Női szépségért főzőiskola elméleti anyaga
FIGYELEM! Aki beteg, forduljon orvoshoz! Ez a főziskola nem helyettesíti az orvosi kezelést! Az egészséggel kapcsolatos könyvek olvasása nem pótolja az orvosi diagnózist, kezelést és az egyéni táplálkozási tanácsot. A főzőiskola hatékony és eredményes végrehajtásához kérd ki makrobiotikus szakértő véleményét.
Közepesen súlyos rendellenességek, tünetek tapasztalása esetében makrobiotikus tanácsadó segítségével kövesd az állapotodnak megfelelő étrendet a három általános gyógyító étrend típusból. Súlyosabb betegségeknél kérd képzett makrobiotikus tanácsadó egyéni étrend javaslatát is.
A természetes makrobiotikus étrend és életmód alapjai
A makrobiotikus étrend és életmód visszahozza a modern mindennapokba a tudatos, egészséget szolgáló, természetes életet, az egyszerű, teljes értékű ételeket, amelyek összhangban vannak a természet törvényeivel, kincseivel és váltakozó rendjével. A módszer követői természetes, kiegyensúlyozott, egyszerű étrenden élnek és tevékeny, aktív életet folytatnak öregkorukban is.
Az ember a természet része, körülöttünk és bennünk is megnyilvánul ennek a rendje. Ennek tudatos alkalmazásával az egészséges élet tudománya a makrobiotika: magában foglalja az alapanyagok kiválasztását, a főzési módszereket, valamint az étkezést és életmódot is. Célja, hogy az életerőnket magas szinten, az egészségünket karban tartsuk.
Nem erőltet egységes étrendet mindenkire, hanem figyelembe veszi az éghajlati övet, az évszakot, a környezeti hatásokat, a nemet, az életkort, a fizikai és szellemi aktivitást, az éppen hozzáférhető alapanyagokat és a főzésre fordítható időt. Számításba veszi a sokféle adottságot, a helyi alapanyagokat és kultúrát, továbbá az egyéni szükségleteket, lehetőségeket és egészségi állapotot is.
Rendszeres étekezésünkhöz válasszunk tudatosan olyan alapanyagokból és módszerekkel készült ételeket, amelyek támogatják az életerőnket, az immunrendszerünket, segítik az egészségünket és támogatják a szervezet gyógyulását.
Ételeink alapanyagául egész, élő növényeket választunk, ezek élő energiával és sokféle értékes tápanyaggal rendelkeznek. Az egész gabona, bab és magszemek, a zöldségek növekedésre képesek, a gyökérzöldségek a veremben kihajtanak, a gyümölcsök magvaiból új növények nőnek, a növények levelei és hajtásai gyökeret eresztenek, a természetesen erjesztett, fermentált ételek mikroszkopikus folyamataiban az emésztést segítő élő enzimek vannak.
Figyelmet igényel az ökológiai gazdálkodásból származó bio élelmiszerek gondos kiválasztása a vásárlásnál, megfelelő tárolásuk és otthoni feldolgozásuk. A természetes főzési módszerekkel különféle hatást gyakorolunk az alapanyagok energiájára mielőtt megesszük őket. Az elfogyasztott ételek kölcsönhatásba kerülnek a testünk energiájával, hatnak az életerőnkre és egyensúlyunkra. Az összes értékes alapanyag és főzési módszer ismeretében változatosan használjuk őket, ízletes és egészséges ételek készítésére.
Az alapanyagok tudatos kiválasztása élettani hatásaik ismeretében és azok megfelelő elkészítése a sarokköve a táplálkozási eredetű betegségek megelőzésének, enyhítésének és kiegyensúlyozásának, ezek értő alkalmazásával kulcsot kapunk az egészségünk helyreállításához.
A szélsőséges ételek hatásai
A makrobiotikus alapelvek és gyakorlat a két ellentétes, egymást kiegészítő, univerzális erő közötti kölcsönhatáson alapulnak. Ezek az energiák az élet minden területen megnyilvánulnak és egymásra kölcsönösen hatnak, ezeken alapul minden jelenség az életünkben. Értelmezhetők az élet sok területén, a nemek, az évszakok, a hőmérséklet, elemek és az energiák területén. Jin jellegű a nő, a tél, a hideg, a víz, a nedves, a kiterjedő erő. Jang jellegű a férfi a nyár, a meleg a tűz, a száraz, az összehúzó erő. Mindkettőből áll mindkét oldal, semmi sem teljesen az egyik vagy a másik.
Az alapanyagokat és az ételeket is ezen alapvető energiák szerint osztályozzuk a bennük meghatározóbb energia alapján, hiszen az élelmiszerekben is megvan mindkét tulajdonság. A növényi élelmiszerek fő csoportként jin, az állati eredetűek fő csoporként jang típúsúak. A jin és jang jelleg a fő csoporton belül is étrelmezhető: a levelek ősszel elhalványulnak és lelhullanak, a nedvesség leszáll a növények gyökerébe, a késő őszi növények szárazabbak és koncentráltabbak, sokáig eltarthatók. Ezért jangabbak az őszi gyökérzöldségek, mint a sárgarépa, a paszternák és a fehérrépa.
Tavasszal és kora nyáron új hajtások jelennek meg, melegebbé válik az idő, a leveles növények inkább jin természetűek, több vizet tartalmaznak, gyorsan elpusztulnak, hűsítő hatásukra a meleg hónapokban van leginkább szükségünk. A növényi energia a csúcspontját késő nyáron éri el, magasan a talaj felett megérnek az édes, lédús gyümölcsök. Ez az éves ciklus tükrözi a meghatározó energiák váltakozását az évszakok változásával összhangban. A trópusi meleg (jang) éghajlatról származó élelmiszerek jin természetűek. A hidegebb (jin) éghajlatról származó élelmiszerek peding jang természetűek. A vegyi összetevőknél például a nátrium jang és összehúzódó, kálium jin és kiterjesztő energiát képvisel.
Szélsőségesek és mérsékeltek, kiegyensúlyozottabbak csoportjába az energia jellegük erőssége szerint soroljuk az élelmiszereket:
- A szélsőségesen jang ételek – az állati eredetű ételek, a húsfélék – a legerősebben jangtól a kevésbé jangig: só, erősen sós ételek, tojás, vörös hús, baromfi, kemény sós sajt, vörös húsú halak, fehér húsú halak – italok és ételkészítési módok eltúlzása, módszerként a grillezés és a sütőben sütés ízületi problémákat, merevséget, szűkületeket, szívrohamot, zárkózottságot, beszűkülést, nyugtalanságot, önzést és erőszakos hajlamot okoz.
- A szélsőségesen jin ételek – a legerősebben jintől a kevésbé jinig: kábítószerek, gyógyszerek, alkohol, vegyi és mesterséges adalékanyagokkal készült, besugárzott, finomított fehér lisztes, cukros élelmiszerek, energia italok, koffein, kávé, fekete tea, tej és tejtermékek, méz, trópusi zöldségek és gyümölcsök, gyümölcslevek a mérsékelt égövben főleg télen, a fagyasztott ételek, italok – italok és ételkészítési módok eltúlzása, módszerként a mikrohullámú sütőben és az elektromos tűzhelyen készült ételek, gyengeséget, szétszórtságot, védekezést, akaratvesztést, depressziót, öngyilkos tendenciát, rettegést okoz a vírusoktól, valamint a fehér vérsejtek termelésének elszaporodását.
- Az egyik szélsőséges csoport ételeinek és italainak fogyasztása automatikusan vonz bennünket a másik oldali szélsőséghez, hogy kompenzálja, mert a testünk egyensúlyra törekszik. A szélsőséges ételek rendszeres fogyasztása azonban a középpontban lévő egyensúly kialakulása helyett a szélsőségek közötti folyamatos, vad ingadozásban végződik, a két szélsőség ételeinek együtt fogyasztása pedig mind a két szélsőség halmozottan káros egészségügyi hatásait hozza.
Az egészségért kerülendő szélsőséges ételek
Kerülendők a húsok és húskészítmények, a vadhúsok, a pulyka, csirke, tojás, a vörös húsú halak, a tejtermékek, tej, vaj, sajt, tejföl, jégkrém, a trópusi gyümölcsök, trópusi zöldségek és magfélék a mérsékelt égövben főleg télen, a cukor, a koncentrált édesítők, a mesterséges édesítők, a finomított asztali só, a szürke tengeri só, az állati és a telített növényi zsírok, margarin, a trópusi kókusz olaj és pálma olaj, a finomított olajak.
Kerülendők a genetikailag módosított vegyszeresen termesztett szójából, iparilag feldolgozott száraz szójatermékek, szója granulátum, kocka, lap, szójaliszt, cukrozott szójatej, margarin, szója majonéz, szója jégkrém, szójás bébiétel. Kerülendők a feldolgozott finomított gabonatermékek, a fehér rizs, a fehér liszt, a konzervált és fagyasztott ételek, a mesterséges színező, adalék és ízfokozó anyagokkal készült ételek, a mikrohullámú sütőben és lehetőleg az elektromos tűzhelyen készült ételek, az ionizáló besugárzással kezelt élelmiszerek, a stimuláló és a trópusi fűszerek a mérsékelt égövben, azok az étrendkiegészítők és vitaminkészítmények, amelyeket természetes ételekkel is bevihetünk.
Kerülendők a cukrozott, a szénsavas, a stimuláló energiaitalok, a fekete tea, feketekávé, a drogok, a túlzott mennyiségű alkohol (felnőtteknek kevés sör, vörösbor kivételével, állapot függvényében). Ezek nem részei a makrobiotikus rendszernek.
A kiegyensúlyozott ételek pozitív hatásai
- A mérséklet középrészen helyezkednek el gabonafélék, a hüvelyesek – bab, borsó és lencsefélék – a magvak és diófélék, a gyökérzöldségek, a kerek zöldségek, a leveles zöldségek, a tengeri füvek és a mérsékelt égöv helyi gyümölcsei.
- A méréskelten összehúzó energiájú enyhén jang ételek meleget, erőt, fegyelmet és vitalitást adnak.
- A mérsékelten kiterjedő energiájú enyhén jin ételek hűtenek, tisztítanak, nyugtatnak, táplálják a türelmet és a megértést.
- Egyensúlyt a szélsőségesebb ételek elhagyásával és a kiegyensúlyozott alapanyagok értő dinamikus elkészítésével érhetünk el napról napra és tarthatunk fenn hosszabb távon összhangban a folyamatos változásokkal. A betegség a makrobiotikus szemlélet szerint egyensúly hiányában jön létre, ennek étrendi okai pedig valamelyik vagy mindkét oldali szélsőséges ételek rendszeres fogyasztásából származó lerakódások a testben és/vagy a megfelelő tápanyagok hiánya.
A makrobiotikus étrend kiegyensúlyozott, természetes alapanyagai
A makrobiotika a kiegyensúlyozott, energia szempontjából is középpontos ételeket ajánlja. A gabonák a legmegfelelőbb ételek az ember számára, különösen a barnarizsben van meg a kiegyensúlyozottság, ezen belül is a közepes szemű barnarizs fogyasztható egész évben. A melegvérű emberi lények a növényeket termő mérsékelt és trópusi égövben leginkább a kiegészítő ellentétből, a növények köréből igénylik a táplálékukat.
Az általános makrobiotikus étrendben a mérsékelt éghajlati övben fő szerepet játszanak az egész gabonák, a zöldségfélék, a hüvelyesek, a természetes szójabab termékek, a mag és diófélék, a helyben termett idénygyümölcsök és a tengeri füvek – a tengerparti részeken frissen, máshol szárítottan. Az állati eredetű ételek közül a tengeri és édesvízi fehér húsú halfajták ajánlottak – a kagylók és tenger gyümölcsei frissen a tengerparti részeken.
- Egész gabonák rendszeresen: barnarizs, köles, hántolt árpa, árpagyöngy, búza, rozs, egész gabonák ritkábban: zab, hajdina, kukorica, amarant, quinoa, édes rizs
- Gabona termékek alkalmanként: bulgur, kusz-kusz, gabona töret, dara, teljes kiőrlésű liszt, teljes kiőrlésű lisztből tojás nélkül készült tésztafélék és galuskák, soba tészta hajdinából, udon hosszú búzatészta, somen vékony búzatészta, teljes kiőrlésű lisztből élesztő nélkül készült lapos kenyér, teljes kiőrlésű kovászos kenyér, natúr puffasztott gabonák, natúr pattogatott kukorica, natúr gabona pelyhek, búzasikérből/glutén készült búzahús/szejtyán és fu és az édes rizsből készült mochi
- Gyökérzöldségek: sárgarépa, fehérrépa, paszternák, jégcsapretek, gyermekláncfű gyökér, csicsóka, cékla, bojtorján gyökér és távolabbi mérsékelt tájakról a lótusz gyökér, a jinenjo gyökér, rutabaga gyökér és a taro/albi burgonya
- Kerek föld felett növő zöldségek: kerek és kanadai sütőtök, nyári tök, csillag tök, cukkíni, kelbimbó, kelkáposzta, fejes káposzta, vörös káposzta, brokkoli, karfiol, uborka, vöröshagyma, lilahagyma, shiitake gomba, csiperkegomba, karalábé
- Leveles zöldségek: kínai kel, leveles kel, szárzeller, petrezselyemzöld, sárgarépa zöld, jégcsapretek zöld, mustár zöld, vizitorma, snidling, póréhagyma, gyermekláncfű zöld, endívia, fejes saláta
- Hüvelyesek, bab-, borsó- és lencsefélék: azuki bab, barna, vörös vagy fekete lencse, csicseriborsó, fekete szójabab, vese bab, tarkabab, világos szójabab, fehér gyöngybab, mungó bab, sárga vagy zöld feles borsó, nagy szemű nyári saláta bab, zsenge zöldbab és zöldborsó
- Természetes babtermékek: lágy és félkemény tofu, szárított tofu, tempeh, natto, humusz/csicseriborsó krém, tamari szójaszósz vagy shoyu gluténtartalmú szójaszósz, szója miszó (hatcho), szójabab és barnarizs miszó (genmai), szójabab és árpa miszó (mugi),
- Mag- és diófélék: szezámmag, tahini szezámmagkrém, mandula, tökmag, napraforgó mag, gesztenye, ritkábban dió, mogyoró, ritkán az aprószemű, ezért erősen összehúzó hatású mák, ezt jang állapotban kerüljük
- Olajfélék: hidegen sajtolt, finomítatlan sötét és világos szezámmag olaj, hidegebb időszakban pirított szezámmag olaj, nyáron hidegen sajtolt, finomítatlan olíva olaj, ritkábban a napraforgó olaj, tökmagolaj, búzacsíra olaj, kukoria olaj, repce olaj
- Gyümölcsök és természetes aszalványok: helyben termő vagy mérsékelt égövi fajták: alma, sárgabarack, eper, málna, áfonya, szeder/faeper, őszibarack, körte, cseresznye, meggy, sárgadinnye, görögdinnye, szilva, szőlő, természetes módon aszalt mazsola, alma, sárgabarack, vörös áfonya, ritkábban a mediterrán citrom, mandarin, narancs a nyári melegben
- Tengeri füvek: szárítva és/vagy porítva, nem csak a tengerparti részeken: agar-agar, arame, hijiki, nori, kombu, wakame, dulse, kelp
- Édesvízi halak, tengeri halak és tenger gyümölcsei: a fehér húsú, nem túl zsíros fajták: ponty, csuka, harcsa, keszeg, busa, pisztráng stb. a tengerparti részeken frissen a tőkehal, lepényhal, nyelvhal, hering, polip, kagyló, osztriga, garnélarák, rák, homár.
