természetes fogantatásának a módja. A nő és a férfi egymást kiegészítő természetéből ered a szexuális vonzódás, szaporodási szerveik is egymás kiegészítői. Az ég és a föld erői folyamatosan ellátják a testet életenergiával és éltetik a működését. A test ritmusai, mint az alvás és az ébrenlét, az éhség és a jóllakottság, a szexuális vágy és a kielégültség, a mozgás és a pihenés, a szív, a tüdő, a gyomor kitágulása majd összehúzódása mind az elsődleges energiák váltakozó ritmusát fejezik ki. A nő és a férfi ezeket az energiákat cserélik ki a szexuális együttlét során, hasonlóan a villámhoz az atmoszféra és a föld között, magas töltésű energiák semlegesítődnek, a férfiak égi és a nők földi energiája a szexuális egyesülés orgazmusában.
Amely párok között ez az energiacsere akadálytalan, egészséges a szexuális életük, kölcsönösen kielégítő a párkapcsolatuk, egymással és a gyermekeikkel szerető és rugalmas kapcsolatban vannak. Az energiacsere és a kapcsolat jó működéséhez arra is szükség van, hogy a párok energiája kompatibilis, összeférhető legyen. Ha ők külön és másképpen étkeznek, az étkezési szokásaik kaotikusak, a fizikai és mentális minőségük egymástól eltérővé válik, egy idő után úgy érezhetik, hogy egy idegennel élnek együtt, ekkor a pár energiája és biológiai minősége már nem illik össze.
Az étrend másképpen is fontos hatással van a szexualitásra. Ha a pár túl sok sajtot, tejet, vajat, tojást, húst és nehéz, telített zsírokat tartalmazó ételt eszik, a testük elveszíti a környezeti energiákat természetes módon vezető képességét. A nehéz zsírok lerakódásokat képeznek az erekben, a szervekben és azok körül, a szövetek rugalmassága jelentősen csökken, a bőr megkeményedik és érzéketlenné válik. Ma már tíz városi felnőttből kilenc különböző mértékben ilyen állapotban él!
Egyszerűen megfigyelhetjük önmagunkat, ha a hátunkra fekszünk a térdünket felhúzva, a talpunkkal a padlón, lassan kilélegzünk és az alhasunkat mindkét kezünk nyitott ujjaival, óvatosan, de mélyen megnyomjuk. Ha keménységet, tömörséget vagy fájdalmat érzünk az alhasban, akkor a szövetek már megkeményedtek. Ez az állapot megakadályozza a környezeti energiák normál áramlását a testen keresztül, így az energiaáramlást a szexuális szervekhez is. A szerelem és a szexualitás függ a környezeti energiákra való fogékonyságunktól, beleértve a partnerünk energiáját. Ha valakinek a teste rugalmatlanná és keménnyé válik, akkor csökken az érzékenysége, így romlik a szexuális képessége is. A táplálkozási egyensúlytalanság közvetlenül akadályozza a szaporító szervek normális működését.
A zsíros, olajos ételek rendszeresen túlzott fogyasztása, a túl sok állati fehérje bevitel a férfiaknál nem csak merevséget, hanem prosztata betegséget is létrehoz. Apró csomócskák az első jelei a felhalmozódásnak a mirigy lúgosabb folyadékában. Ha tovább folytatja a férfi a sajt, vaj, tejszínes jégkrém és más zsíros tejtermékek és húsok gyakori fogyasztását, a csomósodás erősödik és a vesekövekhez hasonlóan elmeszesedett képződmények jönnek létre a prosztatában, a szövetekben pedig cisztákban halmozódnak fel a lerakódások. Számos esetben a zsíros ételek eltúlzott fogyasztása vezet a prosztata megnagyobbodásához, amit súlyosbít a cukor, alkohol, trópusi gyümölcsök, méz, gyümölcslevek, kávé, erős fűszerek, drogok és gyógyszerek fogyasztása. A nyugati világban a negyvenes férfiak 10 százaléka már valamilyen mértékű prosztata megnagyobbodással küzd, a hatvanasok pedig már szinte kivétel nélkül! Ez a betegség különféle tünetekkel jár, megnehezedett, fájdalmas és gyakori, éjszakai vizeletürítés, vizeletcsepegés jellemzik. A prosztata mirigy a húgyhólyag mögött elhelyezkedő tömör szerv, körbefogja a húgyvezetéket, amely a vizelet és a sperma útja is. Körbefogja az ondóvezetéket, amely a spermiumokat vezeti a húgyvezetékbe. Az ejakuláció pillanatának közeledtekor a prosztata által termelt folyadék is a spermiumokhoz ömlik, a prosztata egészsége tehát közvetlenül összefüggésben van a férfi egészséges szexuális működésével. Ha a prosztata megduzzad, megnagyobbodik, vagy meszes cisztákkal van tele, a férfi szexuális élvezete és képessége csökken. A férfiak csökkent vitalitása, nem kielégítő szexuális élete nagyon gyakran visszavezethető a prosztata problémákra, ez pedig az étrendre.
Az étrendproblémák természetesen a nők egészégére, érzelmi egyensúlyára, szexuális életére, havi ciklusára, menopauza időszakára, fogamzó képességére, állapotosságára, magzatára, az anyatejen keresztül a csecsemőkre, majd a gyerekekre is alapvetően hatnak.
Az étrendproblémák pszichológiai hatása
A fizikai keménység és merevség különféle pszichológiai problémákhoz vezet, beleértve a környezettől, a családtól a barátoktól való elszakítottság érzését. A szeretettel nevelt csecsemők és gyerekek még úgy érzik, hogy részei a körülöttük lévő világnak, az ő fizikai állapotuk puha és rugalmas, az energiák akadálytalanul áramolhatnak a testükön keresztül, a környezeti energiáknak ez az egészséges vezetőképessége hozza létre a gyerekek erős fizikai és mentális aktivitását.
A test és az elme rugalmassága olyan pozitív tulajdonságokkal van összefüggésben, mint a képzelőerő, kreativitás, játékosság, nyitottság, felfedezőkedv, rugalmasság, optimizmus és őszinteség. Az elszigeteltség érzés a társadalmi és fizikai környezettől a gyerekkor után kezdődik a testben kialakuló keménységgel, stagnálással. Ahogy a testünk egyre merevebbé válik, úgy követi ezt a gondolkodásunk és szemléletmódunk. A kreativitást és az eredetiséget felváltja az utánzás és a képzelőerő hiánya. A kíváncsisággal teli, nyitott, őszinte és optimista lényünk egyre jobban bezárkózik az új ötletek, elképzelések, emberek elől, pesszimistává, negatívvá válunk, elfojtjuk a gondolatainkat és az érzéseinket, a szeretetet és a melegséget pedig hidegség és elkülönülés váltja fel bennünk.
A fizikai és mentális rugalmatlanság egyre durvább, kritikusabb szóhasználatot okoz. Nehéz békésen, udvariasan, finoman kifejezni magunkat, ha a fizikai állapotunk kemény és rugalmatlan. Ha ki akarjuk fejezni a szeretetünket és vonzalmunkat, ez is kritizálás, szidás, becsmérlés formáját ölti. Frusztrálttá válunk, mert elveszítjük a képességünket, hogy szabadon, kreatívan fejezzük ki magunkat szavakkal és tettekkel. A hosszan elfojtott frusztrációnk pedig romboló módon tör ki, különösen, ha az egyensúlytalan étrenddel is ezt támogatjuk.
A sértegető viselkedés annyira elterjedt a párok, a szülők és a gyerekek között, hogy az étkező asztal, amely hagyományosan az együttlét, a szeretet kifejezésének a helye sokszor csatatérré válik, ahol a hangos és sértő szavak a fő fogás. A problémák, amelyekkel manapság a családtagok találkoznak – a válás, a durva bánásmód a gyerekekkel, a női és a férfi terméketlenség, fiatalkori bűnözés stb. – közvetlenül visszavezethetők az egyéni kiegyensúlyozatlanságra, valamint a függőségekre, az egyensúlytalanságokra a napi táplálkozásban, a rendellenességekre a fizikai, érzelmi és mentális állapotban, a magatartásban és az életmódban.
A negatív érzelmek, valamint a belső szervek és az energiavezetékek összefüggései
Az érzelmi állapot, így a negatív érzelmek is: harag, düh, félelem, kétségek, idegesség, szomorúság stb. összefüggésben vannak a fizikai állapottal, ez pedig fontos összefüggésen az étrendünkkel. A magyar nyelv is mutatja ezeket egyes kifejezésekben.
- A dühös, rosszindulatú ember, rosszmájú, epés megjegyzéseket tesz a többiekre, vagyis nem működik rendesen a mája és az epehólyagja. Ehhez a túl sok állati élelmiszer, a sült, túlfőzött ételek és az ásványi sók vezetnek, mert ezek akadályozzák a földi energia felfelé áramlását a test jobb oldalába, stagnálás jön létre a máj területén. Ez az energia időnként, mint egy vulkán tör ki düh formájában.
- A félelem a vese és a húgyhólyag egészségével van összefüggésben, ahogy a magyar nyelv kifejezi: bepisil, alulról sír félelmében. A vesét rombolja a túl sok folyadék, a telített zsír, a cukor, a túl sok állati fehérje és ásványi só. Ha ebben az energia vezetékben nincs rendben az áramlás, akkor az adott személy elveszíti a bizalmát és a stabilitását. Ezt növeli, ha gyerekkorban betegként fájdalmas kórházi kezelést élt meg valaki a szüleitől elszakadva, a szülei bántják vagy elhanyagolják. Sok egyensúlytalan ember fél ma attól, hogy az iránta támasztott elvárásoknak nem tud megfelelni és fél a jövőtől általában.
