Egészséges és finom desszertek online főzőiskola elméleti anyaga
FIGYELEM!
Aki beteg, forduljon szakorvoshoz! Az egészséggel kapcsolatos anyagok olvasása nem pótolja az orvosi diagnózist, kezelést és az egyéni táplálkozási tanácsot.
Ez a főziskola nem helyettesíti az orvosi kezelést!
A főzőiskola hatékony és eredményes végrehajtásához kérd ki makrobiotikus szakértő véleményét. Közepesen súlyos rendellenességek, tünetek tapasztalása esetében makrobiotikus tanácsadó segítségével kövesd az állapotodnak megfelelő étrendet a három általános gyógyító étrend típusból. Súlyosabb betegségeknél kérd képzett makrobiotikus tanácsadó egyéni étrend javaslatát is.
Desszertek
Az édes íz hozzátartozik az emberi életünkhöz. A legnagyobb erőt adó íz, hiszen amikor lemegy a vércukor szintünk, igen gyengék leszünk. Van, aki a gyengeségtől remeg, mindenki máshogy reagálja le, ha a vércukorszintje leesik. Gyorsan nézünk édesség után.
Rendkívül fontos hogy milyen minőségű „édes ízű” finomságokat fogyasztunk el. A rossz minőségű desszertek, sütemények, édességek a szervezetre romboló hatásúak. pl. Elsavasítják a testet, csontritkulást okoznak, gyulladásokat, gyomor és bélfájdalmakat, fertőzésekre hajlamot ad, gyengíti az életerőt, érzelmileg instabil, kitartás képtelen akár akarat vesztett állapotok is előfordulhatnak, szétszórt figyelmet, candida panasz kialakulását is eredményezheti, laza striás bőrt is okozhatnak a túl sok szélsőséges rossz minőségű édességek fogyasztása. pl. színes cukorkák, színes és különböző mesterséges ízű, aromájú italok, glutén tartalmú cukrozott péksütemények pl. kakaós csiga, illatos „műanyag” vaníliás és más sütemények, amelyek amikor kihűlnek már nem ehetők stb. Cukrász sütemények, amelyek glutén tartalmú búzaliszttel, kristálycukorral, tojással, tejszínnel, sok zsiradékkal, vajjal készülnek.
Miért a makrobiotikus desszertek a megoldás? Miért jók?
Az édes íz fontos a szervezet számára, így a legjobb minőségű édes ízű finomságokat válasszuk az egészségünk megtartásáért. Rendkívül romboló a szervezet számára a rossz minőségű desszertek fogyasztása. A szív- érrendszeri állóképesség, zsír felhalmozásának elkerülése, az agyszövet egészségének megtartása, az öregedési folyamat lassítása, az életerő megtartása, a csontritkulás, candida és más panaszok megelőzéséhez elengedhetetlen a magas minőségű, lassú felszívódású cukrokat (összetett szénhidrátokat) tartalmazó desszertek fogyasztása. Ez a legmegfelelőbb az emberi szervezet egészségének a fenntartásért.
Az egyik szélsőséges ételek (sós fűszeres húsok, sós tömör kemény sajtok, tojásos ételek) fogyasztása után, erős sóvárgásunk van a másik, nem egészséges szélsőséges csoporthoz tartozó ételek fogyasztása iránt, hogy egyensúlyban legyünk, intenzíven kívánjuk a cukros, édes desszert féleségeket
A sok sós ételre a sok édesség után sóvárgunk. Amikor kiegyensúlyozott, szélsőségektől mentes ételeket (gabonák, növényi fehérjék, zöldségekből összeállított ételek együtt elfogyasztva) eszünk, akkor a természetes enyhén édes íz is elegendő számunkra.
A legmegfelelőbb édességek a glutén, tej-tejtermék, tojás és cukormentes, zöldséges desszertek, aszalt gyümölcsös desszertek, gyümölcsös zselék, pudingok, főtt gabonából készült desszertek, palacsintafélék, gluténmentes lisztekből készült sütemények, muffinok, beigli és pite, torták, kekszek, granulák, fagylaltok.