- Italok rendszeresen: forrás vagy tisztított víz, bancha szár tea, pirított barnarizs tea, pirított árpa tea nem stimuláló, nem aromás italok
- Italok alkalmanként: kombu ital, gabona kávé, gyermekláncfű tea, bojtorjángyökér tea, umeboshi ital, lótuszgyökér tea, egyéb nem stimuláló nem aromás és egyéb makrobiotikus italok állapot függvényében
- Italok csak ritkán: zöld tea, almalé, egyéb helyi gyümölcsök leve melegben mérsékelt mennyiségben, zöldséglé melegben sárgarépa, kevés cékla sárgarépával keverve, árpacsíra ital tavasszal, almabor, természetes erjesztésű sör, szaké, vörösbor egészséges felnőtteknek ritkán és mértékkel
- Fűszerek és ízesítők: finomítatlan fehér tengeri só, szezám só, tengeri fű porok, nori ízesítő, umeboshi szilva és krém, barnarizs ecet, umeboshi ecet, savanyú káposzta lé, tekka, reszelt gyömbér, reszelt jégcsapretek, citromlé, torma, mirin főzőbor, szaké, a helyi nyers vagy szárított zöldfűszerek az élettani hatásaik ismeretében, állapottól függően, továbbá a tamari vagy a búzát tartalmazó shoyu szójaszójsz, szója miszó (hatcho miso), szójabab és barnarizs miszó (genmai miso), szójabab és árpa miszó (mugi miso).
- Édesítők: édes zöldségek: sárgarépa, vöröshagyma, jégcsapretek, paszternák, fejes káposzta, sütőtök, édesburgonya édesítők: rizsszirup, árpa maláta szirup, a helyi gyümölcsök és a levük, főtt vagy aszalt gyümölcs, gesztenye
- Savanyúságok: sós gyúrt, sós préselt, sós vizes, pirított korpás, savanyú káposzta, miszós, szójaszószos savanyúság, kovászos uborka stb.
A makrobiotikus életmód és táplálkozás elvei az egészségért
- Összhang az evolúciós renddel: A teljes értékű gabonák az evolúciós fejlődési láncban az emberi nemnek felelnek meg, ezért étrendünk legnagyobb részét alkossák. Állati táplálék fogyasztása esetén az evolúciós rendben az emberi fajtól minél távolabb álló fajok közül választjuk a mérsékelt égövben a halat, a rákot vagy az osztrigát.
- Összhang az egyetemes étrendi hagyományokkal: Az ősi kultúrákban a mérsékelt és a trópusi övben a teljes őrlésű gabonafélék, a hüvelyesek és a zöldségek alkotják a fő táplálékot.
- Összhang az ökológiai renddel: Alapozzuk olyan élelmiszerekre az étrendet, amelyeket azon a környéken termesztenek, ahol élünk, de legalább azonos éghajlati övben termnek. Kerüljük a világkereskedelem korában is a mérsékelt égövben is kapható trópusi gyümölcsöket, zöldségeket, fűszereket, magokat és a jeges fagyasztott ételeket, italokat.
- Összhang az évszakok váltakozásával: Nincs összhangban az évszakok rendjével télen a fagylalt evése, a nyers saláták és a gyümölcslék rendszeres fogyasztása, ahogy nincs a nyári meleggel összhangban a szénen roston sütött hús. Hidegben hosszabban főtt melegítő ételeket készítünk, a meleg nyár pedig a rövid ideig főzött, gőzölt, hűtő hatású és mérékkel a nyers zöldségek és gyümölcsök időszaka.
- Összhang az egyéni különbségekkel: Vegyük figyelembe a napi főzésnél az életkort, a nemet, a fizikai aktivitást, a foglalkozást, a biológiai alkatot és az egyéni egészségi állapotot is.
- Alkalmazkodás, adaptálás: az általános makrobiotikus étrend fő alapanyag arányainak és alapanyagainak alakítása az éghajlati övhöz, az évszakhoz, az időjáráshoz, a napszakhoz, a nemhez, az életkorhoz, az életmódhoz, az egyéni állapothoz, az élelmiszer alapanyagokhoz való pillanatnyi hozzáférési lehetőségeinkhez és az éppen főzésre fordítható időnkhöz. Részletesebben erről a Makrobiotikus táplálkozás könyvben.
- A szélsőséges alapanyagok, ételek és hatások elhagyása.
- A felhasznált természetes alapanyagok lehetőleg származzanak ökológiai gazdálkodásból.
- Természetes, kímélő, a tápanyagokat és az energiákat megőrző és kiegyensúlyozó főzési módok. Részletesebben erről a Makrobiotikus vágási, főzési módok és életvezetés könyvben.
- Változatosság: az alap és kiegészítő ételekben és ezek kombinációiban, az alapanyagokban, a vágási módokban, a főzési módszerekben, a használt víz mennyiségben, a főzési idő hosszában, az ízekben, színekben, állagokban, a fűszerekben, ízesítőkben, a tálalási módban.
- Megfelelő kombinációk: a teljes értékű fehérje kombinációkért a növényekből – különösen fontos ez a csak növényi étrenden élők vegetáriánusok számára – a bab, lencse és borsóféléket egy étkezésen belük kombináljuk a gabonákkal és/vagy a mag- és diófélékkel.
- Természetes étkezés: nyugodt körülmények között, megfelelő időpontban, legkésőbb 3 órával a lefekvés előtt, mértékletes mennyiségben együnk és nagyon alaposan rágjuk meg az ételt. Akkor nyeljük le minden falatot, ha már folyékony állagú, hogy az egyensúlyunkat segítő hozzáértően készített, tápanyagokban gazdag ételekből a megfelelő rágás és emésztés segítségével hozzájussunk az értékes tápanyagokhoz.
- Fizikailag, szellemileg, közösségben, kreatívan és aktívan élt élet. A test természetes energiaáramlásának javítása érdekében ajánlatos a napi testledörzsölés. Napi rendszeres séta a szabadban, a füvön, a talajon, a tengerparton, a rendszeres testgyakorlás, beleértve a keleti önmasszázst (do-in), a mahoko meridián gyakorlatokat, a jógát vagy a keleti küzdősportokat. Legyünk tevékenyek anélkül, hogy túlhajtanánk magunkat. Ápoljuk a családi és közösségi kapcsolatainkat.
- Természetes életmód: Értékeljük és használjuk a technika vívmányait, csökkentsük azonban az elektromos eszközök használatát, mert az elektromágneses energia megváltoztatja a bennünket körülvevő légkör töltését, ami káros az egyészégünkre. Nagyfeszültségű vezetékek, elektromos készülékek közelében gyakori az általános fáradtság, az ingerlékenység és az anyagcsere rendellenesség. Az elektromos tűzhely vagy a mikrohullámú sütő használata is hozzájárulhat ahhoz, hogy emésztésünket és egész táplálkozásunkat nemkívánatos hatások érjék, ezért lehetőleg kerülendők. A szintetikus anyagokból készült berendezési tárgyak és a mesterséges építőanyagok megakadályozhatják az egészséges pihenést. A műszálas – nejlon, poliészter, akril – ruházat különösen akadályozza a szabályos energiaáramlást a testen keresztül, ezért használjunk pamut alsóneműt, ágynemüt, hálóruhát, viseljünk pamut, vászon és selyemruhát. Célszerű a minimálisra csökkenteni a fém gyűrűket, bizsukat, nyakláncokat, test ékszereket. Érje mérsékelt napfény a testünket napi 15 percre – állapottól függően. A friss levegőért rendszersen szellőztessünk. Néhány zöld növény beállítása a lakásba elősegíti a mélyebb légzést és az erősebb anyagcserét. Csökkentsük a hosszas és forró fürdőket, mert kimerítik a test ásványi anyag készletét.
Az általános makrobiotikus étrend fő arányai
Az általános étrend alapételei: nagyobb arányban és naponta
- 40-60 % egész, teljes értékű bio gabona barnarizs, köles, árpa, búza, kukorica, rozs, zab, hajdina
- 20-30 % zöldség vízben főzve, blansírozva, párolva, gőzölve, pirítva, dinsztelve, különféle vágási technikákkal előkészítve, savanyítva
- 5-10-15 % hüvelyesek bab-, lencse- és borsófélék és a hagyományosan fermentált szójabab termékek, tofu, tempeh, életkor, nem és fizikai aktivitás függvényében
- 5 % a levesek szerepe az ételfajták közül az étrendben, napi 1-2 tányérral miszóval, szójaszósszal, zöldségekkel, gabonákkal, bab-, borsó- és lencsefélékkel
Az általános étrend kiegészítő ételei: kisebb arányban és mennyiségben
rendszeresen heti 5-7x, alkalmanként: heti 2-3x, ritkán: havi 1-3x
- Makrobiotikus italok bancha szár tea/kukicha, pirított barnarizs, pirított árpa ital, gabonakávé stb., rendszeresen vagy alkalmanként, napi 1-3 pohárral a fajtától, az ételektől és az állapottól függően, változatosan szomjúságnál
- Helyi mag- és diófélék szezámmag, mandula, tökmag, napraforgó mag stb. rendszeresen, napi 2-3 teáskanál mennyiségben.
- Helyben termett idénygyümölcsök, frissen, tárolt vagy aszalt formában, hideg időszakban alkalmanként, heti 1-2 alkalommal inkább főzve, meleg időben rendszeresen, nyersen is.
- Fehér húsú, nem zsíros halak alkalmanként, heti 1-3 alkalommal egy-egy szeletet
- Fűszerek és ízesítők rendszeresen naponta, kávéskanálnyi vagy ennél kisebb, csipetnyi mennyiségben a fajtától függően
- Tengeri füvek rendszeresen/alkalmanként, heti 1-4 alkalommal, egyszerre kis mennyiségben
A makrobiotikus étrend egészségmegőrző hatásának összetevői
1. Az általános makrobiotikus étrend fő arányait követve, az alap és a kiegészítő alapanyagaiból főzve az egyéni és a környezeti tényezők szerint sokak tapasztalata szerint világszerte egészséges, hosszú, aktív életet tesz lehetővé.
2. Alkalmas a modern ipari étrend által okozott, rohamosan terjedő civilizációs betegségek megelőzésére és a gyógyulás támogatására, sok követője ért el csodálatos eredményeket, vált újra egészségessé különféle súlyos betegségekből.
3. Nem alkalmi divat diéta, hanem évszázados tapasztalatok alapján összeállított átfogó rendszer, életmódként élve bizonyítottan hosszútávon élhető és szolgálja az egészséget.
4. Az alapanyagok egészséget segítő élettani hatásaik szerint kerülnek a makrobiotikus étrendbe, például a zöldségfélék közül az éjszaka növők a felzaklató hatásuk miatt nem ajánlottak fogyasztásra, vagy csak nagyon ritkán.
5. Az alapanyagok nem szélsőségesek, hanem kiegyensúlyozottak élettani és energia szempontból, így folyamatosan támogatják a fogyasztóik egyensúlyának és egészségének megőrzését.
6. Az alapanyagok biogazdálkodásból származnak, ami kevesebb vegyi méreganyag terhet jelentenek a fogyasztói számára.
7. Tudományos vizsgálatok sokasága igazolta a makrobiotikus alapanyagok értékes összetevőit és előnyös élettani hatásait.
8. Az alapanyagok élelmi rosttartalma magas, a rostban gazdag ételek támogatják az az emésztőrendszer megfelelő működését.
9. A telített zsírok szintje alacsony, telítetlen és többszörösen telítetlen zsírsavakat használunk és általában mérsékelt mennyiségben, ez a vér jó minőségéhez vezet, javítja a vérkeringést és a szív működését.
10. Az ételekben a savas és a lúgos hatás, valamint a kálium és nátrium mennyisége a szükséges egyensúlyban vannak.
11. Az alacsony glikémiás indexű makrobiotikus ételek támogatják a vércukor egyensúlyt, segítik az optimális testsúly kialakulását és az érzelmi egyensúlyt.
12. Lassan lebomló összetett szénhidrátokat tartalmaz az étrend, így az ételek hosszabban fennmaradó energiát, nagyobb állóképességet és életerőt adnak, miközben a vércukorszint is kiegyensúlyozott marad.
13. Az általános makrobiotikus étrend fehérjékben, vasban, kalciumban, más ásványi anyagokban, nyomelemekben és vitaminokban gazdag. A fehérje kulcskérdés a sejtosztódáshoz, de a túlzásba vitt bevitele egészségtelen növekedéssel és veseproblémákkal járhat. Ez az étrend ideális fehérjeszintet és megfelelő növényi kombinációkban is komplex fehérjéket biztosít.
14. Az alapanyagok frissessége, természetes és alacsony feldolgozási, kímélő főzési módjai a lehető legtöbb életerőt és tápanyagot segítenek megőrizni a kész ételekben.
15. A mértékletes étkezés és az alapos rágás általános elvei az egészség megőrzését szolgálják.
16. A változatosság elve az étrendben hozzájárul ahhoz, hogy minden szükséges vitaminhoz, nyomelemhez és ásványi anyaghoz hozzájussunk az ételekből.
17. A rendszer rugalmas, az alapanyagok és főzési módok alkalmasak a különböző évszakok, hőmérsékleti viszonyok eltérő környezeti hatásai mellett az ételek segítségével egyensúlyt létrehozni a testünkben.
18. Az étrend rugalmasan képes alkalmazkodni az életkorhoz, nemhez, életmódhoz, aktivitáshoz és egyéni állapothoz, hogy ezek és a környezeti hatások együttes figyelembevételével főzve segítsen az ételekkel egyensúlyt, egészséget létrehozni és fenntartani.
19. A fizikai egyensúly szoros összefüggésben van az érzelmi és a mentális egyensúllyal, állapottal, az étrendünk így egész lényünk állapotára kihat.
20. Adott betegségnél speciális egyéni makrobiotikus étrend állítható össze az egyensúly helyreállítására, újra megteremtésére.
21. A makrobiotikus étrend tisztító és erősítő alapanyagokkal, főzési módokkal és ételekkel támogatja a szervezet öngyógyulását.
22. A makrobiotikus ételek támogatják az emésztő és immunrendszert, az egészség megőrzését és helyreállítását.
23. A természetes makrobiotikus életmód elveinek betartása csökkenti az immunrendszerünket és egészségünket romboló káros környezeti hatásokat.
A makrobiotikus menü tervezésének a szempontjai
- Az éghajlati öv, az évszak és a napi időjárási viszonyok: Az adott éghajlati öv helyi alapanyagaiból az adott évszakban rendelkezésre állók közül választunk az évszaknak megfelelő arányban és főzési módokkal, ízesítéssel készítve. Forró időben sokkal több friss, enyhén főtt vagy párolt zöldség, saláta, rövidebb főzési idő és kevesebb olaj és só kell. Hidegebb időben sokkal táplálóbb, bőségesebb, gazdagabb ételeket fogyasztunk, ragukat és sűrű leveseket, több fehérjét a babból, gyökérzöldségeket és egy kicsit több sót és olajat.
- A nem: a férfiak és a nők általános étrendje eltér egymástól. Az általános étrenden belül a férfiaknak több fehérjére, erősebb és hosszabb főzési módokra, enyhén több sóra és kicsit tartalmasabb ételekre van szükségük, mint a nőknek. A nőknél speciális figyelmet igényel az állapotos időszak, hogy minden a baba egészséges fejlődéséhez és az anya egészségének megőrzéséhez szükséges tápanyagot megkapjanak. A menopauza időszakában is fontos a nőknél az odafigyelés a megfelelő kalcium és D-vitamin bevitelre a csontjaik egészségének megőrzéséért.