- Az idegesen nevető, hisztérikus, kapkodó ember szív és vékonybél szervei és energia vezetékei nem működnek egyensúlyban. Az étrendváltozás mellett a képességeiknek mérsékeltebb módon kihívást adó környezet, a problémák, kihívások megoldásának megtapasztalása segít nekik megerősödni és önmagukat jobban kontrollálni.
- A gyomor és lép rossz egyészsége összefüggésben van az aggodalmaskodással, a kétségekkel, gyanakvással, a melegség hiányával. Az étrend megfelelő változtatása mellett segíthetünk megoldani ezt a problémát az ígéreteink megtartásával, azzal, hogy bennünk megbízhatnak.
- A tüdő és vastagbél állapotával összefüggő rugalmatlanság, csökönyösség, szomorúság pedig elszigetelődéshez vezethet. A meleg, szerető és támogató otthoni légkör, környezet segíthet ennek a megoldásában az étrendváltás mellett.
A szervek egészségét, az akadálytalan áramlást az energia vezetékekben támogathatjuk a kiegyensúlyozott, természetes étrenddel, életmóddal és az adott energiavezeték párokat és fő szerveket erősítő meridián gyakorlatokkal és masszázzsal. Az egészséges szervek pedig kiegyensúlyozott érzelmeket, érzelmi és fizikai jólétet tesznek lehetővé.
Az ételek savasító vagy lúgosító hatása
A sav-lúg egyensúly az elfogyasztott ételekben kulcsfontosságú a jó egészséghez, és ennek jelentőségével a makrobiotika első tanítói is tisztában voltak már több évtizeddel ezelőtt. Az egész, élő ételeken alapuló táplálékok egy része, mint például a lencse, savasító hatást gyakorol a testünkre, míg a zöldségfélék és a gyümölcsök egy része lúgosító hatásúak. Ezért fontos a lógsoító zöldségfélék fogyasztása megfelelő arányban minden nap. Ha sok halat, tejterméket, húst adunk ehhez napi szinten, akkor elsavasodik a testünk, sóvárgunk a lúgos ételek iránt. A városi életmód erős stressz hatása, az ócska gyorsételek, a dohányzás és az alkohol még jobban elsavasítanak bennünket, az elsavasodás pedig általánosan rossz egészséghez vezet.
Lúgosító hatású ételek fogyasztásakor a testünk ásványi anyagokat tárol, savas ételek fogyasztásakor pedig elhasználja ezeket az ásványi anyagokat az egyensúly helyrehozására. Az ásványi anyagokat, mint például a foszfort, ilyenkor a csontokból vonja el a test, ami csontritkuláshoz vezethet, sőt súlyosbodhat ízületi gyulladással is.
A test általános elsavasodása növeli a fejfájások, a rák kockázatát és csökkenti az immunrendszer mgfelelő működését, az általános ellenállást a fertőzésekkel szemben.
A táplálkozással összefüggő fejfájások és az étrend változtatása
Azonnal forduljunk orvoshoz fejsérülésnél és egyéb súlyos tünetekkel. Gondoljuk át az étkezésünket. Térjünk át a nemnek, a kornak, az állapotnak, az évszaknak, az aktivitásnak megfelelő, kiegyensúlyozott, általános makrobiotikus étrendre és kerüljük a rendellenességet okozó szélsőséges ételeket. Igen hasznos, ha a beleket tisztán tartjuk, és a menstruációs ciklus szabályos; mindez enyhítheti a fejben jelentkező nyomást és fájdalmakat is.
Amikor a fájdalom a fej első részén jelentkezik, akkor a szélsőséges jin ételek túlzásba vitele a fejfájás oka: cukor, méz, juharszirup, jégkrém, jeges italok, csokoládé, fűszerek, trópusi gyümölcsök, gyümölcslék, koncentrált édesítők, alkohol. Ebben az esetben kerüljük a szélsőségesen jin ételeket, koncentrált édesítőket, gyümölcsleveket, szénsavas és jeges italokat, az olajos chipseket, olajban sütött ételeket. Csökkentsük a gyümölcs, a koncentrált édesítők, a nyers saláták és a fehér lisztes ételek, magvajak és olajos ételek fogyasztását, ne vigyük túlzásba a folyadékot.
Amikor a homlok és orr-melléküregek fájnak, ez általában együtt jár az orr eldugulásával orrfolyással, ami gyulladásos folyamatot mutat a területen. Oka az étrend kiegyensúlyozatlansága a zsíros, olajos ételektől, a tej, jégkrém, sajt és más tejtermékek fogyasztásától, a túlzott cukorbeviteltől – finomítottcukor, méz, maláta szirup, édesített gyümölcslék, gyümölcsök formájában. A túl sok folyadék az étrendben is okozhat orr eldugulást, a helyi szövetek megdagadása által. Ebben az esetben szüntessük meg a tej, jégkrém, sajtok, cukor és gyümölcsök eltúlzott fogyasztását.
Amikor a fejfájás a fej oldalán jelentkezik, akkor túlzásba vittük a nem annyira szélsőséges jin ételeket: ketchup, paradicsom, burgonya, olajos chipsek, mustár, gyümölcs, gyümölcslevek, magok, diófélék és ezekből készült vajak, olajos vagy olajban sült ételek, rizs és árpa maláta szirup. Ebben az esetben csökkentsük a szélsőségesen jin és szélsőségesen jang ételek fogyasztását. Az olajos ételek, a diófélék és az ezekből készült vajak különösen erősítik ez a fájdalom fajtát, ezért használjunk kevés olajat.
Amikor a fej hátsó részén és a nyakon tapasztalunk fejfájást, a vállakban feszülést, akkor túlzásba vittük a szélsőségesen jang ételeket: só, húsfélék, pulyka, tojás stb. Ebben az esetben csökkentsük a jang, kerüljük a szélsőségesen jang, erősen sós, állati eredetű ételeket. A korábbinál kevesebb sóval főzzünk, enyhén sült, főtt, gőzölt, könnyű és friss fogásokat együnk. Főtt gyümölcs desszertet, alkalmanként természetes gabona édesítőket is ehetünk.
Amikor a fájdalmat mélyebben a fejben érezzük és a feszülést a test más részein is, akkor rendszeresen folytattuk a szélsőségesen jang ételek fogyasztását, például sózott hal, bacon szalonna, máj, kaviár, tojás stb. Ebben az esetben fokozottan kell ügyelni az erősen jang ételek csökkentésére, elhagyására és mérsékelten jin ételekkel való megfelelő kiegyensúlyozására.
Az émelygéssel és hányással kísért migrénes fejfájás súlyosabb, mint az előzőek, akkor jön létre, amikor az agy felszínén lévő erek a rendszeresen szélsőséges jin ételek hatásra megduzzadnak és a fejben fájdalmas nyomást hoznak létre. A szélsőségesen jin, kiterjedő energiájú ételek rendszeres túlzásba vitele okozza az agy perifériás területein, az erekben a duzzanatot. A migrénes fejfájás gyakran társul pszichés, érzelmi egyensúlytalansággal, túlzott érzékenységgel. Ha valaki gyakran fáradt, nyugtalan vagy stresszes az étrendi szélsőségek miatt, akkor hajlamos a gyakori fejfájásra és a depresszióra is. Általánosan kiegyensúlyozatlan állapotban migrénes fejfájást okozhatnak a nyomás változása a homlok és orr-melléküregekben, a vérnyomás változása, amely az artériák kitágulását és összehúzódását okozza az agyban, vagy a feszültség a nyakban és a vállakban. A migrénes fejfájásnál csendes pihenésre van szükség. Az émelygés és hányás elmúlta után kerüljük a rendszeres jin szélsőségeket és térjünk vissza a kiegyensúlyozott, általános makrobiotikus étrendhez.
Az sav-lúg egyensúly létrehozása
A testünk számára könnyebb a folyamatos egyensúlyt megtartani, ha olyan ételekkel tápláljuk, amelyek a sav-lúg egyensúly szempontjából semlegesek, enyhén savasak vagy lúgosak, mint ha a szélsőségek között ingadozva kell állandóan kibillenő egyensúlyt teremteni.
A sav-lúg egyensúlyt segítő étkezéshez szükséges az alapanyagok ismerete ilyen szempontból. A táblázat középső három oszlopa tartalmazza a semleges és enyhén savasító vagy lúgosító ételeket, mégse fogyasszuk ezeket kizárólagosan, hanem az élő, teljes, makrobiotikus alapanyagok széles választékát kombináljuk a főzési módokkal a pillanatnyi állapot, környezeti hatások figyelembevételével.