Javasolt ezeket dobozokba csomagolva vinni magunkkal, hogy az erőt adó édes íz jó minőségben rendelkezésünkre álljon a nap 24 órájában, a munkahelyen, iskolában, kiránduláskor, szórakozáskor illetve barátainkat, ismerőseinket meglátogatva tudunk vinni ajándékba és közösen elfogyasztani biztonságos és egészséges desszerteket. Így nem leszünk kényszerhelyzetben, hogy rossz minőségű desszerteket vásároljunk, amikor távol vagyunk az otthonunktól. Otthon is javaslom, hogy mindig álljon készenlétben valamilyen fajta édesség, desszert. Így elkerülhető az, hogy kényszerből a rossz minőségű desszertek fogyasztásával ártsunk magunknak.
A szervezet működéséhez fontos tápanyagok egyike a szénhidrát. A mai sokféle javasolt diétákban ellenségnek állítják be az édességet, mert a rossz szénhidráttal azonosítják.
Sokféle egészséges életmód diéta ajánlásban tiltják is a szénhidrát fogyasztását, mert nézetük szerint akadályozhatja pl. a kívánt testsúly elérését vagy az ajánlott étrendjük nem éri el a kívánt eredményt.
Ez a nézet nem veszi figyelembe azt, hogy hány féle szénhidrát létezik és azoknak milyen különböző hatásaik vannak. Az egyik legfontosabb tápanyagunk a „jó” szénhidrát. Az étrend hangsúlyos része, hiszen a szervezet stabil működésének (hasnyálmirigy, idegi funkciók, harmonikus érzelmi állapot…) sarkalatos pontja minden életkorban, főleg a gyermekeknél.
A „jó” szénhidrátnak az étrendben helye van, nem tűnhet el az étrendből.
Többféle alap ízt különböztetünk meg egymástól:
Édes, sós, savanyú, keserű. A már születésünkkor nyelvünkön azonnal érzékeljük ezek különbözőségét, amikor étel kerül a szánkba. Érzékeljük az ízekben a zsír, fehérje, szénhidrát anyagokat, amikor a szánkba vesszük ezek a kiegyensúlyozott étrend alapjai.A keserű íz érzékelése a méreganyagok szervezetbe bejutását jelenti számunkra, vagy a romlott étel felismerését.
Az édes íz néhány órával a születés után azonnal az első órákban észlelve egy kedves mimikával válaszol, mert az jó. Ez az alkalmazkodásunk, túlélési tudásunk arra hogy felkészüljünk már gyermekként arra, hogy elfogadjuk az energiaforrásokat adó ételeket és elutasítsuk a mérgező keserű anyagokat.
Az édes íz így élvezeti értéket ad az ételnek. Jobban szeretjük az édes és sós ízeket, mint a savanyú és a keserű ízeket, aminek üzenete az, hogy kerüljük el a káros ételek fogyasztását. Az édes ízű ételek vonzereje magas gyermekkorban és fokozatosan kezd a többi íz iránt kifejlődni. Ezért is javasolt, hogy gyermekkorban a napi táplálkozás 80%-a édes ízű legyen, mert a gyermek intellektuális fejlődéséhez a növekedésükhöz a „jó” szénhidrátok alapvetőek a magas energiaigény biztosításáért. Felnőtt személyeknél az édes íz aránya naponta 60 %, a megfelelő, kiegyensúlyozott étkezéshez.
Jogos igény az egészségünk megtartásáért az, hogy a „rossz” egyszerű, gyorsfelszívódású szénhidrátokat (kristálycukor, porcukor, nádcukor…) „jó” hasznos, a vérben lassan felszívódó összetett szénhidrátokra cseréljük le. (rizs szirup…)
Amikor valaki egészséges, nem javasolt, sőt tilos megvonni magunktól a „jó” minőségű szénhidrátot az édes íz élvezetét, ami a levesekben, főfogásokban egyaránt fontos hogy jelen legyen valamilyen arányban. Viszont a rossz minőségű édességek romboló hatásúak a szervezetre. (Candida, gyulladások, fejfájás, csontritkulás, gyengeség, instabil érzelmi állapot… okoz a rossz, gyors felszívódású szénhidrát, kristálycukor, porcukor, szintetikus édesítők stb.).
Jó szénhidrátok közé tartoznak a gyümölcsök, a zöldségfélék, a gluténmentes gabonák (rizs, köles, hajdina, kukorica, cirok, amarant, quinoa), babfélék, hüvelyesek, diófélék. Ezek finomítatlan formája magas rosttartalmú. A rost telít mielőtt túl sokat ennénk, túl sok kalóriát fogyasztanánk.