- Az életkor: A gyermekek különböző életszakaszai, a felnőttek és az idősek általános étrendje eltér egymástól. Csecsemők, kisgyerekek és idősebb személyeknek tálaljunk sokkal könnyebb ételeket és édes ízű zöldségeket minimális fűszerrel. Előnyös, ha a babák nem esznek sót egyáltalán. Fiatal felnőttek és a felnőttek fogyaszthatnak több ropogós, szilárd zöldséget és fűszert.
- Az életmód, az aktivitás: Az ülő munkát végzők, a szellemi munkát végzők, a spirituális életmódot folytatók, az aktív sportolók, illetve a nehéz fizikai munkát végzők eltérő energiaigényét eltérő módon tudjuk fedezni. Azoknak az embereknek, akit többet mozognak, vagy nehezebb fizikai munkát végeznek, aktívabbak, több fehérjére és erősebb, gazdagabb ételekre van szükségük, mint azoknak, akik ülő foglalkozásúak.
- Az egészségi állapot: Ha valamelyik családtag beteg, akkor speciális figyelmet igényelnek a neki készített kiegyensúlyozó ételek, amíg egyensúlyba kerülve visszatérhet az általános étrendre.
- A napszak: Könnyű egész gabonakásák zöldségekkel, magfélékkel, tengeri füvekkel, teljes gabonapelyhek és miszó leves félék kiválóak reggelire. Babot, tartalmasabb, olajosabb, fehérje dús ételt, erősebb ízesítőt ebédre vagy kora délutáni étkezésre együnk. Ajánlatos, hogy a reggeli és a vacsora egyszerűbb és könnyebb legyen, különben napközben elnehezedünk, vagy a nehéz vacsorával megnehezítjük az elalvást.
- Az előző főzésből megmaradt összetevők felhasználása: A gabona vagy bab étel a hűtőszekrényben több napig eláll. Ezek felmelegítésével és más kombinációjával vagy elkészítésével új formát adhatunk az ételnek. Például az előző napi vacsoráról megmaradt főtt barnarizs kevés vízzel tovább főzve puha reggeli kásává alakulhat át. Tehetünk rá pirított magot vagy nori lap csíkokat. Hozzáadhatunk pirított zöldségeket a rizshez és így melegítjük meg újból stb. Néhány kis tofu darabot adhatunk az előző napi gyökérzöldségekhez felmelegítéskor. A lehetőségek végtelenek, amivel vonzóbbá és változatosabbá tehetjük az ételeket. Figyeljünk oda, hogy friss, gyorsan főtt, blansírozott leveles zöld minden nap legyen az étlapon, ezért zöldet csak annyit készítsünk egyszerre, amennyi aznap elfogy.
- A főzési idővel való gazdálkodás: Babféléket és gabonát főzhetünk 2 napi adagban, másnap a hozzávalókat variálhatjuk. A 3. napon pedig az áztatást nem igénylő, gyorsan elkészülő fajtákból választunk – kukoricadara, alkalmanként köles – vagy a feldolgozott gabona termékekből – bulgur, kusz-kusz és teljes kiőrlésű száraztészták. A rövidebb hosszabb érlelési idejű savanyúságokat és a desszerteket előre elkészíthetjük, így kevesebb a tennivalónk az ételkészítés során aznap. Az olajos magvak – szezámmag, napraforgó mag, tökmag, mandula – a hét végén megpiríthatók szárazon és egy fedeles üvegben a hűtőben tárolhatók, az ételekhez egész héten változatosan felhasználhatók.
- A menüt az általános makrobiotikus étrendben megadott fő alapanyag arányok és a szükséges módosítások figyelembevételével állítjuk össze.
- Követve a változatosság elvét az alapanyagokban, a vágási és főzési módokban variáljuk:
- Az alapételekhez felhasznált gabona, zöldség és hüvelyes fajtákat. Minden nap fogyasszunk gyökérzöldséget, friss és leveles zöldet és kis mennyiségben tengeri füveket. A barnarizs minden nap asztalra kerülhet, különböző egész gabona kombinációban és főzési variációkban, sokféleképpen kombinálva a többi ételfajtával.
- A mellékételeket egymással és a fő ételekkel az általános étrenden belül.
- A különböző étkezések sokféle ételeit (reggelifélék, levesfélék, főétel fajták, desszertek, uzsonnák, útravalók stb.)
- A használt vágási és főzési módszereket. Minden nap fogyasszunk gyorsan főtt, blansírozott zöldséget ugyanúgy, mint fazékban vagy nyomás alatt, kuktában hosszabb ideig főtt zöldségeket, babféléket, gabonákat.
- A felhasznált ízesítőket, fűszereket és savanyúságokat. Előnyös, ha kis mennyiségben naponta fogyasztjuk a fermentált, erjesztett, savanyított ételeket.
- Az ételek ízét, színét, állagát, illatát, formáját. Tálaljuk szépen, díszítsük fel az ételeket, hogy az ételt vonzóvá, az étkezést örömtelivé tegyék.
Az általános és az egyéni makrobiotikus étrendfajták
- Az általános felnőtt makrobiotikus étrend az egészséges állapotban lévő felnőtt személyek számára javasolt alapanyagokat és ételarányokat tartalmazza a mérsékelt éghajlati övben, amely életkor, nem, életmód, évszakok, időjárás és egyéni állapot szerint igényli a további hozzáértő módosításokat. Az általános étrendet követhetik az egészségesek mellett a módszert kezdők, az enyhébb tünetekkel élők, mint fáradtság, kisebb vágott sebek, karcolások, zúzódások, enyhe fájdalmak.
- Közepesen súlyos rendellenességek, tünetek tapasztalása esetében a szakorvosi konzultáció mellett makrobiotikus tanácsadó segítségével kövessük az állapotuknak megfelelő egyéni étrendet. Állapotunk javulása után térhetünk át a nemünknek, életkorunknak és aktivitásunknak megfelelő általános makrobiotikus étrendre.
- Súlyosabb betegségeknél konzultáljunk a szakorvos mellett képzett makrobiotikus táplálkozási tanácsadóval és kérjük az állapotunknak megfelelő egyéni kiegyensúlyozó étrend javaslatát.
- A súlyosabb állapot fokozatos javulásával térhetünk át a nemünknek, életkorunknak, aktivitásunknak megfelelő általános kiegyensúlyozó majd az általános makrobiotikus étrendre.
Az érzelmi egyensúlytalanságok és a fő szervek állapota
Fő szervek egészsége a keleti felfogás szerint szoros kapcsolatban áll az érzelmi és mentális egészséggel és viselkedéssel.
- A gyomor egyensúlyvesztésének érzelmi tünetei: aggodalmaskodás, a biztonságérzet elvesztése, együttérzés koldulása, nemet mondani nem tudás
- A lép-hasnyálmirigy egyensúlyvesztésének érzelmi tünetei: gyökértelenség, talajvesztés érzése, a világ ellenem van, a biztonság hiánya, bizonytalanság, másoktól függés, túlzott aggodalmaskodás, megszállottság, nyugtalan alvás, nyafogó és önző viselkedésmód, zavarodottság, csapongás, határozatlanság, visszatérő negatív gondolatok, rossz tanulás, koncentráló és emlékező képesség, kusza érzelmek, elkényeztetettség, nagyképűsködés
- A máj egyensúlyvesztésének érzelmi tünetei: harag, düh, türelmetlenség, ingerlékenység, visszafojtott érzelmek, depresszió, szervezés és tervezés képtelenség, túlzott elvárások, frusztráció, szeszélyesség, merev magatartás, negatív szemléletmód, agresszivitás, ordítozás, idegi feszültség
- Az epehólyag egyensúlyvesztésének érzelmi tünetei: féltékenység, mogorvaság, visszafojtott harag, agresszivitás, határozatlanság, megkeseredettség, frusztráció
- A tüdő egyensúlyvesztésének érzelmi tünetei: szomorúság, képtelenség a lazaságra, unalom, apátia, inspiráció hiánya, melankólia, pesszimizmus, távolságtartás, zárkózottság
- A vastagbél egyensúlyvesztésének érzelmi tünetei: a múltbeli sérelmekbe ragadás, melankólia, pesszimizmus, bánat, gyengeség, sebezhetőség, cinikus magatartás, beszűkült viselkedés
- A vese egyensúlyvesztésének érzelmi tünetei: félelem, tétovaság, akaraterő hiánya, gyengeség, félénkség, aggodalmaskodás, tanulási nehézségek, vereségtudat, a kudarctól való félelem, gyanakvó viselkedés, panaszkodás, depresszió
- A húgyhólyag egyensúlyvesztésének érzelmi tünetei: sopánkodás, sóhajtozás, riadószerű érzelmi feszültség, félelem attól, hogy elsodor az élet, a gondolkodás és az érzelmek szabad folyásának akadályozottsága, aggodalmaskodás, a biztonságérzet hiánya, gyanakvás, félelem, szorongás, depresszió
- A szív egyensúlyvesztésének érzelmi tünetei: szorongás, a hosszabb távú emlékezet gyengülése, túlzott álmodozás, folytonos nevetgélés, nyughatatlanság, túlzott lelkesedés, a humorérzék hiánya, az örömre való képtelenség, az önszeretet hiánya, alacsony önbecsülés, kegyetlenség, gyűlölködés, frigiditás, gyors, szertelen beszéd, hebegés, dadogás, pöszeség
- Az vékonybél egyensúlyvesztésének érzelmi tünetei: szomorúság, mentális zavarodottság, örömtelenség, kritikus és cinikus szemléletmód, naivitás, hiszékenység, a problémák túlspekulálása, sikervágy, de az elért siker semmibevétele, képtelenség a jó és rossz megkülönböztetésére.
Az érzelmi és mentális állapot és a szélsőséges ételek kapcsolata
1. Ha nem törekszünk harmóniára a környezettel, nem így élünk, akkor egyensúlytalanságok léphetnek fel, ez pedig betegségekhez vezethet. Az első szakaszban általános a fizikai és mentális kimerültség, ami fáradtságban, panaszkodásban, a tiszta gondolkodás és cselekvés fokozatos elvesztésében, a döntések folyamatos változtatásában nyilvánul meg.
2. A következő a fizikai fájdalomnak, a szomorúságnak, az önbecsülés fokozatos elvesztésének, a feledékenységnek, a bizonytalan memóriának, a lényegtelen apróságokra való koncentrálásnak a szakasza.
3. A következő szakaszban romlik a vér minősége, a vörösvértesteké, a fehérvérsejteké és a vérplazmáé is, a vér elsavasodása, alacsony vagy magas vérnyomás, vérszegénység, bőrbetegségek lépnek fel. Ezeket idegesség, hiperérzékenység, félelmek és ingerlékenység, depresszió, félénkség és az életben az általános irány elvesztése követik.
4. Ha nem változtatunk az étrendünkönk és életmódunkon, a vérünk minősége tovább romlik, düh, türelmetlenség, frusztráció, beteges izgatottság, gyanakvás, visszavonultság, téveszmés hitek és gondolkodás és egyéb krónikus érzelmi egyensúlytalanságok lépnek fel.
5. A következő a szervi megbetegedések szakasza, amelyben a fő szervek működési zavarai és szerkezeti elváltozásai tapasztalhatók, ami különféle fizikai betegségekben jelenhet meg, mint szívbetegség, rák, szklerózis multiplex és egyéb elfajulásos rendellenességek. Mentálisan ezek előítéletekben, beszűkült gondolkodásban, merev életszemléletben és a napi dolgokkal való megbírkózásra való képtelenségben nyilvánulnak meg. A kisebbrendűségi, alsóbbrendűségi komplexus önző és uralkodó gondolkodás és viselkedés alapjául szolgálhat.
6. Ahogy folytatóik az efajulás, a következő fázisban idegrendszeri rendellenességeket tapasztalhatunk. Ezek fizikailag a koordinációs képesség elvesztésében, részleges vagy teljes paralízisben, bénulásban, egyéb izom és vázrendszer rendellenességekben figyelhetők meg. Mentálisan ez negatív életszemléletben, az önuralom elvesztésében, kaotikus viselkedésben és gondolkodásban, skizofréniában, paranoiában, öngyilkos és romboló hajlamban nyilvánulhat meg.
7. Végül az utolsó szakaszban gőgös viselkedés, önzés, egocentrikusság, hiúság, kevélység és a folyamatos önigazolás tűnnek fel. Gyakran úgy érzik, hogy az egész világ ellenük van, nem hiszik el, hogy a saját étrendjük, életmódjuk és viselkedésük kapcsolatban van a betegségükkel. Vagy arra tesznek kísérletet, hogy uralják a környezetüket, vagy teljesen visszavonulnak a saját fantázia és illúzió világukba.
8. Az agy szerkezetében és funkciójában hasonlít a belekhez, mindkettő hosszú és tömör csövekből áll csavarodásokkal és tekervényekkel. Míg a belek a fizikai táplálékot, addig az agy a hullámokban, vibrációkban kapott mentális táplálékot dolgozza fel. Az egyén tudatosságában visszatükröződik a beleinek az állapota és rendellenessége, például a székrekedésnél növekszik a fusztrált gondolkodás és a képtelenség a dolgok befejezésére. A hasmenést gyakran előzi meg vagy kíséri túl sok beszéd, szóáradat.
9. A test energiaközpontjai, csakrái egy-egy miriggyel vannak összefüggésben és közreműködnek a pszichológiai és mentális folyamatokban is. A fejtetőn lévő korona csakra kapcsolatos a tobozmiriggyel és szabályozza az univerzális tudatosságot. A homlok vagy harmadik szem csakra összefügg az agyalapi miriggyel és az intuícióval. A torok csakra kapcsolatos a pajzsmiriggyel és a beszéddel, az önkifejezéssel. A szívcsakra összefügg a csecsemőmiriggyel és ez a szeretet, az érzelmi fejlődés középpontja. A napfonat csakra a hasnyálmiriggyel és a bátorsággal, ez a megnyilvánító erő középpontja. A szakrális csakra az ivarmirigyekkel, a szaporodással és a szociális kapcsolatokkal. A gyökér csakra kapcsolatban van a mellékvesével, a regenerációval és összeköt bennünket az anyagi világgal.
10. Az értelmi és mentális problémák nagy részének legfőbb okai a szélsőséges jin ételek, italok és szerek, mint koffein, alkohol, drogok. Jelentős hatást gyakorolnak az ételben lévő egyszerű cukrok, mint a fehér nádcukor, a csokoládé, a méz és egyéb finomított édesítők. A bélben lévő mikroorganizmusok szintetizálják a B-vitamin csoportot, amelyek az agyhoz glutaminsav formájában kerülve stimulálják az idegrendszert. Az egyszerű cukrok gátolják ezt a folyamatot, kiterjesztik az agysejteket és szöveteket és a koncentrációs készség és a tiszta gondolkodás romlásához vezetnek. Az egyszerű cukrokat fogyasztó gyermekeknél vércukor rendellenességek lépnek fel, amelyek szomorúsághoz és depresszióhoz vezetnek.
11. A szélsőségesen jang, erősen összehúzó hatású ételek olyan érzelmi problémákat hoznak létre, mint ragaszkodás, birtoklási vágy és bűntudat. Az élet nem folyamatos öröm, siker és boldogság, nehézségekkel és problémákkal mindenki találkozik. Vannak, akik képesek ezeket a fájdalmas élményeket maguk mögött hagyni és boldogan élni, míg mások ragaszkodnak hozzájuk, nem tudják elengedni a múltbéli élményeket, bezárkóznak és képtelenek elengedni az érzéseiket. Ez a múlba ragadás összefüggésben van a túl sok szélsőséges sült lisztes étel, só, vörös hús, tojás, pulyka, hal és tenger gyümölcsei fogyasztásával.