A mindennapi ételek savasító és lúgosító hatása
(1. táblázat)
A mindennapi ételek savasító és lúgosító hatása
(2. táblázat)
Nehéz egy ilyen táblázatot megbízhatóan összeállítani a savasító és lúgosító hatású ételekről, mert néhány savas étel, mint például a citrom a test sokkal lúgosabb állapotát hozza létre. A paradicsomot például enyhén lúgosító hatásúnak írtuk, minél érettebb a paradicsom, annál lúgosabb, vannak savasabb és lúgosabb fajtái is. A paradicsom a gyomorban savat képez, ha a gyomorsav szint alacsony vagy a pajzsmirigy működése rendellenes. Tehát a hatása az egészségi állapotnak, a paradicsom feldolgozottságának és az elfogyasztott étel kombinációknak a függvénye is. A táblázat segítség ahhoz, hogy a sok által általában fogyasztott napi ételeket be tudjuk sorolni a szerint, hogy savasító vagy lúgosító hatással vannak a testünkre. Semmiképpen sem jelenti azonban azt, hogy a semleges hatás érdekében a tehéntejet vagy a tejszínt gyakran fogyasszuk, vagy túlzásba vigyük az olajat a táplálkozásban. Figyeljük meg az táblázatban, hogy a mindennapos táplálkozásban milyen nagy manapság az erősen savasító ételek aránya, ami nagyon sok betegség melegágya.
Az sav-lúg egyensúlyért a testünkben induljunk ki a gabonákból és a zöldségekből és ehhez adjunk kiegészítésképpen savasító és lúgosító ételt. Ha például több halat fogyasztunk, csökkentsük valamennyivel a gabonát és növeljük a lúgosító zöldség és gyümölcs fajták fogyasztását. A citrom és a mandula forgács nagyon jól illenek a hal mellé. Ha kávét vagy alkoholt iszunk, párosítsuk őket feltétlenül lúgosító ételekkel. Az étrendünkben nagyon jó lúgosító hatású, napi fogyasztásra ajánlott tisztító étel a miszó leves, sokféle földi és tengeri zöldséggel variálva változatos lehet minden nap. A gabonák közül a köles a leginkább lúgosító hatású, ennek ilyenkor növelhető a mennyisége a gabonákon belül. Lúgosítás céljából fogyasszunk friss dinnyét desszertként, főzzünk petrezselymet zöldség ételként, együnk tofut gyakrabban a bab helyett, igyunk pirított bancha szár teát – teacserje ágából készült, lúgosító teaféle – teát vagy megfelelő lúgosító gyógyteákat, frissen facsart zöldség és gyümölcsleveket a lúgos fajtából.
Az egészséges sav-lúg egyensúlyt a testünkben hosszú távon a makrobiotikus alapanyagok változatos elkészítésével és rendszeres fogyasztásával hozzuk létre és nem a modern világ mindennapi, ipari ételeivel. Az egészséges életet hozó választáshoz fontos ennek az egyensúlya is, de nem elég csak az ételek lúgosító vagy savasító hatását figyelembe venni.
A vashiányos vérszegénység
A vas alapvető eleme a vérképzésnek, a vörös vértestek egyik anyaga, amelyek az egész testben az oxigén szállítói, alapvető szerepet játszanak az anyagcsere több folyamatában. A vas hiánya a leggyakoribb ásványi anyag hiánybetegség az embereknél. Ez vérszegénységhez vezethet, amit az alacsony hemoglobin szint okoz a vérben, tüneteként kimerültséget, szédülést és rosszkedvet tapasztalunk. Megfigyelhető ilyenkor a belső alsó szemhéj fakó színe, az ajkak és a körmök fakósága.
A fehérjékhez hasonlóan, gyakran hiszik, hogy a hús a legjobb vasforrás, pedig sok zöldségféle, leveles zöld tartalmaz háromszor annyit, mint a vörös húsfélék. Például a vesepecsenye 100 kalóriánként 1,9 mg mennyiségben, míg a fehérrépa 100 kalóriánként 6 mg mennyiségben.
Az ajánlott napi bevitel ebből 18 mg. Időnként magasabb a napi szükséglet, a női havi ciklus erős vérzése vagy a terhesség idején növeljük a fogyasztott mennyiséget. Egy marék petrezselyem gőzölve vagy olíva olajban hirtelen sütve, dulse tengeri fűvel és egy marék tökmaggal nagyon jó szolgálatot tesznek ilyenkor napi gyakorisággal. Jót tesz a cékla, makrobiotikus salátaként, kevés nyers leve, annak ellenére, hogy nem kiemelkedően magas a vastartalma, de a többi értékes összetevőjével együtt könnyen emészthető és jól felszívódik. Elkészíthető darabolva, kevés vízben párolva, főve, almával, sárgarépával, barnarizzsel kombinálva. Jól illik a céklához a torma íze.
Gabonák és zöldségfélék vastartalma
Babfélék, halfajták, magok, diófélék, húsfélék és gyümölcsök vastartalma
A vércukor egyensúly
Fontos az ételek rangsorolása a szerint is, hogy hogyan gyakorolnak hatást a vérünk cukorszintjére, vagyis az ételek glikémiás indexének az ismerete. Az idő, amely alatt az ételek a vérünk cukorszintjét befolyásolják nagy hatást gyakorol az egészégre, a gyakori és gyors változás a vér cukorszintjében növeli a 2 típusú cukorbetegség kockázatát, szívbetegségekhez és szélhűdéshez vezethet.
Annak ismerete, hogy melyik étel tart fenn stabil vércukorszintet alapvető annak, aki táplálkozással akarja a cukorbetegségét kezelni és javítani. Gyakori tapasztalat, hogy a gyors vércukorszint növekedést gyors csökkenés követi, mert a hasnyálmirigy inzulint bocsát ki, hogy a test csökkentse a vér cukorszintjét a felesleges cukor raktározásával. Ez további kínzó vágyakozást kelt a cukortartalmú ételek iránt, ezek fogyasztása pedig újabb szélsőséges ingadozást okoz a napi vércukor értékekben, sőt gyakori oka a túlsúlynak is. A fogyni vágyók is úgy találták, hogy sokkal könnyebb dolguk van, ha olyan ételeket fogyasztanak, amelyek lassan és fokozatosan növelik csak a vércukorszintet. Ezt a hatást természetes módon érhetjük el olyan ételek fogyasztásával, amelyek egészségesek, élőek, és egyben alacsony a GI indexük.
A glikémiás index (GI)
A glikémiás index annak a mérési módja, hogy a különböző szénhidrátokban gazdag ételek hogyan hatnak a vércukorszintre. Minél magasabb a GI érték, annál gyorsabb a vércukorszint válasz. Az alacsony GI indexű étel lassú növekedést okoz, míg a magas értéknél a vércukor hirtelen megugrik és utána visszaesik.
Alacsony értéknek számít az 55 vagy az alatti, közepes az 56-69 értékek közötti és magas a 70 és e feletti értékek.
6 tény az ételek glikémiás indexéről:
- Az egész gabonáknak alacsonyabb a GI értéke, mint a feldolgozottaké: 55 a barnarizs, míg 64 a fehér rizs értéke.
- A barnarizs GI értéke alaposan csökkenthető, ha egész árpával keverve főzzük meg.
- A puffasztott gabona termékek GI értéke sokkal magasabb, mint az egész gabonák GI értéke.
- Minél tovább főzzük az ételt, annál magasabb lesz a GI értéke, például a sós vízben 11 percig főtt spagetti GI értéke 59, ha azonban 16,5 percig főzzük, akkor már 65.
- A legtöbb zöldségféle GI értéke olyan alacsony, hogy nem jelentős a figyelembevételük.
- A sütőben vagy hirtelen sütés növeli a GI értéket. Sütőben sütve a burgonya GI értéke 85, hirtelen sütve 75, míg főzve csak 50.
A testünk egyedi válasza
A glikémiás index összetett dolog és nem általánosítható minden emberre. Az emberek eltérően reagálnak egyes ételekre. Erre hatást gyakorol a korunk, az aktivitásunk szintje, a hasnyálmirigy inzulin szintje, az, hogy a nap melyik órájában járunk éppen, az élelmi rostok mennyisége az ételben, mennyire feldolgozott az adott étel, milyen kombinációban fogyasztottuk az ételeket, az elfogyasztott ételben milyen a szénhidrát, a zsír és a fehérje aránya, melyik és milyen hosszú főzési eljárást alkalmaztunk és az anyagcserénk működési sebessége.
A magas GI értékű ételek hatása az érzelmekre és a viselkedésre
A makrobiotika szemléleti módja szerint két másik fontos dolgot is figyelembe kell vennünk: az energetikai hatást, amit ezek a cukros ételek a testünkre gyakorolnak, valamint az ingadozó vércukorszint hatását az érzelmeinkre. Amikor túl magas éppen a vérünk cukorszintje, akkor hiperaktívok vagyunk, szétszórtak, kitörésre készek, amikor pedig túl alacsony, akkor lehangoltnak, pesszimistának érezzük magunkat. A gyorsan váltakozó vércukorszint legjobban a gyerekekre hat, kapkodás, könnyek és hiszti formájában, amit visszavonultság követ.
A glikémiás terhelés (GT)
A glikémiás terhelés egy mási mód a szénhidrátfogyasztás hatásának a mérésére, figyelembe veszi a glikémiás indexet, de annál átfogóbb. A GI index azt mutatja meg, hogy milyen gyorsan válik az egyes ételek szénhidráttartalma cukorrá, de azt nem közli, hogy mennyi szénhidrát van a tálalt étel adott mennyiségében. Ahhoz hogy egy-egy étel hatását értsük a vércukorra, mind a kettőre szükségünk van. Például a görögdinnye GI indexe magas, de kevés szénhidrát van benne, ezért a glikémiás terhelése viszonylag kicsi.
Alacsony GT értéknek számít a 10 és az alatti, közepesnek a 11-19 közötti és magasnak a 20 vagy a feletti.