A jó szénhidrátokban lévő rost hatására az emésztés és a vérben történő felszívódás lassúbb. Ez segít abban, hogy a vércukorszint a normális tartományban maradjon stabilan.
Az adott ételben lévő szénhidrát milyen gyorsan változik át cukorrá az a Glikémiás index. A jó szénhidrátoknak alacsony a glikémiás indexe. A rossz szénhidrátoknak, amelyek gyorsan szívódnak fel a vérbe, nincs vagy minimális a rost tartalmuknak magas a Glikémiás indexe.
A glikémiás terhelés azt vizsgálja hogy az adott mennyiségű étel milyen gyorsan szívódik fel, milyen hatással van a vércukorszintre. p. a répának magas a glikémiás indexe, de alacsony a glikémiás terhelése. Mert a répában lévő szénhidrát gyorsan felszívódik, viszont kevés van benne.
A sültkrumpli glikémiás terhelése magasabb, mert benne nagyon sok a szénhidrát míg ugyanannyi mennyiségű répában nincs sok. A sültkrumpli megemeli a vércukorszintet, míg a répa nem.
Rossz szénhidrátokból nagy mennyiséget ehetünk anélkül, hogy jól laknánk. Rost feltölt, még mielőtt túl sok kalóriát fogyasztanak. A rost eltávolításával jóformán korlátlanul ehetjük a kalóriákat anélkül, hogy a jóllakottság érzését keltené.
Ha sok rossz szénhidrátot eszünk, az gyorsan felszívódik, ennek hatására a vércukorszintünk gyorsan megemelkedik. Amikor a vércukorszint túl magas lesz, a hasnyálmirigy elkezd inzulint termelni, hogy a szintet lejjebb hozza. Ekkor a cukorszint lejjebb eshet a kiinduló szintnél, alacsony cukorszintet okozva (hipoglikémia).
Amikor a vércukorszintünk túl alacsony szintre megy le, rosszkedvűvé, kissé letargikussá válunk. Ezekre a rossz érzésekre használnak egy „megoldást” – több rossz szénhidrátot. Farkasétvágy lesz és még több rossz szénhidrátot akarunk fogyasztani, ami ismét megemeli a cukorszintet és ez már egy ördögi kör.
Amikor a szervezet túl sok inzulint vált ki, felgyorsul a kalóriák triglyceriddé válása, így kezdjük elraktározni a ZSÍRT. Így amikor sok rossz szénhidrátot eszünk hatalmas mennyiségű kalóriát fogyasztunk, amely viszont nem csillapítja az éhséget és így sokkal valószínűbb lesz, hogy az extra kalóriákat zsírrá alakítjuk. Az inzulin arra készteti a szervezetet, hogy a lipoprotein lipáz enzimből többet termeljen, amely növeli a sejtek zsírfelvevő képességét, amely szintén súlytöbbletet okoz.
Amikor a szervezet túl sok inzulint választ ki, ez inzulin rezisztenciához, akár cukorbetegséghez vezethet. Az inzulin hozzákötődik a sejtekben lévő inzulin receptorokhoz. Amikor a szervezet ismételten kéri az inzulint a túl sok rossz szénhidrát hatására, a receptorok érzékenysége csökken – ami azt jelenti, hogy azt az „üzenetet adja” hogy nem kérünk több inzulint, csak ezt ne vedd figyelembe.
Mint egy heroin függő, amikor ugyan azért az érzésért egyre több drogot kíván, az inzulinrezisztencia arra kényszeríti a szervezetet, hogy több és több inzulint termeljen, hogy a vércukorra ugyanazt a hatást fenn tudja tartani. Egy idő után ezért kialakulhat a 2-es típusú diabétesz.
A túl sok inzulin elősegíti az artéria simaizom sejtjeinek a növekedését és elburjánzását, elősegítve az érelmeszesedést és az artériák elzáródását.
A jó szénhidrát rostjai lelassítják a rossz szénhidrát felszívódását. A teljes komplett menü elfogyasztása rostban gazdag legyen ez jobban számít, mint a GI és a Glikémiás terhelés. Saját állapotnak megfelelően fogyasszuk a szénhidrátokat.
A rossz egészségtelen desszertek milyen problémát okozhatnak?
Ezek túlsúlyt, hasi panaszokat puffadást, fejfájást, vércukorszint ingadozást, rossz közérzetet, hányingert, teltség érzését okozhatják közvetlenül,közvetve pedig gyengítik az életerőt, szórt figyelmet, koncentrációképtelenséget, kitartásképtelenséget, fáradtságot, reggel krónikus fáradtságot eredményezhetnek.