12. A túl sok beszéd, a vad és hiperaktív viselkedés étrendi oka nem csak tápanyahiány, hanem a fokhagyma eltúlzott fogyasztása is lehet. A hiperaktivitáshoz az omega 3 tápanyag gyakori hiánya mellett hozzájárulhat a nyers hagyma, újhagyma és a gyömbér eltúlzott fogyasztása is.
13. A máj betegség összefüggését a dühös, mérges, indulatos viselkedéssel olyan régóta ismerik, hogy a két kifejezésre keleten azonos szót is használnak. A nyugodt, türelmes viselkedéshez egészséges májra és epére van szükség. A hirtelen harag, az indulatosság, az agresszív viselkedés a túlzottan aktív vagy stagnáló máj és epehólyag jelei. A szélsőségesen jang ételek, mint a vörös húsok, a tojás, pulyka, sós sajtok, halak és tenger gyümölcsei, a túl sok sült lisztes és grillezett étel túlterhelik, feszessé és stagnálóvá teszik a májat. A túl sok szélsőségesen jin étel, mint a cukros, olajos ételek, a déli gyümölcsök, gyümölcslevek, finomított fehér gabonák és lisztek, tejtermékek, jégkrém, koffein és egyéb stimuláló szerek a máj és epehólyag túl hirtelen kiürüléséhez vezetnek sokszor vulkánkitöréshez hasonlóan.
14. Az aggódás, kételkedés, szkeptikusság és féltékenység jelzik a lép, a hasnyálmirigy és a gyomor egyensúlytalanságát. Ezeknek a szerveknek az egészsége alapozza meg a megértést, a bölcsességet és a könyörületet. Egyensúlytalanságuknak sokféle mentális és pszichológiai tünete lehet az egyszerű aggódástól és általános nyugtalanságtól a közepes aggodalmon és szkepticizmuson át a mély alkalmatlanság érzésig, az alacsony önértékelésig és a mindenki iránti általános gyanakvásig. Az állati eredetű ételek, a húsok, tojás, pulyka, a sajtok és a túl sok vörös húsú hal és kagyló növelik az aggódást és kétkedést. A só és a sós ételek, a sült lisztes termékek, mint kenyér és chipsek, a grillezett ételek eltúlzása túlterhelik a hasnyálmirigyet, a lépet és a gyomrot. Közben a cukor és egyéb finomított édesítők, az olajos ételek, a túl sok gyümölcs és gyümölcslé, a finomított gabonák, a tejtermékek, az alkohol és a stimuláló szerek hozzájárulnak a gyomor és az emésztő rendszer elsavasodásához, a vércukor egyensúly megbomlásához, a központi szervek túlterhelődéséhez.
15. A félénkség, gyávaság, az önbecsülés hiánya, a reménytelenség, a nagyzási és üldözési mánia a vese és a húgyhólyag egyensúlytalan működésével kapcsolatos. Ezeknek a szerveknek az egészséges működése alapozza meg a magabiztosságot, a bátorságot, az ihletettséget és a bizalmat. Az állati eredtű ételek, mint tojás, hús, tejtermékek és a túl sok kagyló és hal a túl sok fehérjével fokozzák az ijesztő gondolatokat, túlterhelik a vesét. Az állati eredetű ételek hordozzák a megölt állat energiáját is. A mai tömeges, iparosított állattartásban pedig nem csak mesteréges vegyi anyagokkal, növekedést serekentő hormonokkal és antibiotikumokkal, hanem félelemmel is tele vannak a felborított hormonendszerű, szűk helyeken tömegével tenyésztett állatok. Ez a húsukat fogyasztók egyensúlyára és egészségére is káros hatással van. A túl sok só és sós ételek, a sült lisztes termékek, mint kenyér és chipsek, a túl gyakori grillezés a vesét és a húgyhólyagot is feszessé teszik. A túl sok szélsőségesen jin cukor, olajos és zsíros, étel, gyümölcs és gyümölcslé, tej és tejtermék, stimuláló szer is hozzájárulnak a savas vizelethez, a vese és a húgyhólyag túlzott kitágulásához, megdagadásához, a vese apró hálózatának zsíros és nyákos eltömődéséhez.
16. A hisztéria, izgatottság, hiperérzékenység, idegesség és hasonló állapotok a szív és vékonybél rendellenességére utalnak. Ezeknek a szerveknek az egészsége alapozza meg a nyugodt és békés elmét, a kedvességet, a derűt és a humort. Ezeknek a szerveknek az egyensúlytalansága vezet a hiperaktivitáshoz, túlzott nevetgéléshez, idegességhez, túlérzékenységhez, egyéb érzelmi és mentális tünetekhez. A túl sok, a szünet nélküli beszéd is szív és érrendszeri rendellenesség jele, hátterében gyakran túl aktív szív, vérnyomás rendellensség, szívzörej állhat. Ehhez pedig leggyakrabban a szélsőses jin kiterjesztő ételek, mint cukor, csokoládé, méz és egyéb finomított édesítők, tej, jégrkém, finomítot gabonák, trópusi gyümölcsök, gyümölcslék, túl sok folyadék, alkohol és stimuláló szerek rendszeres eltúlzása vezet. A fokhagyma erős hatást gyakorol a szívre, stimulálja a működését, ezért kis mennyiségben, alkalmanként, állapot függvényében használjuk.
17. Előítélet, hátrányos megkülönböztetés, utálat, gyűlölet és erőszak fémjelzik a modern időket. Ezeket azonban általában szociális és kulturális problémának tekintik és teljesen különválasztják a fizikai, érzelmi és mentális egészségtől. A makrobiotikus felfogás szerint ez a viselkedés is kigyensúlyozatlan életmód és étrend következménye. Az előítélet és gyűlöködés közbenső szervi oka az artériák megkeményedése, ami beszűkült, elhatárolódó szemléletet eredményez más fajú, nemű, életkorú, szexuális beállítottságú, kultúrájú és vallású emberektől. A szív és érrendszeri megbetegségek a fő halálokok a fejlett világban. A vörös húsok, a pulyka, a tojás, a sajtok a túl sok hal és tenger gyümölcsei az elsőrendű okai az érelmeszesedésnek, az artériák megkeményedésének, beleértve azokét az erekét, amelyek az agyat látják el. Ezen kívül a túl zsíros, olajos, sós, sült lisztes, grillezett, erősen sült és főtt és egyéb összehúzó hatású étel is hozzájárul ehhez a folyamathoz. A jang ételek önmagukban fukarsághoz és kegyetlenséghez és egyéb összehúzodott, beszűkült állapothoz vezetnek. A felhalmozódott jang energia kirobbanásához szélsőséges jin hatás kell: a szélsőséges jang ételek fogyasztói gyakran fogyasztják a másik oldal kiterjesztő szélsőségeit, mint a cukros, fűszeres ételeket, alkoholt, tejtermékeket, ami a felhalmozódott jang energia robbanásszerű, kaotikus kitöréséhez vezet, gyűlölködő, ártó, erőszakos beszédben és viselkedésben. Így legerősebben a tej, a cukor, az alkohol és a dorgok jin szélsőségei hatnak.
18. Az előítélet és diszkrimináció nem csak a szív és érrendszer, hanem a máj és epehólyag rendellenességével is összefügghet, a megkeményedett máj is lehet a düh és az erőszak forrása. A hasnyálmirigy, a lép és a gyomor problémái is vezethetnek hipoglikémiához, krónikusan alacsony vércukorszinthez, érzelmi ingadozásokhoz és erőszakos megnyilvánuláshoz. A tüdő és vastagbél rendellenességek is járhatnak nehézlégzéssel és szorulással, bizonytalanság és korlátozottság érzéssel. A vese és húgyhólyag rendellenessége pedig félelemhez és bizalmatlansághoz vezethet. Ezeket az érzéseket, gondolatokat jang formájában nem tekintik belső egyensúlytalanságnak, hanem a környezetre és más emberekre vetítjük ki. A makrbotiokában ezt a romboló és kivetítő módot jang arroganciának nevezzük.
A zsarnokság a mai modern civilizáció sajnálatos hagyatéka, mégsem kell hagynunk, hogy elembertelenítsen bennünket vagy másokat. Gandi, Martin Luther King, a béke és erőszak nélküliség egyéb prófétái, a zsarnokság és brutalitás elleni harc vezetői a példái annak, hogy fenn tudjuk tartani a közös emberiséget ellentétesen ható körülmények között is.
Az előítéletnek és diszkriminációnak van jin formája is, amikor a düh, a gyűlölet és az előítélet általánosított és befelé fordulva önutálattá és öngyilkos hajlammá válik. Más esetekben önmagát fensőbb, spirituálisabb, igazságosabb lénynek kezdi tekinteni azoknál, akiknek ő a céltáblája. Az a gondolat a mentsvára, hogy végül ezen a világon vagy egy másikban ő fog győzni, a zsarnok pedig megkapja a méltó jutalmát. A makrobiotikában ezt jin arroganciának hívjuk.
A mentális és érzelmi egészséget segítő életmód és étkezés
Az érzelmi és mentális rendellenességeknél is fontos a szakorvosi vizsgálat és diagnózis. A kezelési mód az orvossal konzultálva az egyén és család döntése. Egyéni állapot és szükségletek szerint képzett makrobiotikus tanácsadóval egyeztetve támogathatjuk a javulást természetes életmóddal, ételekkel, italokkal és kezelési módokkal is.
- A mentális és érzelmi egészégért és a rendelleneségek enyhüléséért kövessünk természetes makrobiotikus életmódot, amit egészítsünk ki meditációval, énekléssel vagy kántálással, ami stimulálja az idegrendszert és segíti a lerakódások kiürülését.
- Töltsünk rendszeresen időt a természetben, jót tesznek az enyhe és közepes fizikai gyakorlatok, a napi fél óra séta a szabadban, a do in, shiatsu, jóga, thai chi, gyakorlatok, a társastánc, a körtáncok, ugyanis az érzelmi és mentális rendellenességeknél nagyon gyakran van szükség nagyobb fizikai aktivitásra.
- Étkezzünk rendszeresen, napi 2-3 alkalommal nyugodt körülmények között, minden falatot alaposan megrágva. Kerüljük a rendszertelen, a tv előtti és az állva evést, valamaint a gyorsételeket.
- Kerüljük a természetellenes, mesterséges környezetet, használjunk természetes anyagokat az otthonunkban és textíliákat az ágyban és ruházatként.
- Természetes tisztítószerekkel tartsuk rendben és tisztán a környezetünket.
- Kerüljük az elektromágneses és egyéb sugárzásokat, az elektormos melegítők és a légkondicionáló túlzott használatát, szellőztessünk rendszeresen.
- Azok társaságában töltsünk minél több időt, akikkel jól érezzük magunkat.
- A kézi energiakezelések, a reiki, a prána nadi, a kézrátétes kezelések különösen hasznosak az érzelmek és az elme elcsendesítésénél.
- A meditáció, ima és egyéb spirituális gyakorlatok segítik az átfogó szemlélet kialakítását.
A mentális és érzelmi egészséget segítő ételek, italok kezelések általában
- Szétszórt és megállíthatatlan szóáradtanál készítsünk hajdina és barnarizs
- Dühös indulatnál készítsünk köles és barnarizs
- Aggódásnál készítsünk árpa vagy hajdina
- Szomorúságnál készítsünk árpa vagy kukorica
- Félelemnél készítsünk kukorica
- Ezeket az ételeket együk naponta 7-10 napon át, ugyanis támogatják azoknak a szerveknek a működését, amelyek rendellenessége összefügg az adott negatív érzelemmel.
- Összetett érzéseknél készítsünk hoto tésztás ragut, egy kicsit erősebb a nabe ételnél.
- Az ume-sho-kuzu ital segít kiegyensúlyozni az elmét és az érzéseket, igyuk 3 napon át naponta utána hetente néhányszor szükség szerint.
- Szétszórt elménél, amit a cukor és egyéb szélsőséges jin ételek és italok okoznak segít az elme fókuszálásában a jang jellegű tekka és gomashio ízesítő használata.
- Jin állapotban erősítő ételeket is készítünk, mint erősebb miszó leves, kinpira módon készített gyökérzöldségek, hal gyökérzöldségekkel és gyömbérrel
- A düh türelmetlenség és agresszív jang viselekdésnél naponta leveles zöld italt készítünk, ami táplálja a májat, addig kínáljuk, amíg enyhül az állapot.
- Melanklólia és depresszió esetében készítsünk lótuszgyökér italt (ázsiai üzletekben kapható) ami segít eltávolítani a zsír és nyák lerakódásokat a tüdőről és vastagbélről, ezzel enyhíti ezeket az érzéseket.
- Félénkség és szégyenlősség, általános bizonytalanágérzet esetén készítsünk azuki bab italt, segíti a vese és húghólyag működését és enyhíti ezeket az érzéseket.
- Amikor érzelmi ingadozásokat élünk meg, hatalmába kerít bennünket a kétség, aggodalom, féltékenység és irigység, készítsünk édes zöldség italt, ami csökkenti az édesség iránti sóvárgást, megnyugtatja a hasnyálmirigyet, kiegyensúlyozza a vércukorszintet. Igyuk naponta egy hónapig, utána kétnaponként hasonló ideig, majd szükség szerint.
- Gyenge önbecsülésnél készítsünk gyömbérpakolást és tegyük a vese feletti területre, ami javítja a vérkeringést, segíti a vese működését, ezzel javítja önértékelést is. Használjuk kezdetben hetente néhányszor, utána szükség szerint.
- Hiperaktív állapotban készítsünk meleg sós lábfürdőt, ami lefelé viszi az energiát és segít megnyugtatni az elmét és az érzelmeket.
Makrobiotikus javaslatok krónikusan stresszes állapotban
A modern társadalomban folyamatosan áradnak ránk a különböző ingerek, állandó a stressz, éljük a híreket hallgatva, a közlekedésben, a munkában, az iskolában, otthon és az egyéb kapcsolatokban is. Tehetetlenség érzés származik abból a kihívásból is, hogy szembenézzünk a modern élet döbbenetes sebességével, a technikai változásokkal, az információ áradattal, a globális környezeti változásokkal, az időjárási anomáliákkal, az alkohol, a drogok és a bűnözés elterjedésével. Amikor az élet céljával, a karmával, a halál utáni élettel, a különféle vallásokkal, az emberi elvekkel, értékekkel és egyéb filozófiai kérdésekkel foglalkozunk spirituális stressz is érhet bennünket,
A túlzott stresszt sokféle fizikai és pszicholgiai rendellenességért okoljuk, így fejfájásért, fáradtságért, emésztési problémákért, hát, nyak és váll fájdalmakért, aggódásért, ingerlékenységért, koncentráció képtelenségért, étvágytalanságért, gyötrő sóvárgásokért, túlevésért stb. A modern orvoslás a stresszes betegeket különféle gyógyszerekkel kezeli és stresszkezelési, stresszoldási módszerekre tanítja.
Az egészséges ember normál esetben képes nyomás alatt teljesíteni, megnőhet közben az ébersége, a hatékonysága és a termelékenysége, kiélesedhet az ítélőképessége és intuitíve a legjobb döntést hozhatja. Fáradhatatlanul dolgozik napkeltétől késő estig panaszkodás és fáradtság nélkül. Alkalmanként pihen egy kicsit, állhatatos és megbízható és rengeteg energiát képes fektetni abba, amit csinál. Olyan gátló körülmények mellett, mint természeti és baleseti katasztrófák, háború és egyéb nehézségek otthon és a munkában, is képes megmozgatni rejtett forrásokat és erőket.