Az ideális szint
Az optimális vércukorszint fenntartása a makrobiotikát gyakorlók fontos célja. Az 55 vagy az alatti GI indexű ételeket tekintjük ideálisnak. Az összefoglaló táblázatot áttekintve láthatjuk, hogy a legtöbb egész, élő étel GI értéke 55 körüli vagy alacsonyabb, kivéve a köles, sárgabarack, szőlő, görögdinnye, diszóbab, téli tök, cékla, burgonya, édes burgonya és az édes répa. Az elfogyasztott ételek glikémiás terhelését is fontos figyelembe venni, a szénhidrát mennyiséget, ami cukorrá alakul át. Az olyan ételek, mint a sárgabarack, dinnye, disznóbab/tótbab, téli tök, cékla vagy édes répa talán gyorsan emelik meg a vércukorszintet, de nem magasra, mert nincs sok szénhidrát bennük.
A legtöbb zöldségféle GI indexe 55 vagy ez alatti. Ilyenek például az articsóka, a spárga, az avokádó, a brokkoli, a fejes káposzta, a sárgarépa, a karfiol, a szárzeller, az uborka, a padlizsán, a zöldbab, a borsó, a fejes saláta, a gomba, az olíva bogyó, a hagymafélék, a spenót, a paprika, a tökfélék, a paradicsom, a cukkíni, stb.
GI indexek és GT értékek
- Hipoglikémia – rendszeresen túl alacsony vércukorszint,
- Diabétesz – rendszeresen túl magas vércukorszint
Részletes általános étrend és receptek mind a két állapotra a Makrobiotika cukorbetegeknek és cukorbetegség helyett c. könyvben találhatók, itt csak egy kiemelkedő egyensúlyozó italt írunk le.
Édes zöldség ital 1.
- 1 csésze vöröshagyma finomra vágva,
- 1 csésze fejes káposzta finomra vágva,
- 1 csésze sárgarépa vagy fehérrépa finomra vágva,
- 1 csésze sütőtök vagy édes burgonya finomra vágva
- 8 csésze víz (az összes hozzávalók négyszerese)
A vizet a zöldségekkel együtt felforraljuk, lefedjük, és lassan főzzük 20-30 percig. Leszűrjük a levét és melegen iszunk meg 1 csészével 11 óra körül, 1 másik csészével pedig délután (2 óra körül megy le legjobban a vér cukorszintje). Az ital aznapi részét termoszban tároljuk, a többi a hűtőszekrényben eláll 2 napig. Annyit melegítsünk fel belőle, amennyit éppen megiszunk. A maradék zöldségekből zöldség fasírt készülhet.
Édes zöldség ital 2.
- ¼ csésze vöröshagyma félholdakra vágva,
- ¼ csésze fejes káposzta apró darabokra vágva,
- ¼ csésze sárgarépa gyufaszálformára vágva,
- ¼ csésze paszternák gyufaszálformára vágva,
- 4 csésze víz
Forraljuk fel a vizet, csökkentsük le a lángot és tegyük bele a zöldségeket, fedjük le és főzzük 20 percig. Szűrjük le és melegen igyuk meg. A maradék levet hagyjuk kihűlni, mielőtt a hűtőbe tesszük. Melegítsük fel szobahőmérsékletre, mielőtt később megisszuk.
A női szaporítószervek és a normál mensturációs ciklus
A női szaporítószervek közül az elsődleges a petefészek. E kicsiny páros szerv akkora, mint egy-egy mandula. A peték termelődése a tüszőkben megy végbe. A tüsző egy petéből és az azt körülvevő tüszősejtek egy vagy néhány rétegéből áll. Születéskor a petefészkek mintegy 800 ezer tüszőt tartalmaznak. Ez a szám folyamatosan csökken, míg a menopauza idejére már csak néhány marad, vagy egy sem. Amikor a tüsző eléri érettségét, kireped, és kibocsátja magából a petét, ez az ovuláció. Az atrézia a tüszők kiürülése a testből a menstruáció során. Az ovulációt követően a pete belép a petevezeték ujjszerű végébe, és megkezdi útját a méh felé. Ha ekkor szexuális aktusra kerül sor, a pete megtermékenyülhet. A pete és a spermium egyesülése a méhkürt rostos végében történik.
Ha egy pete megtermékenyült, fejlődésnek indul, és a méhkürtön áthaladva a méhbe vándorol. A megtermékenyült pete 7-10 nap múltán ágyazódik be. A méh átlagosan 6-7 centi hosszú, és nagyjából 50 grammot nyom. A térfogata 2-5 köbcentiméter; igen tömör szerv. A terhesség alatt lényegesen megnő, és végső állapotában az 50 centiméteres hosszúságot is elérheti. A szülés után visszanyeri eredeti méreteit. A méhnyálkahártya vagy endometrium a méh bélése, amely a menstruáció során kilökődik, és két nappal később regenerálódik. A méhnyak vagy cervix a vaginát és a méhet köti össze. A nemi aktus fő szervei a vagina és a vulva, a vlulva a nagy- és kisajkakból, valamint a csiklóból áll.
A női szaporitószervi rendellenességek széles skáláján megtalálhatók a menstruációs görcsök és zavarok, a hüvelyfolyás, a petevezeték elzáródása, a petefészek cisztái, a fibrómák és a rák.
Hogy megértsük ezeknek a rendellenességeknek az eredetét és kifejlődését, szemügyre kell vennünk a menstruációs ciklust. A menstruációs ciklus a peteérés folyamatával függ össze. A ciklus első felében, a menstruáció és az ovuláció között az ösztrogén hormon koncentrációja csúcsértéket ér el. A ciklus második felében, az ovuláció és az újabb menstruáció között a progeszteron hormon dominál. A ciklus egyes szakaszainak hossza nagyban függ az elfogyasztott táplálék fajtájától. Ha egy nő főleg teljes gabonát és főtt zöldséget eszik, a menstruációja rendszerint csak három-négy napig tart. Azoknál viszont, akiknek sok hús, cukor és tejtermék szerepel az étrendjében, a menstruáció rendsezresen 5-7 napos.
A második szakasz, amelyben regenerálódik a méhnyálkahártya, két napot vesz igénybe. Helyes táplálkozás mellett azonban ez már egy nap alatt is végbemehet.
A következő fázis, amely a tüszőérés időszaka, nyolc napig tart, így az ovuláció a ciklusnak pontosan a menstruáció kezdetével ellenkező pontjára esik, ideális esetben tehát tizennégy nappal későbbre.
Egészséges nőkben a fogamzás rendszerint ilyenkor történik, vagy az ovuláció utáni négy-öt napban. Ez idő alatt a petefészekben a felrepedt tüsző helyén visszamaradó, hormon-termelő sárgatest megérik, és progeszteront termel. Ez a hormon irányítja azokat a változásokat, amelyek a menstruációs ciklus második felében a méhfalban végbemennek. Ebben a második fázisban, ha nem következik be megtermékenyítés, a tüsző és a sárgatest lebomlik, és kiürül a menstruáció során.
A helyesen táplálkozó nőkben a menstruációs ciklus a havi holdciklust követi, vagyis 28 napos. Telihold idején az atmoszféra világosabb, és energiával telítődik. Azok a nők, akik rendszeresen fogyasztanak szemes gabonát, főtt zöldséget és egyéb kiegyensúlyozottan jang ételeket, ezen kívül rendszeres testmozgást végeznek, általában ilyenkor menstruálnak. Az atmoszféra állapota folytán maguk is energikusabbá válnak, és szinte kikényszerítik a megtisztulást a maga idejében.
Újholdkor az atmoszféra sötétebb, és inkább jin jellegű. Azok a nők, akik ilyenkor menstruálnak, rendszerint expanzívabb, jin jellegű étrendet tartanak. Ha egy nő kellően hosszú időn át megfelelően táplálkozik, a menstruációja a telihold vagy az újhold idejére kezd beállni, jelezve, hogy az állapota harmóniában van a természetes légköri és holdciklussal. A menstruációs ciklus első felében a nők gyorsan visszanyerik egyensúlyukat, és nehézség nélkül követhetnek egy szemes gabonából, főtt zöldségből, friss gyümölcsből álló, kiegyensúlyozottabb diétát.
Közvetlenül az ovuláció előtt a termékenység a jókedv, az elégedettség, a boldogság általános érzéseiben is kifejeződik. A nők ilyenkor rendszerint nagyszerűen érzik magukat, sugárzik róluk a derű és a bizalom, és könnyedén tartani tudják a kiegyensúlyozott étrendet az ovuláció néhány napja alatt.
A ciklus második felében, amint közeledik a menstruáció, némely nőkön elégedetlenség, ingerlékenység és állandó éhségérzet tör ki. A túlfőzött étel, az állati és egyéb nehéz táplálék ilyenkor gyakran nem esik jól, ami az édességek, gyümölcsök, saláták és folyadékok túlzott fogyasztásához vezet. Ilyenkor, közvetlenül a menstruáció előtt egyes nők megduzzadni érzik mellüket és általában egész testüket. Továbbra is kívánják az erős jin ételeket, türelmetlenek és búskomorak.