Egészségtelen desszertek alapanyagai:
- Finomított fehér búzaliszt
- Tojás sárgája és fehérje
- Telített növényi zsírok (pálmazsír, kókuszolaj)
- Kristálycukor, porcukor, szintetikus édesítők
- Sajtok, sajtkrémek
- Állati tej
- Állati tejből készült tejszín,
- Állati tejből készült tejföl, túró
Egészségtelen desszertekre példák:
- Cukrozott bukták,
- kakaós csiga,
- cukrászsütemények cukorral,
- tejszínnel,
- sajttorta,
- tejbegríz,
- tejberizs,
- grízes tészta,
- somlói galuska,
- krémesek,
- máglyarakás,
- cukorral készített lekváros sütemények,
- piskóták,
- csoki öntettel stb.
Ha sok rossz szénhidrátot eszünk, az gyorsan felszívódik, ennek hatására a vércukorszintünk gyorsan megemelkedik. Amikor a vércukorszint túl magas lesz, a hasnyálmirigy elkezd inzulint termelni, hogy a szintet lejjebb hozza. Ekkor a cukorszint lejjebb eshet a kiinduló szintnél, alacsony cukorszintet okozva (hipoglikémia).
Amikor a vércukorszintünk túl alacsony szintre megy le, rosszkedvűvé, kissé letargikussá válunk. Ezekre a rossz érzésekre használnak egy „megoldást” – több rossz szénhidrátot. Farkasétvágy lesz és még több rossz szénhidrátot akarunk fogyasztani, ami ismét megemeli a cukorszintet és ez már egy ördögi kör.
Amikor a szervezet túl sok inzulint vált ki, felgyorsul a kalóriák triglyceriddé válása, így kezdjük elraktározni a ZSÍRT. Így amikor sok rossz szénhidrátot eszünk hatalmas mennyiségű kalóriát fogyasztunk, amely viszont nem csillapítja az éhséget és így sokkal valószínűbb lesz, hogy az extra kalóriákat zsírrá alakítjuk. Az inzulin arra készteti a szervezetet, hogy a lipoprotein lipáz enzimből többet termeljen, amely növeli a sejtek zsírfelvevő képességét,amely szintén súlytöbbletet okoz.
Amikor a szervezet túl sok inzulint választ ki, ez inzulin rezisztenciához, akár cukorbetegséghez vezethet. Az inzulin hozzákötődik a sejtekben lévő inzulin receptorokhoz. Amikor a szervezet ismételten kéri az inzulint a túl sok rossz szénhidrát hatására, a receptorok érzékenysége csökken – ami azt jelenti, hogy azt az „üzenetet adja” hogy nem kérünk több inzulint, csak ezt ne vedd figyelembe.
Mint egy heroin függő, amikor ugyan azért az érzésért egyre több drogot kíván, az inzulinrezisztencia arra kényszeríti a szervezetet, hogy több és több inzulint termeljen, hogy a vércukorra ugyanazt a hatást fenn tudja tartani. Egy idő után ezért kialakulhat a 2-es típusú diabétesz.
A túl sok inzulin elősegíti az artéria simaizom sejtjeinek a növekedését és elburjánzását, elősegítve az érelmeszesedést és az artériák elzáródását.
Miért károsak ezek a desszertek, miket okoznak?
A test elsavasodik, gombás fertőzések keletkeznek a bőrön, candida a testen belül, gyulladások, bőrviszketés, striák kialakulása, laza bőr, laza kötőszövetek, csontritkulás.
Rossz minőségű desszertek fogyasztása után előfordulhat:
- Rossz közérzet, rosszullét
- Teltségérzés
- Puffadás
- Vércukorszint ingadozás
- Hasmenés
- Fejfájás
- Érzelmi ingadozás
- Koncentráció képtelenség
- Hányinger esetleg hányás
- Vércukorszint ingadozás
- Epegörcs
- Has puffadás
Egészséges desszertek alapanyagai:
- Édes ízű zöldségekpl. sütőtök, sárgarépa, paszternák, cukkini, hagyma
- Szelídgesztenye
- Rebarbara
- Édes-savanyú ízű gyümölcsök és ezek aszalványai: alma, körte, málna, eper, ringló, szilva, szeder, ribizli, cseresznye, meggy, különböző barack félék
- Gabona vagy cukor nélküli gyümölcs szirupRizsszirup, alma sűrítmény, ami édes-savanyú ízű, nincs háttér íze, lehet használni bármilyen puding készítéséhez pl. eper, málna mert a gyümölcs aromája fog érvényesülni.