A modern világban ülő életmódot folytató ember azonban elkényelmesedett és elpuhult. A technikától, autótól, telefontól, számítógéptől, ellátórendszerektől függő életet él és ezek hiányában működéséképtelenné válik, darabjaia esik szét a legenyhébb kritikától is, nem tud megbírkózni a legegyszerűbb napi dolgokkal sem.
A makrobiotikus felfogás szerint a stressz belülről fakad, ezért megvizsgáljuk, hogy milyen típusú szélsőséges étrend állhat a fokozott stresszérzet hátterében.
- A napi életükben erős stresszt érző emberek egy része jin állapotban van, rossz a vérük minősége, gyengék a szerveik, energiahiánnyal küzdenek, kevés az életerejük. Egy alacsony vérnyomású ember szármára már egy határidő betartása is stresszérzetet okoz, ez pedig belső állapotából, a hasnyálmirigye és a mája rendellenességéből ered. A stressznek ez a jin formája a belső szervek túlzott kiterjedéséből ered, amikor ezek a szervek szétfeszülnek és elveszítik a rugalmasságukat.
- A stressz érzet javulásáért jin állapotban hagyjuk el a jin szélsőségeket és kövessük a mérsékelten jang általános kiegyensúlyozó étrendet, amelyben a főzés és a fűszerezés az általánosnál enyhén erősebb. Készítsünk naponta erősebb miszó levest, csicseriborsóból, apró szemű feketebabból ragut gyökérzöldségekkel kerek szemű barnarizzsel a legkiegyensúlyozottabb fajta. Italként fekate bab ital.
- A napi életükben erős stresszt érző emberek másik része jang állapotban Az állati eredetű ételek, a túl sok só és sült lisztes termék rendszeresen eltúlzott fogyasztása vezet ehhez. Megkeményedik például a hasnyálmirigy, ami akadályozza a vércukorszintet emelő glukagon hormon kibocsájtását, ez pedig krónikusan alacsony vércukorszinthez, hipoglikémiához vezet.
- A stressz érzet javulásáért jang állapotban hagyjuk el a jang szélsőségeket és kövessük a mérsékelten jin általános kiegyensúlyozó étrendet, amelyben a főzés és a fűszerezés az általánosnál enyhébb, gyakrabban főzünk zöldséglevest leveles zöldségekből, árpát, kukoricát. Jót tesz a shitake gomba és kombu italt sóval vagy szójaszóssszal.
- A napi életükben erős stresszt érző emberek harmadik csoportja összetett jin és jang állapotban van, ők mindkét oldal szélsőségeinek fogyasztását rendszeresen eltúlozták és ezek halmozottan hátrányos hatásait tapasztalják az egészségükben.
- A stressz érzet javulásáért összetett jin és jang állapotban hagyjuk el mindkét oldal szélsőségeit és kövessük a mérsékelten jin és jang általános kiegyensúlyozó étrendet. Készítsünk édes zöldség italt egy hónapon át naponta, majd egy hónapon át minden második napon, ami segít stabilizálni az ingadozó vércukorszintet, az érzelmi ingadozásokat, csökkenti az édesség utáni sóvárgást és enyhíti a hasnyálmirigy állapotát.
- A sztresszérzet javulásárt mindhárom esetben kombináljuk a természetes kigyensúlyozó étrendet a természetes életmóddal, meditációval és vizualizációs gyakorlatokkal, vidám dalok éneklésével és zenélésével, könnyű és közepes fizikai gyakorlatok végzésével, természetjárással, kertészkedéssel. Spritiuális gyakorlatokkal, imával is támogathatjuk a gyógyulásunkat, hogy újra elérjük és megőrizzük a kiegyensúlyozottságot és egészséget. A nehézsékere megoldható, megerősítő, inspiráló kihívásként, az életre pedig ismét örömteli várakozással, megélhető és felfedezhető kalandként tudjunk tekinteni.
- A sárgarépa és jégcsapretek ital segít eltávolítani a testből a zsíros és olajos lerakódásokat, hetente 3x igyuk egy hónapon át, további egy hónapon át ritkábban.
- Shiitake gomba ital segít megnyugodni stresszes helyzetben.
- Az édes zöldség ital minden évszakban elkészíthető, csökkenti az alkohol, a cukor iránti sóvárgást és segít kiegyensúlyozni az ingadozó vércukorszintet.
A változó kori hormonális átalakulásról
A menopauza idején a női szervezet hormonális változásokon megy keresztül, a női nemi hormonok, az ösztrogén és a progeszteron termelődése lassul, mennyiségileg is csökken, extrém esetekben egészen minimális szintre áll be.
Az ösztrogén változókori hiánya esetén fokozódik a csontfalósejtek tevékenysége nyomán a csonttömeg-vesztés, a csontszövet lebontása. A progeszteron a csontfalósejtek és a csontépítő sejtek – ezek a sejtek végzik a csontszövet folyamatos átépítését – munkájának koordinálásában is szerepet játszik. Hiánya esetén szintén megváltozik a csontanyagcsere.
Egészségtelen táplálkozás és életmód mellett a menopauza időszakában a csontritkulás is jelentős kockázati tényező, gyakori tünet a hőhullám és a hüvelyi szárazság. A nők menopauza idején tapasztalt panaszainak egyik lehetséges oka a szélsőséges ételek túlzott fogyasztása, a túl sós ételek, az állati eredetű húsok és sajtok, valamint a másik szélsőséget jelentő cukrok, a finomított, fehér rizs, az fehér lisztből készül pékáruk túl nagy szerepe az étrendben, a rengeteg stressz, az aránytalanul kevés mozgás, a túl sok étel, a változásokkal járó, valamint az egyéb érzelmi, lelki problémák.
- Javasolt az általános női makrobiotikus étrenden az életkornak és életmódnak megfelelően változtatni, több kalcium tartalmú ételt és elegendő D-vitamin tartalmút fogyasztani.
- A fito ösztrogén tartalmú természetesen fermentált szójatermék a tofu, a lenmag és a tökmag fontos szerepet játszik a nők étrendjében, mert az ezekben az élelmiszerekben lévő szigmasterol serkenti a szervezet saját progeszteron termelését. Ezeket biztonságosan fogyaszthatók, mert nem okoznak ösztrogén túlsúlyt.
- Kerüljék viszont a modern ipari szójatermékeket: szólaliszt, szójagranulátum, szójalap, szójakocka mert ezek olyan eljárásokkal készülnek a szójából, amelyek nem szolgálják az egészséget.
- Az ösztrogén hormonpótlás csak lassítja az öreg csontszövetek lebontását, zsírrá alakítja az energiát, derék és csípő táji elhízást okozhat, megnöveli a sejtosztódást, a fibrózisos mellproblémák, a mell és méhrák kockázatát. Az ösztrogén hormon pótlása nagyon sok esetben ellenjavallt, mint például cukorbetegség, túlsúly, pajzsmirigy problémák. Eltúlzása káros, ugyanis fontos az ösztrogén és a progeszteron megfelelő aránya is a szervezetben, hogy az ösztrogén ne kerüljön túlsúlyba.
- A progeszteron serkenti az új csontok építését, támogatja a pajzsmirigy működését. A progeszteron is pótolható természetes módon: a mexikói jam gyökérben lévő teljesen megegyezik azzal, amit az emberi szervezet előállít. Az egészséges női működéshez szükséges 10-20 mg krém formájában felszívódik a bőrön keresztül, az arcról, a kar belső részéről, a nyakról. Legfőbb hatóanyaga a diosgenin, amelyből ugyanazt a progeszteron nevű hormont lehet előállítani, melyet a női szervezet a sárgatestből maga is előállít a havi ciklus második felében, ezért sárgatest-hormonnak is hívják. (forrás dr. Lee 1990) Az orvoslásban használt készítmények nagy része sajnos mesterségesen átalakított progeszteron készítmény, nem a természetes forma.
Ha meg is változik a női szerep, a ciklus végével már nem szül több gyermeket a nő, ettől még nagyon is értékes, tapasztalt nő marad!
A változó kornak ez a megélése sokat segít az egészség, az önbecsülés, az életöröm megőrzésében a fizikailag és szellemileg is aktív, természetes életmód és étrend mellett.
A csontok egészsége a változókorban
A csontritkulás minden tízedik embert, ezen belül is a 40 év feletti magyar nők többségét érinti. A néma járványnak is nevezett betegség világszerte százmilliók problémáját okozza, pedig a megelőzés lehetősége adott. 2003-ban egy millió embert regisztráltak csontritkulással Magyarországon, 60 % ötven év fetti nő volt, 30 % férfi.
A csontátépülés során a szervezet mintegy 4-6 hónap alatt csontjaink mikroszkopikus részeit előbb elbontja, majd újra felépíti. Ezután az újra felépített rész néhány évig nyugalomban marad, majd ismét átépül. Ez így folytatódik hosszú éveken át. Egy adott időpillanatban csontvázunk 10 %-a épül át éppen. Mindaddig nincs is baj, ameddig az elbontott csontszövet helyébe ugyanannyi épül vissza, hiszen ekkor a csonttömeg nem változik. Az átépülés sebességét az adott csont szerkezete befolyásolja. A tömör szerkezetű csontok teljes átépülése közel nyolc évbe telik, a szivacsos állományúaknál ez az idő kevesebb, mintegy négy évet igényel.
A káros folyamatok a szivacsos szerkezetű csontokban hamarabb vezetnek csonttömeg-csökkenéshez, ezért a csontritkulás első súlyosabb tünetei – repedések vagy törések – a csuklónál, a kéz csontjainál és a combcsontnál jelentkeznek. A csontok mennyiségi csökkenése és minőségi romlása során vékonyabbá, szivacsosabbá válnak, a törékenysége eljuthat addig, hogy egészen kis nyomás hatására is törnek.
Csontjaink születéskori állapota örökölt, az étrendünk, életmódunk következtében alakul ki fiatal korunkban és a folyamatosan változik, 25 éves kor körül éri el a csúcs tömegét és 40 év felett kezdődik a csontvesztés időszaka.
A megelőzést már fiatal korban, akkor el kell kezdeni, amikor a csontok még épülnek, sőt az anyaméhben a gyermekeink egészsége és saját egészségünk érdekében. Különös figyelmet fordítsunk a csontokra nőknél a terhesség időszakában, amikor az anya életmódjának, táplálkozásának a magzat csontfejlődése szempontjából is különös jelentősége van.
A csontok egészséges fejlődéséhez nélkülözhetetlenek a D- és a K-vitamin, a kalcium, a magnézium is.
- Ha állapotosság és szoptatás idején ezek bevitele nem elegendő az egyrészt kedvezőtlenül érintheti az anya csontrendszerét, mert kalciumot veszítenek a szoptatás időszakában, ilyenkor a napi szükséglet jelenősen megnő a gyermek egészséges csontozata érdekében is.
- A változó korban, a menstruáció megszűnése után a termékenység elmúlása a csökkenő progeszteron-termelés következtében, a csonttömeg csökkenése is felgyorsulhat, drasztikusan megnövekszik a kalcium-igény, amelyet a táplálkozásunk átalakításával fedezhetünk. A nők csonttömeg-vesztése a menopauza után tíz évig viszonylag nagymértékű, utána lassul, de nem szűnik meg.
- Az időskori csontritkulás az elégtelen tápanyagbevitelre, a csökkent tápanyag-hasznosításra, a D-vitamin hiányra és a mozgásszegény életmódra vezethető vissza, 40 éves kortól tehát fokozottan ügyelni kell a rendszeres mozgás mellett a megfelelő kalcium- és D-vitamin pótlására.
A makrobiotikus szemléleti mód szerint a csontritkulás oka a túl sok hús, tejtermék, állati fehérje, só, koffein, alkohol és dohányzás vezetnek a csontvesztéshez, a vér és a test savas állapotát hozzák létre, így kiürülnek a szükséges ásványi anyagok. Kockázati tényezőt jelentenek ebben a hormonkezelések is.
A tejtermékek fogyasztása kalcium bevitel céljából éppen az ellenkező hatást éri el, állapították meg orvosi kutatások. 1988 és 1993 között több mint 3000 tudományos vizsgálatban foglalkoztak a tejjel és tejtermékekkel és megállapították, hogy a tejtermékek mai eltúlzott fogyasztása az egészségre ártalmas, telített zsírsavai növelik a koleszterinszintet, nyákosítanak, súlyosbítják az asztmát, arcüreg, homloküreg, középfül, mandula és tüdőgyulladások, gyakori nátha, tejcukor allergiás reakciók kiváltói, mell ciszták, egyes méh, petefészek betegségek táplálkozási okai. Ha egészségesek akarunk maradni, ajánlatos a tejtermékek fogyasztásnak alapos csökkentése, egészségesek is inkább ritkán fogyasszák, lehetőleg a legkönnyebben emészthető erjesztett formában – pl. kecsketej, aludttej, kaukázusi kefir – a betegek pedig teljesen kerüljék el őket.
A csontritkulás megelőzése
Egész életünkben fontos a rendszeres fizikai aktivitás, a sport, olyan mozgások, amelyek terhelik a csontjainkat, mint a futás, lépcsőzés, tenisz, labdajátékok, aerobic, stb, csökkentik a csontvesztést és megelőzik a csontritkulást. A hatékony edzésnek legalább hetente háromszor fél óráig kell tartania.
Egész életre szóló feladat a helyes és a korunknak megfelelő táplálkozás, hogy a csontjaink egészségét megőrizzük.
A csont szilárdságát adó ásványi összetevők közül a kalcium a legfontosabb, a csontok és fogak felépítése mellett a sejtfolyamatok szabályozásában, hormonképződésben, információátvitelben, izom és idegingerlésben, véralvadásban is részt vesz. A csontokban komoly kalciumraktár van, amely állandó átépülésben van, cserélődik új állományra.
Kalciumhiány estén töredezik a körmünk, szuvasodik a fogunk, zsibbadhat a nyelvünk az ajkunk, ujjunk, a kezünk, a lábunk, izomgörcsöt és emésztési problémákat, kis sérülésből is csonttörést tapasztalhatunk. A körmökön lévő apró fehér pöttyök, csíkok a cink, szelén és kalcium hiány jelei.
A kalcium felszívódását rontják vagy a fokozott ürülését okozzák:
- A sok foszfor az étrendben: tartósított, félkész termékek, húsok és készítményeik, konzervek, belsőségek, kóla, csokoládé, feketekávé stb.
- A túlzott fehérje, zsiradék és cukor bevitel.
- A nátriumban gazdag étrend a vesén keresztül fokozott kalciumürülést idéz elő: eltúlzott só fogyasztás, sós sajtok, húsok stb.
- A magas oxálsav tartalmú élelmiszerek: csokoládé, kakaó, zellergumó, sóska, paraj, mogyorókrém stb.
- A D-vitamin hiánya a szervezetben, mert ez nélkülözhetetlen a kalciumnak a táplálékból való felszívódásához.
- A dohányzás szokása
Az ipar által belénk sulykolt reklámok hatására még mindig azt hisszük, hogy a tejtermékek fogyasztása a legegészségesebb, legjobb kalciumforrás, ez azonban ártalmas tévhit. Tartalmaznak a tejtermékek is kalciumot, számos más étel tartalmaz azonban ennél sokkal többet. A 19 és 50 év közötti felnőttek napi ajánlott kalcium beviteli mennyisége 1000 mg.