A zavartalan menstruáció érdekében fontos az étrendet a hónap két feléhez igazítani. Az első két hétben, a menstruáció és az ovuláció között, a szemes gabona mellett sok leveles, zöld, sötét zöldséget kell enni, és fogyasztható minden olyan tartalmas étel, amelyre természetes étvágyunk támad. A két utolsó héten, az ovuláció és a menstruáció között, csökkenthetők a kellemetlen érzések, ha korlátozzuk a túlfőzött ételek fogyasztását, és teljesen tartózkodunk az állati eredetű tápláléktól. Ellenkező esetben nehéz ellenállni az édességnek, a gyümölcsnek, az italoknak, a salátáknak és a könnyű ételeknek. Hogy megelőzzük e vágyak feltámadását, fogyasszunk ilyenkor több kevéssé főtt és ízesített zöldséget és kevesebb sót. Jót tesznek ilyenkor a retek és a petrezselyemgyökér zöldje vagy az amaszake; ezek csökkentik a szélsőségesebb ételek iránti kívánságot.
A női szaporítószervek táplálkozással összefüggő rendellenességei
A nőknek biológiailag nincs szükségük állati táplálékra, kivéve alkalmanként kevés igen könnyű, fehér húsú halat vagy a tengerparti részeken frissen kagylót fogyaszthatnak, ha megkívánják.
Ha az étrend túlságosan eltolódik valamelyik irányba, a menstruációs ciklus szabálytalanná válik. Ha például teljes hossza kevesebb, mint 28 nap, az jang irányba eltolódott állapot jele, ami a túl sok állati és energiadús táplálék következménye. Az átlagosnál hosszabb ciklus, amely 32-35 napig is elhúzódhat, arra utal, hogy az étrendben túl sok a jin táplálék, az édesség, a gyümölcs és a tejtermék. Mindkét állapot kiegyensúlyozottabb étrenddel, szemes gabonával és zöldséggel korrigálható. Menstruációs zavaokat okozhat hosszanti vízér földsugárzás is.
A menstruációs görcsök oka rendszerint az állati táplálék, különösen a hús, a hal, a tojás, a tejtermék, valamint az expanzívabb, kiterjesztőbb jin táplálékok, a cukor, az üdítőitalok, a finomliszt és a vegyileg kezelt ételek együttes túlzott fogyasztása. Két-három hónapos kiegyensúlyozott makrobiotikus diétával a görcsök megszüntethetők.
Túlzott mértékű menstruációs vérzést okozhat bármely kategóriájú – jin vagy jang- étel mértéktelen fogyasztása. A sok jang táplálék, beleértve a zsírban és fehérjében gazdag állati táplálékokat, sűríti a vért és a folyás tovább tart. Ehhez gyakran kellemetlen szag társul. Ha pedig túl sok jin ételt fogyasztunk, köztük olyanokat, amelyek lassítják az anyagcserét, a vér hígabb lesz a normálisnál, és a menstruáció elhúzódik. Kiegyensúlyozottabb étrend mellett a menstruáció időtartama rövidebb, és a vérzés is könnyebb.
A kiegyensúlyozatlan étrend a menstruáció előtt fejfájáshoz, depresszióhoz, érzelmi kitörésekhez vezethet. Ezt az állapotot az orvosudomány PMS-nek premenstruációs szindrómának nevezi. Hozzájárulhat ehhez a kalcium hiány, kivizsgálást igényel ezzel összefüggésben a gluténintolerancia és a máj egészségi állapota is. Elsősorban a kiegyensúlyozott étrenddel, a szélsőségek, a hús, a cukor, a szintetikus táplálékok kiküszöbölésével enyhíthető.
Az éveken át folytatott kiegyensúlyozatlan táplálkozás, főleg az állati táplálék, a tejtermék, a cukor, a finomliszt-termékek fogyasztása következtében zsír- és nyálkafelhalmozódások keletkeznek a belső szervekben, nőknél leginkább a mellben, a méhben, a petefészekben, a petevezetékben és a vaginában. E szervekben a nyálka és a zsír megszilárdulása ciszták kialakulásához vezethet.
A krónikus hüvelyváladékozás annak a jele is lehet, hogy a szaporítószervekben megkezdődött a lerakódás. A normál kiválasztási folyamatban kiürülni nem képes salakanyagok további lerakódása vezet a ciszták kialakuláshoz a testben nyálka- vagy zsírsavlerakódások formájában, az előbbi ragacsos, utóbbi sűrű folyadék ezekből fejlődnek ki a ciszták. A ciszták egy formája a PCOS, a policisztás ovárium szindróma.
A viszonylag kompakt petefészekben képződő ciszták telítettek, jang jellegűek, míg a kiterjedtebb vaginában és vulvában levő ciszták több zsírt és nyálkát tartalmaznak, és jin jellegűek. Kialakulásuk kezdetén a ciszták többsége lágy, de a helytelen étrend további, tartós hatása következtében megkeményednek és gyakran elmeszesednek. A ciszták már megkövesedett típusa igen nehezen oldható. A ciszták másik típusa zsírt és fehérjét tartalmaz és megkeményedhet, ezeket nevezzük dermoid cisztáknak. A zsír és a nyálka felhalmozódása eltömheti, elzárhatja a petevezetékeket is, megakadályozva a pete és a spermium áthaladását, ezzel már terméketlenséget okoz.
A mellben a salakanyag felhalmozódása a mell megkeményedését és ciszták kialakulását okozza. Az anyag itt sűrű, nehéz folyadék állagú nyák-, illetve zsírlerakódás formájában halmozódik fel, amelyek később cisztákká alakulnak. A folyamatot gyorsítja a fagylalt, hideg tej, üdítőitalok, narancslé és más hűsítő, fagyasztó hatású folyadék fogyasztása. A szoptatásó nőknél kevésbé valószínű a ciszta vagy a mellrák kifejlődése, mert a szoptatás csökkenti a salakanyag túlzott raktározásának esélyét ezeken a területeken.
A makrobiotikus szemléleti mód szerint cisztát okozhat jin, jang, vagy jin és jang szélsőséges étrend is. Egészségünk érdekében hagyjuk el a szélsőségeket az étrendből és attól függően, hogy mi okozta és kövessük a kiegyensúlyozó mérsékelt étrendet.
Annak a folyamatnak az utolsó szakaszát képviselik a tumorok, daganatok, amelyben a szervezet a test különböző részein igyekszik lokalizálni a táplálékkal beáramló egészségtelen anyagokat. Ez olyan átfogó és nagy téma, amelyet csak külön tudunk kezelni.
A mióma a méhizom jóindulatú daganatos betegsége, a női szervezet leggyakoribb tumora. Étrendi oka a szélsőséges jin és jang étkezés, összetett állapot, összetett okokkal. A szélsőséges ételeket mind a két csoportól elhagyni. Követni a jin és jang állapotok általános gyógyító étrendjét, amely kiegyensúlyozott, mérsékelten jin és jang.
A herpeszfertőzést is a rákhoz vezető állapotnak tekintik, noha kívülről bevitt vírussal nem lehet rákot kiváltani. A herpesz az egyhangú táplálkozás, elsősorban a zsírban és cukorban gazdag étrend következménye. Vírusok és egyéb mikroorganizmusok sokasága él szimbiózisban az emberi szervezettel, és rendszerint nem okoznak betegséget, csak ha a vér minősége gyengül. Ha a vér minősége optimális, a szervezet immunrendszere semlegesíti és elpusztítja a káros baktériumokat, vírusokat és egyéb organizmusokat. A herpesz mai elterjedtsége a vérminőség romlásának eredménye. A széleskörűen fogyasztott szintetikus és mesterséges táplálékok, élükön a hússal és a cukorral, legyengült immunállapothoz vezetnek. Aki kiegyensúlyozott étrenden él és ezzel megerősödött az immunrendszere, annak nem kell félnie a herpeszfertőzéstől.
A női szaporítószeri rendellenességek vizuális jelei
A hüvelyfolyást, a petefészek cisztáját jelzi a szemfehérje alsó részének sárga színe is. A szemfehérjében látható sötét pontok petefészekcisztát, tumorokat vagy vesekövet jelezhetek. A szempillák állapota szintén összefügg az ivari funkcióikkal. A kifelé hajló szempillák az ivarszervek degenerálódására utalnak, ami a kisgyermekkorban túlzott mértékben fogyasztott jin ételek, különösen a gyümölcsök, gyümölcslevek, tejtermékek hatása. A befelé hajló szempillák az erős jang ételek, a tojás és a hús túlsúlyát mutatják az étrendben.
Az erős jang ételek hatására a petefészkek összehúzódottsága miatt menstruációs görcsök léphetnek fel, vagy akár el is maradhat a menstruáció. Menstruációs görcsökre utal az is, ha mosolygás közben vízszintes vonal vagy redő jelenik meg a felsőajak és az orr között. A töredezett körmök és az ujjhegyek abnormális színe, amely a kaotikus és szélsőséges táplálkozásnak köszönhető, a reproduktív szervek működési zavarait is jelzi. Ha csak az egyik hüvelykujj körme és hegye mutatja ezeket az elváltozásokat, a működési zavar az azonos oldali petefészekben van. Az orcák közepén látható zsíros megjelenésű pattanásokból petefészekciszta fejlődésére következtethetünk. A boka környékén fellépő zsíros duzzanat szintén zsír- és nyálkafelhalmozódást jelez a méhrégióban, ami a rákhoz vezető állapot előjele lehet.
A női szaporítószervekért az életmóddal
Ha megfelelőbben táplálkozunk, szabályosabbá válik a menstruációs ciklus, jobban igazodik a holdciklushoz, és fokozatosan áttérhetünk a természetes fogamzásgátlási módszerekre. Lehetőleg kerüljük az ivari ciklus mesterséges szabályozását, különösen a fogamzásgátló tabletták és az ösztrogénkészítmények szedését.