- Az édesítés friss és aszalt hazai gyümölcsökkel történik
- Agar-agar: tengeri fű pehely, zselésítéshez használjuk
- Alma lé: frissen facsart 100 % -os gyümölcslé almából
- aszalt gyümölcsök : vörös áfonya, mazsola, sárgabarack, meggy, szilva, alma, stb.
- Csokoládé reszelék: ha találunk olyant, amit árpa malátával vagy rizssziruppal édesítenek, akkor nagyon ritkán, alkalmanként használhatjuk. Számítsunk a fogyasztása után arra hogy nem lesz alvás igényünk.
- Gabonafélék és gabona termékek: egész amarant, barnarizs, köles, hajdina, búza, zab, puffasztott gabonák és gabona pelyhek, kukoricadara, friss, glutén mentes lisztek, rizs tészta,
- Gabonaédesítő: Rizs szirup, kukorica szirup, juharszirup
- Gabonakávé por: pirított gabonából készült gabonakávé por (cukrozatlan bioterméket vásároljunk) Ami árpából készült az gluténtartalmú!
- Gabona tejek: pl. zabból vagy barnarizsből készült tejhez hasonló folyadék
- Növényi tejíszínek: Rizs tejszín, zab tejszín, kókusztejszím
- Növényi joghurtok, kókusz, rizs, szója stb.
- Lágy tofu, félkemény tofu
- Keményítők: kukorica, tápióka
- Azuki bab
- Gyümölcsök: frissen a termésük időszakában, télre tárolva (a cukros befőtteket, a konzerveket és a mélyhűtött fajtákat kerüljük) vagy aszalványok
- Karob por
- Kókuszreszelék: édesítetlen kókuszreszelék et és ritkán a forró nyári napokon, mert trópusi növény
- Mandula: héjas egész mandula (forrásban lévő vízbe téve rövid időre könnyen lejön a héja) héj nélküli mandula, darabolt mandula vagy forgács.
- Mandula kivonat: bioterméket keressünk mesterséges ízesítő anyagok nélkül.
- Nyílgyökér por: besűrítéséhez használható növényi por
- Olaj: a sütéshez hidegen sajtolt szezám olaj vagy olíva olaj, nyersen kukorica és napraforgó olaj
- Sütőpor: vásárláskor győződjünk meg róla, az összetevők elolvasásánál, hogy alumíniummentes sütőport vegyünk, helyettesíthető szódabikarbónával.
- Tahini: szezámmagból készült, vajhoz hasonlító, kenhető krém.
- Tengeri só : a süteményekhez az enyhébb, kisebb szemű fajtát keressük.
- Vanília : bio rúd, kivonat vagy sűrítmény formában, kerüljük a mesterségesen ízesített, cukrozott fajtákat.
A lisztek lehetőleg gluténmentes, allergénmentes lisztek legyenek amelyekből a sütemények, torták készülnek.
- Mandula liszt
- Rizsliszt
- Köles liszt
- Útifűmaghéj
- Cirokliszt
- Csicseriborsó liszt
A süteményekbe használt olajok lehetőleg allergén mentesek legyenek, mindenkinek egyéni érzékenysége szerint:
- Napraforgó olaj
- Szezámolaj
Süteményekbe, pudingokba, palacsintákba, krémekbe használt tejek gabona, növényi tejek legyenek
- Földi mandulatej
- Mandulatej
- Köles tej
- Rizstej
- Kókusztej
- Kókusztejszín
- Zabtej, zabtejszín
Keményítésre
- Kukoricakeményítő
- Tápióka keményítő
Milyen pozitív következményei vannak az egészséges desszertek fogyasztásának?
Amikor elfogyasztjuk az egészséges, tápláló és ízletes desszerteket, nem vagyunk eltelítve.
Nincs az elfogyasztás után rossz közérzetünk, könnyűnek érezzük magunkat.
Bűntudatunk sincs, hiszen jól érezzük magunkat, stabil marad a vércukor szintünk.
Megelégedettek leszünk. Az édesség utáni vágyunk ízletes, egészséges és tápláló tortával, süteménnyel, pudinggal elégítjük ki.