A tej helyett a makrobiotikus rendszer a rizstejet, a sajtok helyett pedig a tofut ajánlja. A tofu alacsony zsírtartalmú, fehérjében és antioxidánsokban is gazdag és kíméli a gyomrot, rövid idő alatt párolva vagy főzve. A makrobiotikában a kalcium elsődleges beviteli forrásai a szezámmag, más magok és diófélék, a zöldségfélék, mint a brokkoli, káposzta, újhagyma, a tofu, a babfélék, a tengeri füvek és fehér húsú halak.
Figyeljük meg alaposan a következő táblázatban, hogy a szezámmagnak több mint nyolcszoros, a tofunak háromszoros és a zöldségeknek és tengeri füveknek hasonló, sőt magasabb a kalcium tartalmuk, mint a folyamatosan ezzel reklámozott tehéntejnek!
A D-vitamin nélkülözhetetlen a kalciumnak a táplálékból való felszívódásához. Elegendő D-vitamin hiányában gyakrabban jön létre izomgyengeség, ami az idősek csonttörésének kockázatát megnöveli, gyakoriak náluk a fáradásos csonttörések a bordákon, csigolyatesteken, a csontok hossztengelyére merőlegesen és csípőtájékon is. D-vitamin hiányában gyakoribbak bizonyos daganatos betegségek, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, időskori tudatzavarok bizonyos fajtái. A D-vitamin túladagolás kalcium-oxalát vesekövet okozhat. D-vitamin egyes ételekből a napfény hatására képződik. A napos országokban és évszakban egyszerűbb, a napfényhiányos téli időszakban nagy figyelmet kell fordítani ezekre az ételekre. A D-vitamin tipikusan ismert forrásai a tejtermékek, a tojás, a máj és a hal.
A makrobiotika a fehér húsú halak és a napfény kombinációját hangsúlyozza. A napon szárított shiitake és vargánya gomba is tartalmaznak D-vitamint.
Ha rendszeresen töltünk időt a mérsékelt napfényben, kevesebb halra és shiitake gombára van szükség ahhoz, hogy a felnőttek számára ajánlott napi D-vitamin mennyiséget (400 NE/nemzetközi egység=10 µg) magunkhoz vegyük.
Csontritkulásnál javasolt makrobiotikus étrend
- Kerüljük a szélsőséges ételeket, kövessük a jin és jang összetett állapotok általános kiegyensúlyozó étrendjét.
- Kerüljük az ecetet és a citromot, narancsot, mert súlyosbítják az állapotot.
- Legyen gyakori az étrendben a leveles kel, a vizitroma és más leveles zöldek, a vese bab, a tengeri füvek közül a wakame és a hijiki, a szezámmag, a mandula és a napraforgó mag.
- Kevés olajat rendszeresen használjunk, kell a csontoknak. Készíthetünk olajjal hirtelen sütött jégcsapretek és petrezselyem zöldet, erősítő kinpira levest heti 2-3 alkalommal sok leveles zölddel.
A hagyományosan fermentált szójatermékek a női egészségért
A hagyományosan fermentált szójatermékekben sok értékes tápanyag van, amelyek fontos szerepet játszanak a szív és érrendszeri betegségek, valamint a rák megelőzésénél és hasznosak a menopauza rendellenességeinél, a vérszegénységnél, magas az antioxidáns tartalmuk, amelyek segítenek eltávolítani a szervezetből a szabad gyököket. A tempeh élelmi rostjai lekötik a rákkeltő mérgeket és eltávolítják őket a testből, így nem tudják károsítani a vastagbél sejtjeit.
Ahol a hagyományos szójatermékeket rendszeresen fogyasztják, a vastagbélrák és más rákfélék, mint a mellrák alacsony számban fordulnak elő. A fermentált szójatermékek fogyasztásával csökken a méhrák veszélye, Kínában, ahol sok fermentált szójaterméket fogyasztanak a legalacsonyabb a világban az előfordulása. A szójatermékek természetes izoflavon tartalma a férfiak számára is ajándék, mert csökkenti a prosztatarák veszélyét.
A tofu fogyasztása a növényi ösztrogén tartalmával segíti a nőket a menopauza időszakában megőrizni az ösztrogén egyensúlyukat. Akár túl sok, akár túl kevés a testben az ösztrogén, a szója izoflavon tartalma segít ezt egyensúlyba hozni és enyhülnek a kapcsolódó kellemetlen tünetek. A menopauzával gyakran együtt járó csontritkulást is enyhíti, segíti a csontok épen maradását, a combnyaktörés elkerülését.
A tofu és a natto kiváló szelén források, ami az antioxidánsok jó működéséhez szükséges és ez által csökkenti a szabad gyökök káros hatását testben, számos helyén együttműködik az E-vitaminnal. Cinkben gazdagok a miszó és a natto, amely nagyon hasznosak sebek gyógyulásához és az immunrendszer megfelelő működéséhez.
A natto és a tofu kiváló vas és réz források. A vas szükséges a hemoglobin képződéséhez, de a réz is szükséges ahhoz, hogy a vas megfelelően hasznosuljon a vörösvértestekben.
Állapottól függően javasoltak: A tofu és tempeh oxalátot tartalmaznak, ezért akiknek már van vese vagy epeköve, azok beszéljék meg az orvosukkal, hogy fogyasszák-e. A szója a káposztafélék és a köles mellett goitrogens növény, vagyis csökkenti a pajzsmirigy működését. A főzési folyamatban ezek a goitrogen összetevők csökkennek benne.
A bőr egészsége
A bőr sok fontos feladatot lát el, véd a fizikai, kémiai hatással és a fertőzéssel szemben, megakadályozza, hogy a bőrre kerülő anyagok nagy mennyiségben felszívódhassanak, szerepe van a szervezet hőszabályozásában, izzadás útján vesz részt a salakanyagok normál kiválasztásában, érzékszervként alkalmas a fájdalom, hő és tapintási ingerek felvételére.
- A bőr legkülső rétege hám (epidermis), amelyet több rétegben hámsejtek alkotnak, a felszíni sejtek folyamatosan kopnak, lelökődnek, a legalul elhelyezkedő sejtek pedig pótolják ezeket.
- A bőr középső rétege az irha (dermis) alátámasztja a hámot, kollagénből, rugalmas rostokból, kötőszövetekből, erekből és idegekből áll, vannak benne verejték és faggyúmirigyek, szőrtüszők is.
- A bőralja (sucutis) elsősorban a tápláltságtól függő, testtájonként eltérő mennyiségű zsírszövetből, laza kötőszövetből és erekből áll, kapcsolatot teremt a bőr és a mélyebben elhelyezkedő inak, izmok és csonthártyák között. Szerepe van a hőszigetelésben, a benne található zsír a szervezet energiaraktára.
A szépség belülről fakad, ami több értelemben is így van. Lelkileg egészségesen sugárzik belőlünk a kiegyensúlyozottság, az optimizmus és az életerő. Megjelenésünkre nagy hatással vannak elfogyasztott élelmiszerek és italok is. A környezeti hatások, az életmódunk, a szokásaink sem hagyhatók figyelmen kívül. A nem megfelelő, egyoldalú étkezés mellett a hiányállapotokhoz hozzájárulhatnak az emésztési és felszívódási rendellenességek, a dohányzás és az alkohol is.
A bőr egészségét rongálja a cigarettázás, a konzerv és készételek, a zsíros és olajos öntetek és szószok, a zsíros húsok, a szalonna, a cukros ételek, az alkoholos, a cukrozott és a szénsavas italok, a fehér lisztből készült tésztafélék, fehér rizs rendszeres fogyasztása. A gyorsan felszívódó, rövid időre energiát adó szénhidrátok a cukrokhoz hasonlóan zsírként raktározódnak el. Ezeknek a károsító anyagoknak a fogyasztását tovább folytatva az elzsírosodás mellett salak- és méreganyagok raktározódnak el a bőr- és a kötőszövetben.
Az egyén zsírsejtjeinek a száma serdülőkorban alapozódik meg, az egészséges és tudatos táplálkozás és a rendszeres testmozgás jó szokásának a kialakítása tehát már gyermekkorban fontos. A megfelelő vitamin és nyomelem beviteléhez kövessünk kellően változtatos és természetes étrendet.
A bőr is belülről táplálkozik, újul meg és szépül. Az anyagcsere, a salakanyag kiválasztás természetes egészsége függ az emésztőrendszer állapotától, a tüdő, a bélrendszer, a máj, a vese, a húgyhólyag megfelelő működésétől, a vér összetételétől, vagyis azoktól a szervektől, amelyek eljuttatják a bőrhöz a tápanyagokat, az ételeiből és italokból kinyert ásványi anyagokat és vitaminokat, valamint azoktól, amelyeken keresztül felhalmozódás nélkül egészségesen kiválasztódnak a salakanyagok.
A bőr egészsége szempontjából kiemelkedő tápanyagok:
- C-vitamin – bogyós gyümölcsök, alma, citrom, csipkebogyó
- A-vitamin – béta-karotin tartalmú sárgarépa, sütőtök, sárgabarack, édesburgonya
- D-vitamin – hering, angolna, napon szárított shiitake gomba, vargánya gomba + hetente 3x 20 perc a mérsékelt napfényben, valamint
- E-vitamin – búzacsíra, egész és teljes kiőrlésű búza, dió, növényi olajok, brokkoli, kelbimbó
- Szelén – tökmag, szezámmag, teljes gabonák, barnarizs, zabkorpa, búzacsíra, a vöröshagyma, a fokhagyma, a lilahagyma, a brokkoli, az őszibarack, tonhal
- B1-, B2-, B3- és B6-vitaminok – teljes kiőrlésű gabonák, mogyorófélék
- B5/pantoténsav teljes gabonák
- B7/H-vitamin/biotin – dió, mogyorófélék, karfiol, paradicsom, hal
- B9/folsav/vas – leveles zöldségek, brokkoli, csicseriborsó, lencse, napraforgómag, cékla
- F-vitamin/telítetlen zsírsavak – szezámmag, mandula, dió, tökmag, napraforgómag, lenmag, búzacsíra, tengeri halak
A bőr hidratáltságának megőrzésáhez elegendő tiszta víz ivására is szükség van. A tiszta folyadék fogyasztása is jusson eszünkbe megfelelő formában, mint tisztított víz, bancha szár tea, leves, lédús ételek együtt kb napi 1,5 liter életkor, életmód, állapot, hőmérséklet függvényében, hogy a bőrünk belülről is hidratált legyen.
Sok előnye mellett a kiegyensúlyozott makrobiotikus étrend támogatja a bőr egészségét is. Amit megeszünk, közvetlen hatásal van a kinézetünkre is. A makrobiotikus étrendet életmódként követve a testünk először is megtisztul a káros lerakódásoktól. Amint a makrobiotikus étrendre való átállás során a szélsőséges ételek lerakódásaitól megtisztul a testünk, észrevesszük, hogy eltűntek a pattanások, csökkentek a ráncok, milyen széppé, fiatalossá, puhává és tisztává vált a bőrünk.
A-, C- és az E- vitamin és a szelén antioxidánsok, amelyek csökkentik a szabad gyökök, a méreganyagok sejtkárosító hatását, védik a bőrt és a kötőszöveteket, rugalmassá teszik a bőrt. Az E-vitamin, amit a mandula, a babfélék és a leveles zöldek tartalmaznak, lelassítja a bőr öregedési folyamatát. Az egész gabonák, mint a barnarizs, zab és a teljes búza B-vitamint tartalmazanak, ami segít megőrizni a bőr nedvességét és a kötőszövetben a kollagént táplálva csökkenti a finom ráncokat. A sárgarépában és sütőtökben lévő béta-kartoin A-vitaminná alakulva táplálja a kollagént, az arcbőrt selymessé és ragyogóvá teszi, késlelteti az öregedést. A gyümölcsökben és néhány zöldségben lévő C-vitamin fokozza a kollagén termelést és megfiatalítja a bőrt. A tökmagban, a teljes búzaszemekben és barnarizsben, valamint a gombában, babfélékben lévő cink segít megelőzni a ráncok kialakulását. A magnéziumban gazdag algák, leveles zöldek, köles, barnarizs, aszalt sárgabarack, őszibarack, mazsola, lencse, borsó és bab gátolják a bőr idő előtti öregedését. A zsírsejtek nem szeretik az ásványi anyagokban gazdag tengeri füveket, algákat, a bennük lévő cink, réz, kalcium, nátrium, kálium és kén hozzájárulnak a cellulit lebontásához.
Az életkor növekedésével csökken a kötőszövetek tónusa, ami sokkal jobban láthatóvá teszi a narancsbőrt, a menopauzával a bőr is elvékonyodik. A menopauza idején változó hormontermelés is hozzájárulhat a narancsbőr kialakulásához.
Idősebb korban a szervezetnek kevesebb kalóriára van szüksége, amiről vegyünk tudomást, mert a felesleges kalória zsírként lerakódik és megkezdődik a hízás. Fokozottan fontos ebben az időszakban odafigyelni az egészséges, a nemnek és az életkornak megfelelő természetes étrend követésére, valamint a rendszeres testmozgásra.
A bőr rendellenességekről általában
A szervezet tisztulásának egyik területe a bőrön keresztüli méregtelenítés. Ha a túlzott mennyiségben bevitt szélsőséges többlet a véráramban halmozódik fel, akkor valószínű, hogy bőrbetegségek jönnek létre. A szélsőséges ételek rombolják a vesét és a beleket, ezért csökken ezek természetes méregtelenítő képessége és jön létre a gombásodás és a meleg párás időben a kipállás. Tiszta körülmények között élő embereket is érhet közösségben fertőzés, csípés, mérgezés. Ügyeljünk ezért az általános egészségi állapotunkra, az immunrendszerünk egészségére, hogy minél nehezebben kapjuk el a fertőzéseket. A szükséges higiéniai és óvatossági szabályokat tartsuk be.
A narancsbőr – cellulitisz – kialakulása
A narancsbőr 20 éve kezdett problémává válni, addig természetesnek tartották, az ideál a nőiesen párnázott nő volt, mára azonban a vékonyabb, sportos, feszes bőrű nő lett, ezért is akar mindenki megszabadulni a természetes női zsírpárnáktól.
A narancshéjhoz hasonló jelleg úgy alakul ki, hogy a megnagyobbodott zsírsejtek benyomulnak a bőrben található kollagén rostok közé. A kollagén rostok a zsírsejteket körülhálózva kemény csomókat képeznek a zsírsejtek körül. Ezek a göböcskék teszik a bőr felületét egyenetlenné, göcsörtössé, innen származik a narancsbőr elnevezés. A cellulitisz hátterében genetikai, nemi, hormonális, étrendi, életmód és életkor okok kombinációit találjuk.
- A testalkat és a szövetekbe lerakódó zsírsejtek mennyisége genetikai, örökletes kérdés is, a csontosabb, magasabb és férfiasabb nők kevésbé, a mokány és a nőiesen teltkarcsú hölgyek inkább érintettek. A méreganyagok leülepedése sem volt korábban olyan nagymértékű, mint manapság a rendszeresen túlzásba vitt fogyasztással és a világszerte rohamosan terjedő elhízással. Azok a folyamatok, amelyek során méreganyag jut a szervezetünkbe vagy sok salakanyag halmozódik fel, mind-mind rontanak a celulitisz helyzeten.
- A nők kötőszövete gyengébb, mint a férfiaké, rostjai a terhességhez nagy tágulóképességgel rendelkeznek, a zsírszöveteik és a laza szövésű kötőszövetbe ágyazódva közvetlenül a bőr alatt találhatók és babszem méretűre is meg tudnak nőni. A nőkre átalában sokkal inkább jellemző a zsírlerakódás és felhalmozódás, a bőrük alja több zsírt tartalmaz, mint a férfiaké, a csípőn, a combon és a fenéken lévő zsírpárnák energiaraktárak, amelyekkel a természet az utódokról gondoskodik.