A petevezeték elkötése gátolja az elektromágneses energia áramlását a testben. Ha lehet, kerüljük az abortuszt és lehetőség szerint a császármetszést.
Ne hordjunk műszálas alsóneműt és harisnyát, ne használjunk szintetikus tampont, vegyi irrigáló- és toalettszereket, semmi olyan szintetikus terméket, ami ingerli vagy károsítja az ivarszerveket.
A menstruációs periódus során a salakanyagok éppúgy ürülnek a bőrön át, mint a menstruációs vérrel. Nem ajánlatos ebben az időszakban hideg zuhanyt venni vagy hideg vízzel hajat mosni, mert mindkettő akadályozza a természetes kiválasztási folyamatot.
Menstruáció előtti időszakban végzett mély relaxációs gyakorlatokkal – beleértve a do-int és a hát alsó részén alkalmazott shiatsu akupresszúrás masszázst is – enyhíteni lehet a kellemetlen fizikai és lelki közérzetet. Az egészséges élethez és a női szaporítószervek egészségéhez egyaránt fontos az aktív testmozgás.
Az endometriózis
A nők 10-15 %-át érintő endometiózis betegségben a méhet bélelő szövettípus, az endometrium a méhen kívül, leggyakrabban a petevezetőben, a petefészek falában, vagy a kismedencét bélelő szövetekben, ágyazódik be. Ritkán a kismedencét is elhagyhatja, a belekbe és a májba is beágyazódhat.
Normális körülmények között ez a szövet csak a méhben található és havonta, a hormonok hatására, megvastagszik és lehámlik. A szokásos menstruációs ciklus során, a méhnyálkahártya a nemi hormonok hatására megvastagodik és felkészül egy lehetséges terhesség befogadására. Ha nem alakul ki terhesség, csökken a hormonszint, emiatt a méh megvastagodott nyálkahártyája lelökődik. A folyamat során a nyálkahártya a hüvelyen keresztül, vérzés kíséretében havonta a ciklussal távozik.
Ha ez a szövet a testben máshol található, ugyanez a folyamat megy végbe, viszont a lehámlott szövet nem tud a testből eltávozni. Amikor méhnyálkahártya (endometriális) szövet kerül a méhen kívülre, akkor hasonlóan a méhben található nyálkahártyákra, hormonokra érzékenyen havonta megvastagodik, azután vérzés kíséretében lelökődik. Mivel azonban a vér nem tud a szervezetből távozni, felszaporodik a zárt testüregekben, és a környező szöveteket ingerli. A szervezetben felgyülemlő vérciszták kialakulásához vezethet. A ciszták a későbbiekben hegszövetet és összenövéseket eredményezhetnek, azaz a kismedencében található szervek falai összehegesedhetnek. Ez a folyamat fájdalmas; a fájdalom különösen a menstruáció ideje alatt fokozódik. A hegek és összenövések meddőséghez is vezethetnek.
Az endometriózis megelőzhető természetes makrobiotikus étrenddel. Világszerte sokan meggyógyultak belőle természetes úton, itthon is az elmúlt években.
Az endometriózis tünetei
- Fájdalmas menstruáció (dysmenorrhea). A kismedencei fájdalom a menstruáció előtt néhány nappal elkezdődhet, és a menstruációt követően néhány napig fennállhat, alhasi fájdalmat, hányingert, hátfájdalmat előidézve.
- Fájdalom a kismedencében ovuláció, közösülés, vizelés és székelés közben. Kialakulhat a kismedencei fájdalom az ovuláció során is. Egy éles mély fájdalomként jelentkezhet a kismedencében közösülés alatt, illetve székeléskor vagy vizeléskor. A kismedencei fájdalom hátterében álló probléma korai azonosításával elkerülhetőek a kellemetlen szövődmények és a fájdalom. A fájdalom az endometriózis nagyon gyakori panasza, a fájdalom erőssége azonban nem feltétlenül arányos a súlyosságával, mérsékelt endometriózishoz is társulhat erős fájdalom, míg sokkal súlyosabb hegesedések mellett is lehet kevésbé erős.
- Fokozott vérzés. Előfordulhat, hogy időnként a menstruációs vérzés mennyisége fokozódik, illetve két menstruáció között is vérzés alakul ki.
- Meddőség. Vannak olyan esetek, amikor az endometriózist a meddőség hátterében álló okok keresésekor diagnosztizálják.
Keresse fel az orvosát, ha a tünetek alapján felmerül Önben az endometriózis lehetősége!
A kismedencei fájdalom hátterében állhatnak más betegségek is például petefészek ciszta vagy IBS/érzékeny bél szindróma is.
Az IBS-re időszakosan váltakozó hasmenés és székrekedés, illetve görcsös alhasi fájdalom a jellemző. Az irritábilis bél szindróma is együtt járhat az endometriózissal. A makrobiotikus szemléleti mód szerint az érzékeny bél szindrómát okozhatja jin, jang, vagy jin és jang szélsőséges étrend is. Hagyjuk el a szélsőségeket az étrendből és attól függően, hogy mi okozta kövessük a mérsékelt kiegyenlítő étrendet. Igyunk ume-sho-kuzu italt, amibe 1 teáskanál reszelt jégcsapretket teszünk a főzés végén. Vérzésnél adjunk az italhoz lótusz gyökeret és igyuk naponta 10 napon keresztül. Barnarizs golyók ajánlottak rendszeres fogyasztásra és a nagyon alapos rágás. Alkalmanként használhatunk káposztapakolást a hasi területen. A belek egészsége a keleti felfogás szerint összefüggésben van a teljesség, a biztonság és a boldogság érzéssel. A nem megfelelő ételek, a kaotikus étkezés, az élet hitelen változása, erős stressz és más kihívások erősítik ennek a betegségnek a kockázatát. Jót tesz a do in, a shiatsu masszázs, a közepesen erős fizikai gyakorlatok, a mentális és spirituális gyakorlatok, meditáció, vizualizáció, a stressz kezelési módszerek tanulása, vidám dalok hallgatása és éneklése.
Életünk átgondolása és átalakítása az egészség helyreállítása érdekében
- Mit üzen nekünk ez a betegség? A testünk a betegséggel üzen, ugyanannak a betegségnek egyénenként eltérő, többféle üzenete lehet. Talán nem vagyunk képesek elfogadni a világot, az életet, amelyben élünk? Ki tudjuk fejezni, amit érzünk? A belső érzelmi szükségleteink konfliktusban állnak azzal, amit az életünk igényel tőlünk? Talán egy rossz kapcsolat vezetett a súlyos hormonális változáshoz? Talán valami gyerekkori ügy, amit még nem oldottunk meg? A testünk immunrendszerének a reagál a káros étrendi és környezeti hatásokra? Amit eszünk, ahogy élünk, azzal segítjük a testünk egészségét vagy ártunk neki? Vagy sok dolog adódott össze? Olyan nagy a sressz az életünkben, hogy csak egy betegség a pihenésünk módja?
- Az életünk miben igényel változásokat? Az életmódunk, szokásaink, gondolkodásunk, megélési módunk, önértékelésünk változtatása, a stressz jobb kezelése, relaxáció, jóga, speciális női arwen torna, az immunrendszer támogatása, az étrendünk változtatása.
- A céltudatos, értékes, teljes élet: A kitűzött célok az életünkben, a tevékenység ezekért önmagunkba és a sikerbe vetett hittel, az életünk értékességének tudata javítja az immunrendszerünk állapotát.
- Immunerősító meditáció: Meditációval az elmében békét teremtve pozitív változásokat érhetünk el, csökkenti a bennünket ért stressz káros hatásait, jótékony hatása van a testünkre, erősíti az immunrendszerünket. A relaxációs technikák a görcsök enyhítésében is segítenek.
- A stressz kezelése: Az erős és gyakori stressz elsavasítja a testet és árt a mellékvesének, kiégéshez és sokféle betegséghez, viselkedési zavarokhoz, táplálkozási problémákhoz (a megnyugtató édes íz túlzásba vitele), megnövekedett alkoholfogyasztáshoz, vezethet. A hormonháztartásra is hat, a kortizol szintje pedig az immunrendszer működésére. Tanuljunk stressz kezelési módszereket és csökkentsük az életünkben, amennyire csak tudjuk.
Étrend változatási javaslatok az endometriózis megelőzésére
- Az endometriózis kialakulásának megelőzésére kövessünk szélsőségektől mentes általános makrobiotikus étrendet a nemünknek, életkorunknak, állapotunknak és életmódunknak megfelelően követve az évszakok váltakozását. Javasolt irodalom: Makrobiotika az egészséges és harmonikus életért, Makrobiotikus táplálkozás, Makrobiotika a 21. században.
Az egészség megőrzéséért és helyreállításáért kerülendő szélsőséges alapanyagok, ételek és italok
- A modern étrendben elterjedt szélsőséges alapanyagok, ételek és italok nagy része savasít, nyákosít, zsíros és egyéb káros lerakódásokat hoz létre a testben, rendszeres fogyasztásuk a krónikus és elfajulásos, civilizációs betegségek étrendi oka. Akkor is bölcsebb kerülni őket, ha a szélsőséges alapanyagok a vegyszeres ipari mezőgazdasági termelés helyett bio/ökológiai gazdálkodásból származnak.