Milyen negatív következményei vannak a rossz minőségű desszertek fogyasztásának?
Az alábbi negatív következmények vannak:
- Rossz közérzet, rosszullét
- Teltségérzés
- Puffadás
- Vércukorszint ingadozás
- Hasmenés
- Fejfájás
- Érzelmi ingadozás
- Koncentráció képtelenség
- Hányinger esetleg hányás
- Vércukorszint ingadozás
- Epegörcs
- Has puffadás
- Krónikus reggeli fáradtság
- Alacsony vércukorszint reggel ébredéskor
Eszközök a desszertek készítéséhez
Az alábbi eszközöket ajánlom:
- Téglalap alakú tepsi: többféle méretben (22 x 33 – 35 cm méretű legyen köztük)
- Torta sütőformák
- Sütőlemez: Lapos, peremes, négyszögletes tepsi
- Kerek sütőforma: 25 – 30 cm átmérőjű kerek tepsi.
- Levehető oldalú kerek tepsi: a tortákhoz.
- Muffin sütő forma: A receptekben 12 muffinhoz való mennyiséget adunk meg. A nehezebb jobban tartja a hőt.
- Papír muffin forma: Ha ezeket is beletesszük a kiolajozott sütő formába, akkor könnyebb kivenni belőle a kész muffinokat. Használhatjuk a gabona golyókhoz is.
- Papírtörlő: az olajos sültek lecsepegtetéséhez
- Gyümölcscentrifuga: Érdemes nagyobb teljesítményűt beszerezni, hogy tartós legyen.
- Keverő tálak: különféle méretben a sütemények összeállításához.
- Kézi habverő: a keverékek csomómentesre keveréséhez.
- Mérő és merő kanalak: az adagoláshoz és a szedéshez
- Rácsos vagy lyukacsos szedő kanál: az olajból kiszedéshez
- Mérő edények: Legyen legalább 2 db 1 literes, külön a száraz és külön a folyékony összetevőkhöz és egy csésze, amelyik 2,5 dl űrtartalmú
- Fagylaltos kanál: Jól használható a fagylaltok mellett tészták adagolásához is.
- Fém spatula: A sütemények megkenéséhez és mázzal bevonásához használjuk.
- Dekoráló zsák: Háromszögletű zsák speciális véggel, a beletöltött masszával díszítjük a süteményeket.
- Olajozó kefe: 5 cm széles kefe, amellyel a tepsit olajozzuk ki.
- Sodrófa és gyúródeszka: A tészták kinyújtásához, ha gyakran használjuk, nehéz sodrófát válasszunk.
- Szaggató formák: kerek pogácsaszaggató vagy egyéb speciális formák a kekszekhez
- merülő mixer vagy turmixgép a pépesítéshez
A gyümölcsök energiája
A néhány földön növő kivételével, mint a dinnyefélék, a gyümölcsök természetes környezetükben a levegőben nőnek (már ha nem üvegházban), ki vannak tehát téve a környezet változásainak. Ez az alkalmazkodó energia bennünket is sokkal rugalmasabbá tesz és képessé tesz arra, hogy a körülöttünk állandóan változó környezethez jobban alkalmazkodjunk. A fán növő gyümölcsök olyan energiával bírnak, amelyek segítenek bennünket abban, hogy spirituálisabbak legyünk és megkönnyítik a meditációt.