- A nemi hormonok szintje – a nők esetében az ösztrogén – kiemelten fontos a nőiesen teltkarcsú testalkat és a bőr minőségének a szempontjából. A cellulitisz a nők legnagyobb részét érinti, kamaszkorban már tapasztalják a vékonyabb testalkatú lányok is, nem csak a túlsúlyosak. A hormonális változások időszaka, mint a serdülőkor, a hormontartalmú fogamzásgátló tabletták szedése, a gyermekvárás, a változókor befolyásolják a testalkatot és a bőrt is.
- A nőiességért felelős ösztrogén hormon fellazítja a kötőszövetet, amelyek a terhesség alatt és után különösen meglazulnak. Az életkor előrehaladtával megváltozik a bőrminőség, a szervezetben nő a zsírsejtek száma és a zsírraktározás képessége, a nagy számban jelen lévő zsírsejtek deformálhatják a kötőszöveti rostokat, a kialakult narancsbőr ekkor tovább súlyosbodhat, állandósulhat. Hormonális okból azoknál a férfiaknál is kialakulhat narancsbőr, akiknél a férfi és a női hormon egyensúlya felborult.
- Az ösztrogén hormon szintjének megemelkedése hatást gyakorol a kötőszövetek mellett a véredényekre is, megnöveli az erek áteresztőképességét, valamit növeli a zsírsejtek méretét. Megváltozik a vér- és nyirokkeringés, a hajszálerek fala áteresztőbbé válik, több folyadék jut ki a sejtek közötti térbe. A többletfolyadék a csípő, comb, has és fenék területeire áramlik, feltorlódik, felhalmozódik, az elszállítás ugyanakkor lelassul, nehezbben ürül, megköti a méreganyagokat, a szövetek ödémássá válnak, a megkötött méreganyagok, szabadgyökök további károkat képesek okozni a helyi szövetekben. Ezeken a területeken kialakulnak az úgynevezett „zsírcsapdák”, a zsírlerakódás együtt jár a vízvisszatartással és a kötőszövet idő előtti öregedésével.
- Számos életmódbeli tényező járul hozzá a narancsbőr kialakulásához, mint az alkoholfogyasztás, a mozgás hiánya, a dohányzás, a különféle élelmiszeradalékok, a nagy mennyiségű cukor és zsír bevitele, a vitaminhiány és a gyakori testsúlyingadozások.
- A dohányfüst méreganyag tartalmának bejutása a szervezetbe nem csak a tüdőnek káros, hanem a bőrnek is, amelynek az egészsége a keleti felfogás szerint a tüdőével összefügg. A dohányzás által a szervezetben felszabaduló szabad gyökök miatt fokozott az igény az antioxidánsok bevitelére. A szabadgyökök károsítják a szöveteket, a dohányfüst széttöri a rugalmas és feszes bőrhöz szükséges kollagén kémiai szerkezetét, ami öregíti a bőrt. A dohányzás káros a természetes hilauronsav termelésére, ami a bőr hidratáltságával függ össze, kiszárítja a bőrt. A dohányfüsttől megkímélt bőr kezdődő cellulit esetén is hatékonyabban fedi a zsírcsomókat, mint a dohányzóké.
- A mozgásszegény életmódnál renyhül az emésztés, minimális szintre csökken az anyagcsere, a vér- és nyirokkeringés így a salakanyagok és a víz a normál kiválasztási folyamatnál lassabban és csak részben távoznak a testből, egy részük felhalmozódik a kötőszövetekben. Az izmok mozgás nélkül oxigénhiánytól szenvednek, ami pedig elengedhetetlen a zsírégetéshez. Az anyagcsere felborulása a narancsbőr kialakulása mellett hajlamosít a megemelkedett vérzsírszintre, a magas vérnyomásra, a cukorbetegségre és a köszvényre is, amely betegségek még tovább rontják a kis artériás erekben és a nyirokerekben a keringést.
- Az ingadozó testsúly, a gyakori súlyveszteség és súlygyarapodás szintén gyengíti a kötőszövetet, amely ilyen gyorsan képtelen követni a súlyváltozásokat. A táplálkozás sok szempontból fontos.
- Vitamin és nyomelem hiány esetén a kötőszövet elveszíti a rugalmasságát.
- Az olajban és zsírban dús táplálkozás esetén a zsírsejtek a sokszorosukra képesek növekedni, imádják a hasábburgonyát majonézzel nyakonöntve. A szervezet által fel nem használt cukor is zsír formájában raktározódik el a bőr sejtjeiben, az állati zsírok és olajos ételek mellett a túl sok cukor és só fogyasztása, valamint a késő esti és a rendszeres túlevés is támogatják a cellulit elburjánzását, a bőr felszíne elveszíti a feszességét és dimbes-dombos lesz.
- A sok stressz, idegeskedés.
- A sok kávé és a túlzott alkohol fogyasztás is hatnak a narancsbőr kialakulására és súlyosbítják azt.
Makrobiotikával a narancsbőr megelőzéséért és javulásáért
A strandszezon kezdete előtt minden évben újra a figyelem középpontjába kerül a narancsbőr, hogy minél gyorsabban megszabaduljunk tőle és újra jól érezhessük magunkat fürdőruhában. A narancsbőr csökkentésében és újbóli kialakulásának megakadályozásában eredményt a belső és a külső eszközök kombinálásával érhetünk el, a természetes étrend, a a megfelelő ital kúrák, a fizikailag aktív életmód és a külső kezelések együtt tudnak segíteni.
- A hormonok egyensúlyát is a kiegyensúlyozott, egészséges, tápanyagokban gazdag táplálkozás és a sport segítenek megőrizni. A női hormonszintet erősen csökkentik a hormonális fogamzásgátló tabletták és az antidepresszánsok, befolyásolják a különféle hormonális kezelések, ezeket lehetőség szerint kerüljük, mérsékeljük.
- Az egészséges és természetes táplálkozás ismerete és alkalmazása kiemelkedő, a tápanyagokban gazdag, természetes és kiegyensúlyozott makrobiotikus étrend és az aktív életmód sok más pozitív hatása mellett megelőzi a cellulitis kialakulását, ugyanakkor támogatja a hormonrendszer, a bőr, a kötőszövetek, az érrendszer, a vér- és a nyirokkeringés, az anyagcsere egészségét is.
- Kerüljük az alkoholt, a kávét, a cukrot, a zsíros, olajos, a tápanyagokban szegény, vegyszeresen termesztett, adalékanyagokkal telerakott, konyhakész és gyorséttermi ételeket. Korlátozzuk a fehér rizs, és fehér lisztből készült kenyér és péksütmények, a cukros ételek és cukros üdítő italok fogyasztását, felejtsük el a chipsest, a csokoládét, a sült krumplit és a majonézt.
- Kövessünk természetes étrendet, fogyasszunk egészséges kiegyensúlyzott, élelmi rostokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdag, alacsony zsír, olaj és cukortartalmú ételeket, ezzel csökkennek a zsírsejtek, feszesebbé válik a kötőszövet. Az öröklött kötőszöveti gyengeség tovább romlik a terhesség során vagy más okból kialakuló nagy súlytöbblettel, és a gyakori hízás-fogyás, a mozgáshiány, a helytelen táplálkozás, a szervezetben felgyülemlett méreganyagok, az elsavasodás, a folyadékhiány, vitamin és a nyomelem hiány, mint C-vitamin, a cink és a szilícium.
- A C-vitamin vízben oldódó vitamin, antioxidáns, fontos az immunrendszer működéséhez, nélkülözhetetlen az izomok és kötőszövetek egészségéhez, a bőr kollagénjének a képződéséhez, C-vitamin hiányában a bőr töredezetté és szárazzá válik. A C-vitamin forrásai a friss gyümölcsök élen a fekete ribizlivel, az eper, a málna, a sárgadinnye, a cseresznye, a citrom, a narancs, a grapefruit, a kiwi, valamint a csipkebogyó. A zöldségfélék közül a savanyú káposzta, a brokkoli, a kelbimbó, a karfiol, a póréhagyma, a vajbab, a paprika, a paradicsom, a torma a petrezselyemzöld, a póréhagyma.
- A cink fontos a sejtek egészségéhez, szabályozza a hormonok szintézisének folyamatát, befolyásolja a hormonrendszer működését, fontos a nemi működés, a spremiumok egészségéhez, segíti a nehézfémektől (ólom, kadmium) való megtisztulást. A cink hiánya hajlamosít a fertőzésekre, a bőrszárazságra, a kötőszöveti gyengeségre, ezzel a narancsbőr kialakulására is. A legjobb növényi cinkforrások az olajos magvak, a teljes kiőrlésű gabonafélék és a bab-, borsó és lencsefélék állati eredetű forrásai a halak és a tenger gyümölcsei (a tojás, a máj és a húsfélék nem makrobiotikus alapanyagok).
- A szilícium – a kovasav a szilícium vízoldékony formája – részt vesz a kötőszövet szerkezetének kialakításában, erősíti és rugalmassá teszi a kötőszövet rostjait, támogatja a kötőszövet anyagcseréjét, fokozza a nedvességmegkötő képességét, feszesebb, rugalmasabb lesz tőle, segít megőrzni a véredények rugalmasságát, fontos a csontok, a porcok, az inak és a szalagok egészségéhez is. A szilícium hiányánál romlik a kötőszövet állaga és fokozódik a narancsbőr kialakulása. Jó szicíliumforrások a teljes kiőrlésű gabonafélék a köles, az árpa, a zab, barnarizs, napraforgómag, tengeri füvek, sárgarépa, zeller, alma, uborka, görögdinnye, mustárzöld, fejesaláta, torma, póréhagyma, lucerna csíra. Kúraszerűen tavasszal a csalán tea is iható.
- A köles nagyon értékes segítője a kötőszöveteknek, kovasav tartalma támogatja a szilárdságát. Nincs glutén (sikér) tartalma, lúgosító hatású – jót tesz a sok hústól elsavasodott köszvényes betegeknek – könnyen emészthető, enyhén édes ízű, enyhén melegítő hatású. Nem igényel áztatást a főzés előtt, háromszoros vízben 25-30 perc alatt megfő. Gazdag sok hasznos tápanyagban, például fitinsavban is, aminek koleszterincsökkentő hatást tulajdonítanak. A köles 15 %-ban tartalmaz fehérjét, gazdag élelmi rostokban, a B-vitaminok csoportjában, mint B1, B2, B6, B17, esszenciális aminosavakban, mint a metionin, lecitin és E-vitamin. Gazdag forrása a magnéziumnak, foszfornak, vasnak és káliumnak. A köles vese- és hólyaggyulladás esetén, csonttörésnél is jótékony hatású. Rendszeres fogyaszta szépíti a bőrt, a hajat és a körmöt, erősíti a fogakat, a csontot, rugalmassá teszi a bőrt, az erek falát és a kötőszöveteket. Az életkor előrehaladásával folyamatosan csökken a szövetek kovasav tartalma, ami a bőr ráncosodásában, a kötőszövetek gyengeségében, visszerességben, aranyérben, porckorong sérülésekben, tartási problémákban, vérellátási zavarokban, szédülésben, fáradtságban, ekcémában, fogsérülésekben, ízületi sérülésekben, ízületi gyulladásokban, a körmök törékenységében, az értelem és az idegrendszer gyengülésében és allergiás jelenségekben nyilvánulhat meg. A kovasav jó hatással van az idegrendszerre. A kölesben gazdagon előforduló kovasav megakadályozza az érelmeszesedést és visszaadja az elváltozott erek rugalmasságát, javítja ezzel a vérellátást és normalizálja a magas vérnyomást és megállítja az erek további meszesedését.
- A barnarizs kiegyensúlyozó hatású az egész szervezetünkre. Jótékony hatást gyakorol az idegrendszerre, az agyműködésre és különböző allergiás megbetegedések esetében is jót tesz. Nyugtatja az emésztőrendszert, segíti a vesék működését. Az emésztőszervi betegségekben szenvedők diétájában nélkülözhetetlen, nyugtatja és tisztítja az egész bélcsatornát. Keringési panaszok, magas vérnyomás csökkentésére, kimerültség esetére, stressz hatásainak elviselésére jó hatással van. Javasolt fogyasztani a bőrbetegségben szenvedőknek, a haj korpásodása és hullása esetén. Segíti a vese működését, gátolja a vesekőképződést, méreganyagokat köt meg és választ ki. Az agyra és az idegrendszerre nyugtató hatással van. A vér zsír és koleszterinszintjét normalizálja. Liszt-érzékenyek is fogyaszthatják, mert nincs sikértartalma, a lisztje a magas keményítőtartalma miatt jó sűrítő anyag. Áztatni szükséges, főzéskor a fehérje és vitamin tartalma nagy részét megőrzi. Könnyen és gyorsan elkészíthető, ha a főzés előtt több óráig vagy egész éjszakán át áztatjuk. A barnarizst legtöbbször kuktában főzzük, ez a mód a gabonát alaposan átfőzi, könnyebben emészthetővé teszi, kevésbé ázik át, édesebb lesz és jobban kiadja a pozitív élettani hatásait. Melegebb időszakban inkább fazékban főzzük.
A türelem és az állhatatos kitartás mellett fontos annak a megértése is, hogy a narancsbőr összetett jelenség:
- a keleti felfogás szerint a bőr a tüdő egészségével,
- a kötőszövetek a gyomor egészségével,
- az erek a vékonybél egészségével
- az izomzat pedig az epe egészségével függ össze.
A gyomor és a kötőszövetek egészségéhez elengedhetetlen a természetes étkezés, a rendszeresség, a mértékletes étkezés az alapos rágással kombináva, továbbá a nyugodtság étkezéskor. A dohányzás kerülendő, mert a dohányzó nyálába kerülő nikotin rontja a gyomor emésztőnedveinek a termelődését. A gyomrot erősítő élelmiszerek a köles, a barnarizs, a zab, az édesburgonya, a nyári tök és a sütőtök, az uborka, a gyökérzöldségek (sárgarépa, fehérrépa, paszternák) a gumós zöldségek, a dió, a mungó bab, a csicseriborsó, az alma, a málna, a sárgabarack, a cseresznye, a szőlő, az őszibarack a körte. Az étkezés előtt fél órával megivott gyömbér tea erősíti az emésztést, ezen kívül – a fokhagyma mellett – a gyömbér a felesleges nyákától is segít megszabaulni. A koffeinmentes gabonakávé keserű íze is emésztés serkentő hatású.
A tüdő és a bőr egészségéhez tiszta levegőre, rendszeres szellőztetésre, az aktív és a passzív dohányzás elhagyására is szükségünk van. A vér oxigénszállító képességével együtt a tüdő egészségét nem csak a mozgáshiány rombolja, hanem a túl sok zsíradékból a vérben felhalmozódó koleszterin is. A verítékezés is a tüdővel van kapcsolatban, csökkentik a zöld alma és az őszibarack, serkenti a friss gyömbér, a rozmaring a majoránna és a fahéj fogyasztása. A tüdőt segítő élelmiszerek a barnarizs, a vöröshagyma, a fokhagyma, a sárgarépra, a fehérrépa, a kínai kel, a retek, a vizitorma, a zsázsa, az olajbogyó, a zeller, a dió, a földimogyoró, a gesztenye, a körte, az alma, a sárgabarack, az eper a mandrain, a bazsalikom.