- Kerüljük a száraz ipari szójatermékeket, mint a szójaliszt, granulátum, lap vagy kocka, a feldolgozás módja és ennek az egészségre gyakorolt hatásai miatt.
- Egyensúlyt a szélsőséges ételek elhagyásával és a kiegyensúlyozottabb alapanyagok hozzáértő elkészítésével érhetünk el napról napra és tarthatunk fenn hosszabb távon.
- Fogyasszunk az általános étrend fő arányai, a nemünk, életmódunk, életkorunk és állapotunk szerint, kiegyensúlyozott, természetes alapanyagokból készült ételeket: egész gabonákat, bio zöldségeket, bab, borsó és lencseféléket, magféléket, csírákat, a helyi gyümölcsöket, érésükkor vagy aszalva mérsékelt mennyiségben, rostos, lúgosító ételeket, amelyek nem nyákosítanak, fehér húsú, nem zsíros halakat az omega-3 zsírsavért mérsékelt mennyiségben.
- Csak a hagyományosan erjesztett, fermentált formában használjuk a szójatermékeket, mint a tofu, miszó, szójaszósz, tempeh. Csak ezekből hozzáférhetőek olyan fitoösztrogének – növényi ösztrogénhatású anyagok -, melyek ösztrogénhatása ezrede a normális ösztrogénekének, de az ösztrogén receptorok működését jó irányba befolyásolja.
- Támogassuk az immunrendszerünket az étrendünkkel Javasolt irodalom: Immunrendszert támogató és sugárzástól tisztító makrobiotikus ételek c. könyv.
Étrend változatási javaslatok endometirózis esetén
- A makrobiotikus szemlélet szerint az endometirózis összetett étrendi okú rendellenesség, az endometriózis étrendi javulása érdekében hagyjuk el az étrendből a szélsőségeket mindkét oldalról, különös tekintettel a nyákosító ételekre, mint a tej és a tejtermékek, a zabpehely, zab és a magas gluténtartalmú búza, élesztős és fehér lisztes ételek, modern ipari szójatermékek. stb
- A gyógyulásáig kövessük a jin és jang összetett állapotok kiegyensúlyozott mérsékelt általános étrendjét.
Általános kiegyensúlyozó étrend az összetett, jin és jang rendellenességek esetére
Részletesebben a jin és jang összetett állapotok mérsékelten jin és jang általános kiegyensúlyozó étrendjéről
1. A szélsőségesen jin és szélsőségesen jang ételek rendszeres fogyasztása miatt létrejövő összetett megbetegedések és állapotok esetében ajánlott az általános étrend. Egyénenként módosítást igényel az adott konkrét betegség, az évszak, a hőmérséklet, az életkor, a nem, a fizikai aktivitás a személyes szükségletek és egyéni állapot szerint. Legalább 3-4 hónapig szükséges követni a kiegyensúlyozó étrendet ahhoz, hogy az állapot javulását elérjük, ezután az egyéni állapot szerint enyhíthetők a szigorítások és fokozatosan térhetünk át az általános étrendre.
2. Az olaj és a kiegészítő ételek, mint a gyümölcsök, magok és diófélék, desszertek fogyasztható mennyisége nagyban függ az konkrét betegségtől. A javasolt ételek, italok és otthoni kezelési módok is egyéniek a különféle betegségeknél.
3. Kerüljük a szélsőséges, állati eredetű jang ételeket, mint a marha, a sertés, a juh, a csirke, a pulyka a tojás, a sós sajtok, a tonhal, a lazac, a kagyló, a vadhúsok és a hústermékek.
4. Kerüljük a szélsőségesen jin ételeket és italokat, mint a cukor, csokoládé, fruktóz és egyéb koncentrált édesítők. Kerüljük a tejet, a vajat, a tejfölt, a jégkrémet, a joghurtot és egyéb tejtermékeket, a fehér rizst, a fehér lisztekből készült tésztákat, fehér kenyeret, süteményeket, a trópusi gyümölcsöket és gyümölcsleveket, a trópusi zöldségféléket beleértve a krumplit, a paradicsomot és a paprikát is. Kerüljük a feketekávét és fekete teát, az erős gyógynövényeket, az energia italokat, az alkoholt és a drogokat.
5. Kerüljük a kemény sült lisztes termékek fogyasztását, mint a kenyér, péksütemény, sütemények, rágcsálni valók. A teljes kiőrlésű lisztből élesztő és cukor nélkül természetes kovásszal készült kenyér heti 1-2 alkalommal fogyasztható állapot függvényében, súlyosabb esetekben ezt a fajta kenyeret is hagyjuk el néhány hónapra az állapot javulásáig.
6. Kerüljük el a genetikailag módosított, permetezett, besugárzott alapanyagokból, mesterséges ízesítőkkel, színezékekkel készült és kezelt ételeket és italokat. Vásároljunk biogazdálkodásból származó gabonát, zöldséget, hüvelyest, olajat, magféléket és gyümölcsöket.
7. Kerüljük a mikrohullámú sütőben és az elektromos tűzhelyen készült ételeket. Használjunk ételkészítés céljára gáztűzhelyet.
8. Csökkentsük 1-2 hónap időtartamra a jó minőségű, hidegen sajtolt olajok fogyasztását is, nagyon kevés szezámolajat használjunk a főzéshez heti 1-2 alkalommal, csak kenjük meg vele a sütő edényt.
9. Kerüljük a nyers saláták fogyasztását 1 hónapig vagy az állapot javulásáig.
10. Kerüljünk minden jeges ételt és italt, vagy jégkockával kínált italt.
11. Jin és jang szélsőséges táplálkozás miatt létrejött kombinált állapotban, rendellenességnél a főzéshez használjunk általában közepes mennyiségű fűszert, tengeri sót, miszót és szójaszószt.
12. A gabonákat inkább egész formában főzzük, mint feldolgozott alakjukban, a napi ételek 50-60 %-a álljon ebből. Az első nap főzzünk kuktában rövid szemű barnarizst csipet sóval, postabélyeg méretű kombuval, kétszeres vízben. A tengeri só mennyisége egyéni állapot függő. A második napon keverjünk a barnarizshez 20-30%-ban kölest, a harmadik napon 20-30 %-ban árpát. A negyedik napon a barnarizssel 20-30% azuki babot vagy lencsét főzük együtt a kuktában. Az 5. napon újra a barnarizst főzzük önmagában és hasonló módon folytatjuk a sort. A fazékban főtt gabona és babféle változatosság a kukta mellett.
Reggeli ételként puhára, lágyra főzzük a gabonát több vízzel. Az előző nap főtt maradék gabonához adva vizet, felforraljuk, és lassan főzzük néhány percig. Minden csésze gabonát 1 kávés vagy teáskanál miszóval ízesítünk a főzés végén, amelyet előtte kevés hideg vízben feloldunk. Ezzel már nem forraljuk, csak hevítjük 1-2 percig. A többi gabonafélét – búza, rozs, kukorica – a barnarizzsel keverve vagy magában alkalmanként főzzük, kivéve az egész zabot, azt az első hónapban hagyjuk ki az étrendből. A hajdina és a búzahús/szejtán erősen jang jellegű, összehúzó ételek, ezért a mérsékelt étrendben a javulásig kerülendők. A jó minőségű teljes kiőrlésű kovászos kenyeret gőzölve együk ritkán, ami ellensúlyozza a szárító hatását, néhány esetben teljesen kerülendő az első hónapban, vagy az állapot javulásáig. Az udon és a somen, illetve más teljes kiőrlésű száraz tészták heti 2-3 alkalommal kerülhetnek asztalra, de soba tésztát ne vagy minimális mennyiségben együnk, ez hajdinából készült és túl összehúzó ilyen állapotban. A sült lisztes terméket teljesen hagyjuk el, beleértve a péksüteményeket, süteményeket, kekszeket, pitét, muffint, stb. Kerüljük vagy csökkentsük minimálisra a feldolgozott gabona termékeket a bulgurt, a kusz-kuszt, zabpelyhet, rozs pelyhet, a puffasztott gabonákat az állapot javulásáig, ezután is csak alkalmanként használjuk őket.
13. Együnk napi 1-2 tányér leveset, ennek aránya legyen az étrendünkben 5-10 %. Főzzünk a levesekbe wakamét, hagymát, sárgarépát és más kerek és gyökérzöldségeket és árpa, barnarizs vagy szójabab (hatcho) miszóval, alkalmanként szójaszósszal ízesítsük. Természetes módon 2-3 évig érlelt miszót vásároljunk. Kevés shiitake gombát is főzhetünk a levesbe heti néhány alkalommal. Időnként főzhetünk gabona, bab és zöldségleveseket, használjuk az édes ízű zöldségeket.
14. Az általános, mérsékelt mennyiségű sót és ízesítőt használjunk az ételekhez, ételeink se túl enyhék, se túl fűszeresek ne legyenek.