Makrobiotikus desszerfajták
Az alábbi fajtákat különböztetjük meg:
- Édes zöldséges és egyéb zöldséges desszertek
- Nyers helyi gyümölcssaláták és desszertek
- Friss, tárolt és aszalt helyi gyümölcs kompótok
- Gyümölcs kantenek és pudingok
- Főtt gabonás desszertek gyümölcsökkel, barnarizs, árpa, köles hajdina
- Gabona termékekkel készült desszertek (kukoricadara, kusz-kusz, főtt tészta, gabona pelyhek, puffasztott gabonák)
- Palacsintafélék
- Muffinok, kevert sütemények, tortafélék
- Omlós tésztából készült piték, tekercsek, töltött batyuk és táskák
- Kekszek, teasütemények
- Olajban sült, tésztában és olajban sült desszert félék
- Granula és grillázs félék
- Fagylaltok
A makrobiotikus desszertek javasolt fogyasztási gyakorisága egészséges felnőtteknél
1. Édes zöldség ital és édes zöldséges desszertek egész évben gyakrabban, a sütőtökkel külön kis receptes könyvben is foglakozunk
2. Almás desszertek egész évben a gyümölcsök közül a leggyakrabban, az almával külön kis receptes könyvben is foglalkozunk
3. Friss, tárolt és aszalt helyi gyümölcs kompótok egész évben, hűvösebb időben jobb főve, könnyebben emészthetők, mint a nyers gyümölcsök
4. Gyümölcs kantenek és pudingok egész évben, könnyűek
5. Főtt gabonás desszertek gyümölcsökkel, barnarizs, árpa, köles: egész évben, laktatók mégis könnyebben emészthetők, hajdina: hidegebb, téli időszakban
6. Nyers helyi gyümölcsök és levek a termésükkor melegebb időben, téli időszakban inkább főtt desszertek részeként
7. Gabona termékekkel készült desszertek (kukoricadara, kusz-kusz, főtt tésztás desszertek, gabona pelyhek, puffasztott amarant) egész évben, de ritkábban, mint az egész főtt gabonából készültek
8. Palacsinták egész évben, a kevés olajban sütés miatt jobb a hűvösebb időben
9. Muffinok és egyéb kevert sütemények egész évben ritkábban, jobb a hűvösebb időszakban, sütőben sült lisztes ételként szárító hatásúak
10. Tortafélék ünnepi alkalmakra, vendéglátáskor, tömények
11. Omlós tésztából készült piték, tekercsek, töltött batyuk és táskák egész évben ritkábban, jobb a hűvösebb időszakban, sütőben sült lisztes ételként szárító hatásúak
12. Kekszek, teasütemények ritkábban, mert szárazak, sütőben sült lisztes termékként szárító hatásúak
13. Olajban sült desszert félék télen is csak ritkán, nehezebben emészthetők
14. Granula és grillázs ritkán, mert nehezek és tömények, kis mennyiségben, alkalmi díszítésül ünnepi alkalmakra
15. Fagylaltok nyáron is csak ritkán, a jeges étel és ital szélsőséges hatású
Ajánlott blogbejegyzéseim a témához
Elolvasáshoz kattints rá a blogbejegyzés címére!
5+1 ok, amiért a makrobiotikus desszertek különösen ajánlottak a 40 év feletti nők számára
Hogyan készítsünk egészséges és finom makrobiotikus desszerteket?
A téli makrobiotikus desszertek szakszerű elkészítése
Makrobiotikus étrenddel a női egészség megőrzéséért és helyreállításáért (1. rész)
Női egészséget veszélyeztető tényezők (2. rész)
7 tipp az immunrendszered megerősítésére
Immunrendszerünk egészségéért a makrobiotikával
Makrobiotikus étrenddel a női egészségért és helyreállításáért
Ezeket az alapanyagokat ne használd egy egészséges makrobiotikus étrendben
A gluténmentes makrobiotikus étrend
Hogyan állapítsuk meg a gluténallergiát?
Mely gabona fajták fogyaszthatók, illetve nem egy gluténmentes makrobiotikus étrendben?
9 makrobiotikus táplálkozási tanács gluténallergia esetén
Mit nevezünk élő ételeknek a makrobiotika tudományában? Miért fontosak számunkra?
Ajánlott könyveim a témához
Sebestyén Szilvia – Markobiotika az egészséges és harmonikus életért
Sebestyén Szilvia – Makrobiotikus táplálkozás
Sebestyén Szilvia – Makrobiotika a 21. században
Sebestyén Szilvia – Immunrendszert támogató és sugárzástól tisztító makrobiotikus ételek
Sebestyén Szilvia – Gluténmentes makrobiotikus ételek és életmód
Sebestyén Szilvia – Glutén és mindenmentes makrobiotikus desszertek
Sebestyén Szilvia – Gluténmentes és általános makrobiotikus reggelik
Sebestyén Szilvia – Gluténmentes és általános makrobiotikus uzsonnák, útravalók és szendvicskrémek
Sebestyén Szilvia – Makrobiotikus saláták és savanyúk
Sebestyén Szilvia – Tavaszi makrobiotikus ételek
Sebestyén Szilvia – Nyári makrobiotikus ételek
Sebestyén Szilvia – Őszi makrobiotikus ételek
Sebestyén Szilvia – Téli makrobiotikus ételek
A könyveket ide kattintva tudod megnézni illetve megrendelni.