15. A napi ételek 25-30 %-a zöldség sokféle főzési móddal elkészítve. A mérséklet égöv zöldségei, a leveles zöldek (kínai kel, leveles kel, petrezselyemzöld) az édes kerek zöldségek (tök, hagyma, káposzta félék) a gyökérzöldségek (sárgarépa, fehérrépa, jégcsapretek, bojtorján gyökér). Arányaiban az általánosnál több kerek zöldséget használjunk, mérsékelt mennyiségű leveles zöldet és mérsékelt mennyiségű gyökérzöldséget. Az egyéni állapot és igények szerint módosítva, általánosan készítsünk heti 2-3 alkalommal nishime módon készült zöldséget, heti 2 alkalommal azuki bab, tök és kombu ételt, heti 3 alkalommal jégcsapretket és a zöldjét, sárgarépát és a zöldjét. Napi rendszerességgel blansírozott, gőzölt és préselt zöldségeket, kerüljük a nyers salátát és önteteket, heti 2 alkalommal hirtelen süthetjük a zöldségeket olaj nélkül, heti 2 alkalommal kinpira módon, gyufaszálformára vágva és hirtelen sütve. 2 hét múlva már kevés olajban is süthetjük.
16. A hüvelyesek aránya a jing és jang állapotból kiegyensúlyozó általános étrendben 5 %, kiemelkedik az azuki bab, a lencse és a csicseriborsó vagy a fekete szójabab, amelyeket kombuval vagy más tengeri fűvel főzzük együtt és kevés hagymával és sárgarépával. Ízesítőként a főzés végén tengeri só, miszó vagy szójaszósz kerül bele az általános, mérsékelt mennyiségben. Időnként koncentrált gabona édesítőt is használhatunk az édes ízért. A többi hüvelyes havi 2-3 alkalommal kerül csak sorra. Heti 1-2 alkalommal főzzünk tofu vagy tempeh ételt kerek zöldségekkel.
17. A jin és jang állapotok általános kiegyensúlyozó étrendjében 1-2 % körüli a tengeri füvek aránya, amelyeket az általánosnál kicsit rövidebb ideig főzünk, és enyhébb főzetet készítünk. Naponta használjuk a wakamét a gabonák, levesek és babfélék főzésénél, kicsit ritkábban a kombut. Naponta együnk meg fél pirított nori szusi lapot. Heti 2 alkalommal hijikit és aramét is főzzünk.
18. Az ízesítőkből jin és jang állapotban az általános mérséklet mennyiséget használjuk. A gomashio/szezámsó készítésénél a 20-18:1 szezámmag és tengeri só arányt veszünk 2 hónapig, amit a következőben 18-16:1 arányra csökkentünk, ami életkor és nem függő is. Ízesítőként tengeri fű porokat használhatunk wakame és kelp alapanyagokból (kombuból készült port ritkábban), umeboshi szilvát (napi ½-1 szilva) és tekkát. Az umeboshi szilva és a tekka fontos segítők a fertőzések semlegesítésénél és az emésztőképesség helyreállításánál, a tekka erősen jang, ezért minimálisan. Az ízesítőket naponta mérsékelt mennyiségben használjuk, összességében 1 kávéskanálnyit.
19. Az otthon készített savanyúkat kis mennyiségben, naponta 1 teáskanállal fogyasszuk. Ezek közül a közepes érlelési idejű fajtákat részesítsük előnyben jin és jang összetett állapotok esetében, a túl sok sót tálaláskor kimosva belőlük.
20. Az állati eredetű ételek erősen jang jellegűek, ezért általában kerüljük őket. Ha nagyon megkívánjuk, akkor fehér húsú halat havi 2 alkalommal ehetünk kis mennyiségben gőzölve, párolva, főve reszelt jégcsapretekkel vagy gyömbérrel, hogy ezek elősegítsék az emésztést. Általában kerüljük a kék bőrű és vörös húsú halakat, a tonhalat, a lazacot, a kagylót az állapot javulásáig.
21. Általában kerüljük a trópusi gyümölcsöket és a gyümölcslét az állapot javulásáig. Ha nagyon megkívánjuk a helyi gyümölcsöket érésük idején, akkor főzzünk friss vagy aszalt almából kompótot egy csipet tengeri sóval mazsola nélkül.
22. Általában kerüljük a desszerteket, édességeket, beleértve a jó minőségű makrobiotikus desszerteket is az állapot javulásáig. A természetes édes íz igényt édes ízű zöldségek napi fogyasztása elégítse ki, készíthetünk édes zöldséglevest, édes zöldség italt, édes zöldségeket gabonák mellé. A csemegéző, rágcsáló kedvünket barnarizs golyó és szusi elégítsék ki. Kerüljük a rizskeksz, a pattogatott kukorica, puffasztott gabona termékek és egyéb száraz sült termékek fogyasztását, mert kiszárítanak. A gabonákra kevés gabona alapú koncentrált édesítőt (amazake, árpa maláta és barnarizs szirup) tegyünk az állapot javulásának függvényében alkalmanként.
23. Az állapot javulásáig kerüljük a dióféléket, a dió és mag vajakat, mert zsírban gazdagok. A gesztenye kivétel csak ez alól. Szárazon pirított szezámmagot és tökmagot heti 1 csésze mennyiségben ehetünk.
24. A tengeri só, a szójaszósz és a miszó közepes, mérsékelt mennyiségben ajánlatosak jin és jang összetett állapotban, se túl enyhe se túl fűszeres ne legyen az étel. Ne használjuk az alkoholos és édes főzőbort a mirint. A fokhagymát azért javasolt kerülni, mert az állapotot sokkal aktívabbá teheti. Gyulladás esetében kerüljük a gyömbért, a tormát, az umeboshi ecetet és a barnarizs ecetet az állapot javulásáig.
25. Igyunk közepesen erősre főzött pirított bancha szár teát napi rendszerességgel. Forrásvizet, tisztított csapvizet ihatunk, de kerüljük a desztillált vizet, a szénsavas és ásványi anyagokkal teli vizeket. Szigorúan kerüljük a stimuláló italokat, az első 2-3 hónapban még a gabona kávét is Ihatunk pirított barnarizs és árpa italt időnként. Ritkán, 1-2 hetente frissen facsart sárgarépa levet.
26. Fontos az alapos rágás, 30-50 alkalommal mielőtt lenyeljük a falatot. Nem csak a szénhidrátok emésztéséhez, hanem általánosan a könnyebb emésztésért is fontos, különösen legyengült, beteg állapotban figyeljünk rá.
27. Együnk mérséklet mennyiségű ételt, kerüljük a túl sok ételt és italt, különösen az esti étkezésnél. 3 órával a lefekvés előtt együnk utoljára 17-19 óra körül, ezután kerüljük a rágcsálást, csemegézést.
- Az endometriózisból való gyógyulás után térhetünk át szélesebb mérsékelt alapanyagkörrel a nemünknek, életkorunknak, életmódunknak megfelelő általános makrobiotikus étrendre, ami hosszú távon segít fenntartani egészségünket és egyensúlyunkat.
- Az ember étrendjének minden egyes alkotórésze hatással van a testére és valamilyen módon megváltoztatja, az egészséges élet pedig ezeken a változásokon alapul. Az emberi testet alkotó sejtek, szövetek állandóan változnak. A véráramban a vörös vértestek 120 napig élnek. Viszonylagosan állandó számuk fenntartása végett percenként 200 millió új sejt keletkezik és ugyanennyi régi sejt pusztul el folyamatosan. Testünk hétévenként teljesen megújítja önmagát.
- A női ivarszervek bármilyen problémája esélyt kínálhat számunkra, hogy újragondoljuk az egészségről alkotott fogalmainkat. Lehetőséget nyújt arra, hogy megvizsgáljuk az életünk alapjait, az életmódunkat, étrendünket, a gondolkodásunkat és változatssunk ezeken az örömteli és teljes életért.
Ajánlott blogbejegyzéseim a témához
Elolvasáshoz kattints rá a blogbejegyzés címére!
Makrobiotikus étrenddel a női egészség megőrzéséért és helyreállításáért (1. rész)
Női egészséget veszélyeztető tényezők (2. rész)
7 tipp az immunrendszered megerősítésére
Immunrendszerünk egészségéért a makrobiotikával
Makrobiotikus étrenddel a női egészségért és helyreállításáért
Ezeket az alapanyagokat ne használd egy egészséges makrobiotikus étrendben
A gluténmentes makrobiotikus étrend
Hogyan állapítsuk meg a gluténallergiát?
Mely gabona fajták fogyaszthatók, illetve nem egy gluténmentes makrobiotikus étrendben?
9 makrobiotikus táplálkozási tanács gluténallergia esetén
Mit nevezünk élő ételeknek a makrobiotika tudományában? Miért fontosak számunkra?
Ajánlott könyveim a témához
Sebestyén Szilvia – Markobiotika az egészséges és harmonikus életért
Sebestyén Szilvia – Makrobiotikus táplálkozás
Sebestyén Szilvia – Makrobiotika a 21. században
Sebestyén Szilvia – Immunrendszert támogató és sugárzástól tisztító makrobiotikus ételek
Sebestyén Szilvia – Gluténmentes makrobiotikus ételek és életmód
Sebestyén Szilvia – Glutén és mindenmentes makrobiotikus desszertek
Sebestyén Szilvia – Gluténmentes és általános makrobiotikus reggelik
Sebestyén Szilvia – Gluténmentes és általános makrobiotikus uzsonnák, útravalók és szendvicskrémek
Sebestyén Szilvia – Makrobiotikus saláták és savanyúk
Sebestyén Szilvia – Tavaszi makrobiotikus ételek
Sebestyén Szilvia – Nyári makrobiotikus ételek
Sebestyén Szilvia – Őszi makrobiotikus ételek
Sebestyén Szilvia – Téli makrobiotikus ételek
A könyveket ide kattintva tudod megnézni illetve megrendelni.