A vékonybél és az erek, véredények egészsége fontos a megfelelő emésztéshez, a tápanyagok felszívódásához, a vér megfelelő tápanyagtartalmához, a vér vastartalma pedig létfontosságú a szervezet oxigénellátásához. Az autoimmun gluténérzékenyekségnél – cöliáka, kólika – glutén fogyasztásakor sérülnek a vékonybél bolyhai, ami súlyos tápanyagfelszívódási zavarokkal, hasmenéssel, émelygéssel, püffedéssel, bűzös széklettel, fájdalommal, bőrkiütésekkel és testsúlycsökkenéssel jár együtt, ezért kerülniük kell a glutént tartalmazó búzát, rozst, árpát és ezekkel kombinálva a zabot és ezek feldolgozott termékeit. A vékonybél bolyhait belepi a szervezetbe került túl sok zsír, koleszterin – növelik a koleszeterin szintet a vörös húsok, a tojás, a tejtermékek és a cukor – ami rontja a tápanyag felszívódását. A kulcsszó a mértékletesség és a változtosság. Vékonybelünk egészségéért ne vigyük túlzásba a forró, fűszeres italokat, ételeket, kerüljük a fagyosakat is. A vékonybelet segítő élelmiszerek a barnarizs, a teljes vagy teljes kiőrlésű búza, a kukorica, az azuki bab, a lencse, a szardínia, a napraforgómag, a kesernyés endívia és gyermekláncfű, a rostos és leveles zöldek, csalán, petezselyemzöld, vizitorma, a cékla, a sárgabarack, a szilva, a málna.
Az epe és az izomzat egészége összefügg az egészséges zsíranyagcserével, a zsírban oldódó vitaminok felszívódásával. A merev, rugalmatlan, zsibbadt vagy görcsös izomzat is egyensúlyvesztésre utalnak. Ártalmasak a magas alkohol és zsírtartalmú italok és ételek, a túl sok vagy túl kevés savanyú étel, a cukor. Az epét segítő élelmiszerek a búza, a barnarizs, lencse, borsó, bab a zöldbab, a sárgarépa, kelkáposzta, póréhagyma, csalán, retek, petrezselyemzöld, vizitorma, édesburgonya, szezámmag, olívaolaj, az őszibarack, eper.
A rendszeres testmozgás – legalább heti 3 órát, több alkalommal – elengedhetetlen a narnacsbőr javulásához, az izomszövet megszaporodása feszesebbé teszi a fölötte elhelyezkedő bőrt, a zsírszövet mennyisége csökken, a kötőszövet pedig erősebbé válik, ami csökkenti a narancsbőrt.
Javasolt a Mahoko meridián gyakorlatok végzése napi rendszerességgel, amivel nem csak a rugalmasságunk fejlődik, hanem az energiavezetékeken át pozitív hatást gyakorolunk a fő szervekre is azok egészségesebb működéséért.
A narancsbőr ellen nagyon sokféle kezelést reklámoznak, a természetes fajták egy részét otthon önmagunk is elvégezhetjük. Javasolt a napi testledörzsölés a keringés fokozására
A bőr kipállása a melegben
A nyári melegben előfordul, hogy kipállik a bőr a hajlatokban, ami hőségben és erős izzadásnál fokozódik. Akkor gyakori, ha valaki túl sok egyszerű cukrot, olajos és zsíros ételt, tejterméket fogyaszt, amitől lerakódások jönnek létre az izzadtságmirigyekben, blokkolódást és gyulladást eredményezve. Ügyeljünk arra, hogy ne dörzsöljük a kipállott bőrt a törölközővel. Lehetőleg tartsuk szárazon és megfelelő hintőporral kezeljük.
Étrendváltoztatás a táplálkozási hátterű bőrrendellenességek esetében
A belső eredetű bőrbetegségek a makrobiotikus szemlélet szerint a test természetes tisztulási, méregtelenítési folyamatai. Ezeket az alapvető okot adó étrendi egyensúlytalanság kijavításával, azoknak a szélsőséges ételeknek az elhagyásával oldjuk meg, amelyek a bőrön az elváltozásokat okozták. Táplálkozzunk az életmódunknak, koruknak és állapotuknak megfelelő, kiegyensúlyozott, természetes, makrobiotikus ételekkel. A makrobiotikus ételek körén belül is csökkentsük az állati eredetű ételeket (halat, tenger gyümölcseit), a hajdinát és a hajdina lisztből készült termékeket, a nyers gyümölcsöket, a koncentrált édesítőket, a liszt termékeket, a dióféléket, az olajféléket, beleértve a növényi olajokat is. Étrendünkkel támogassuk az emésztő rendszert, a vesét, mert ezek összefüggésben vannak bőrrel. Ha nem vagyunk még elég járatosak az étrend átalakításában, akkor forduljunk képzett makrobitioikus tanácsadóhoz. Bőrbetegség esetében változást igényelhet a ruházat, a környezet mesterséges anyagai, a háztartásban használt tisztálkodó, mosó, takarító szerek is, ha addig nem természetes szereket használták.
Speciális szerek és kezelési módok bőrbetegségek esetében: Segítségünkre lehetnek abban, hogy csökkentsük velük a kellemetlenség érzetet, és az állapotuk rosszabbodását: rizskorpa (nuka) fürdő vagy lemosás, szárított daikon levél és tengeri só lemosás, daikon jégcsapretek leves lemosás, szezámolaj az érintett bőr területre (feldagadt csípésre pedig tofu és leveles zöld (klorofill) pakolás.)
A bélrendszer és a vese támogatására tehetünk 1-2 naponta, 5-10 percre meleg törölköző borogatást hátul a vesére és elöl a hasra. Ezeknek a belső szerveknek a segítésére kézi energiakezelést (reiki) is adhatunk.
Lemosások, fürdők és pakolások természetes alapanyagokból, mint a rizskorpa, a daikon jégcsapretek zöldje, reszelt daikon jégcsapretek és tengeri só. Segítenek a különféle bőrproblémáknál, a kiütéseknél, a rovarcsípéseknél, viszketéseknél, használhatjuk hajmosásra is.
Zsírlerakódásokat okozó és nyákosító ételek és italok
Zsírlerakódásokat okozó és nyákosító jin jellegű ételek és italok |
Zsírlerakódásokat okozó és nyákosító jang jellegű ételek és italok |
Cukor, finomított édesítők Méz és koncentrált édesítők |
Marha, sertés, bárány és egyéb vörös húsok |
mesterséges édesítők |
Tojás, csirke, pulyka és egyéb baromfi húsok |
Csokoládé | Kávé bab |
Tej, jégkrém, joghurt, tejföl, tejszín, tejszínhab
|
Tonhal, lazac, kardhal és egyéb vörös húsú és kék bőrű halak, rák, homár, garnélarák és egyéb rákfélék |
Friss sajtok | Hosszú érlelésű sós sajtok |
Telített trópusi olajok, mint pálmaolaj, kókuszolaj, kakaóvaj, hidrogénezett növényi olajok, margarin |
Disznózsír, kacsazsír, libazsír és egyéb állati zsiradékok vaj |
Olajos öntetek | Majonéz (tojás és olaj) |
Chipsek, mély olajban sütött, olajjal hirtelen sütött és olajban kevergetve sütött ételek |
Állati zsiradékkal készült ételek |
Zsírlerakódásokat okozó és nyákosító jin jellegű ételek és italok |
Zsírlerakódásokat okozó és nyákosító jang jellegű ételek és italok |
Olajban sült fánkfélék, élesztős, cukros, fehér lisztes sütemények és fehér lisztes tészták |
Sütőben sült lisztes ételek, Kenyérfélék, péksütemények, Kekszek |
Burgonya és egyéb trópusi keményítőfélék banán, édesburgonya |
Zab, zabpehely heti 2 alkalomnál többször Hántolt árpa és árpagyöngy heti 2 alkalomnál többször |
Fehér rizs, fehér rizslisztből és fehér rizsdarából készült ételek |
Genetikailag módosítottan magas gluténtartalmú búza és feldolgoztott termékei |
Modern ipari szójatermékek, mint szójaolaj, szójatej, szója jégkrém, szója margarin, stb |
Szójabab, lima bab (fehér lapos nagy szemű perui eredetű babfajta) |
Cukros üdítő italok, Bor, sör és egyéb alkoholos italok |
Fekete kávé energia italok |
Eltúlzott mennyiségű étel általában | Eltúlzott mennyiségű étel általában |
Elégtelen rágás az étkezésnél | Elégtelen rágás az étkezésnél |
Étkezés közvetlenül a lefekvés előtt | Étkezés közvetlenül a lefekvés előtt |
Makrobiotika az természetes testsúlyért
Természetes folyamat, hogy télen a testünk zsírt tartalékol a hidegebb időben, az ekkor fogyasztott tartalmasabb ételekből, több olajból felhalmozódik rajtunk valamennyi többletsúly, amit a tavasz kezdetével megváltozó természetes étrend és életmód segít leadni. Akik nagy túlsúllyal indulnak a tavasznak, azoknak több időre van szükségük a fogyáshoz, fokozatosan, bölcsen változtatva az étrendet és növelve a mozgás mennyiségét. Ebben az általános makrobiotikus tavaszi étrend is a segítségükre lehet. Ha a nagy túlsúlya mellett valaki beteg is, akkor egyéni táplálkozási tanácsadásra, személyes étrendre és edzési tervre lehet szüksége együttműködve az orvossal.
A markobiotikus étrendet követve, az alkalmazott alacsony zsírtartalmú és jó összetételű alapanyagokat az általános elvek, főzési módszerek és napi ételarányok mellett változatosan készítve és kombinálva megtapasztalhatjuk, hogy a súlyunk a tavaszi tisztulás időszak után beáll az egyéni testalkatunk szerinti optimális szintre. Ehhez persze a mértékletesség és a rendszeres testmozgás is szükséges.
A túlsúly életmód és étrendi oka a mozgáshiány mellett a feldolgozott és szélsőséges ételek eltúlzott fogyasztása, amihez sokféle okból tápanyaghiány is társulhat. Az élettelen és tápanyagokban szegény feldolgozott ételekből sokat megehet valaki, mégis azt fogja jelezni a teste, hogy éhes, ugyanis ilyen étrenden az alapvető tápanyagokban hiány keletkezhet rendszeresen sok feldolgozott étel megevése mellett is.
Ha túl egyhangú az étrendünk, alapanyagokban, ízekben, főzési módokban, ételfajtákban, akkor is előfordulhat túlevés, mert az egyoldalú tápanyagbevitel mellett másféléből hiány keletkezhet a testben. A változatosság elve ezért olyan alapvetően fontos.
A túlsúly hátterében állhat lelki eredetű túlevés, az érzelmi evők örömükben, szomorúságukban, félelmükben, stresszhelyzetben, dühükben, kimerültségükben fordulnak a cukros és zsíros ételekhez. Tudatosítsuk azt, hogy hogyan éljük meg életünk eseményeit és tegyünk a lelki problémánk megoldásáért, kezeljük a stresszt, ami az érzelmi túlevésünk hátterében állhat.
A jóllakottság jelzés hormonális okból is elmaradhat A nagyevő lakmározók hormonhiány miatt nem érzik meg étkezéskor a telítettséget. Nekik különösen fontos, hogy lassan egyenek, igen alaposan megrágva az ételt, így a kevesebbet is többnek érzik, amíg valamennyire a jóllakottságig eljutnak. Nagyon jól telíti őket a sűrű zöldséges, lencsés, babos, csicseriborsós krémleves.
A folyamatosan éhesek genetikai okból esznek rövid szünetekkel szinte folyamatosan, az éhséget okozó feltölteni a zsírraktárat jelzés miatt. Az egészséges étkezés mellett megtanulják, hogy a belső késztetésük miatt erősen az ételre irányuló figyelmüket hogyan tereljék tudatosan másra a folyamatosan útjukba kerülő ételreklámok és étkezőhelyek helyett.
Lassult anyagcserét és ebből eredő elhízást nem csak a pajzsmirigy csökkent működése, hanem a mellékvese vagy a máj károsodása is kiválthat, hozzájárulhat a bélflóra diverzitásának a csökkenése és egyensúlytalansága is.
Életmód oka lehet a túlsúlynak a rohanva megevett nem megfelelő étel. Az alapos rágás hiánya nem teszi lehetővé, hogy a testünk időben jelezze, mikor elég számára a megevett étel. Fordítsunk elegendő időt az étkezésre, rágjunk minden falatot addig, amíg folyékonnyá válik a szánkban és alaposan elkeveredik a nyállal. Különösen a szénhidrátok megfelelő emésztéséhez szükséges, hogy alaposan megrágva összekveredjenek a nyállal.
Agyonhajszoltan, elegendő mennyiségű alvás nélkül a testünk pihenési, vagy energia utánpótlási igényt jelez. Vigyázzunk, mert hosszú távon nem pótolható étellel, itallal, serkentő szerekkel a pihentető alvás. A makrobiotikus étrend és életmód rendszeres gyakorlásával viszont azt is elérhetik az étrendjük miatti alvási nehézségekkel küzdők, hogy végre jól alszanak!
A mai feldolgozott ételek nagy része és a folyamatos erős stressz is savasító hatásúak. Az emésztő rendszerünk reakciója a túlzott savasságra nem azonos az éhséggel, hozzuk inkább egyensúlyba magunkat lúgosító ételekkel.
Ha túl sok sót fogyaszt valaki főleg reggel, attól is lehet nagyon szomjas és éhes, a teste ugyanis egyensúlyra törekszik ebből a szélsőséges állapotból.
- Túlevéskor nagyon jót tesz fűszerként a kevés forró vízben elkevert miszó újhagymával vagy snidlinggel, de a miszó leves is a nyers hagymakarikákkal.
- Az édességet túlevők számára fontosak az édes zöldségekből készült ételek és az édes zöldség ital. Csökkenti az édesség iránti sóvárgást, ami főleg kora délután erős, ugyanakkor segít egyensúlyban tartani vércukorszintet.
- A fekete szójabab alkalmanként jót tesz a túlsúlyos embereknek, kiviszi a testből a felhalmozódott állati zsiradékot és a finomított ételek lerakódásait (a szárazon pirítással a hatását fokozzuk), kitisztítja a nyálát a toroknál, aktiválja és segíti a vese működését.
- A nálunk méltatlanul kezelt értékes jégcsapretek kiemelkedő a súlyt csökkenteni vágyók étrendjében. A levele is fogyasztható, nagyon finomak nyersen a zsenge középső leveli. Belefőzhetjük a levesekbe, ragukba, lehet zöldséges fogások része (például saját gőzében puhulva, főve a retek édeskés lesz) és savanyúk alkotó eleme vékony szeletekre vágva. Lereszelhetjük, készíthetünk belőle olajat feloldó mellékfogást és italokat. Kombinálhatjuk a többi hatásos tisztító és méregtelenítő alapanyaggal. Szokjuk meg az ízét és használjuk változatosan és rendszeresen az egészségünk érdekében.
A makrobiotikus étrendre történő áttérés után a túlsúly csökkenése törvényszerű. Az évtizedek során felhalmozódott lerakódások eltávoznak, a test formája átalakul. Ezt követően beáll a természetes testsúly.
Fizikai aktivitás és gyakorlatok az egészségért
Minden nap sportoljunk legalább fél órát, heti háromszori rendszeres testmozgás már eredményesen támogatja az immunrendszert és segít megőrizni az izomzat megfelelő állapotát. Válasszuk azt a sportot, ami számunkra kedves, legyen az asztalitenisz, tánc, séta, kocogás, jóga, thai chi, nordic walking, természetjárás, kerékpározás, úszás, labdajátékok, meridián gyakorlatok, az 5 tibeti gyakorlat, ami csak számunkra kedves.
A lényeg, hogy fokozatosan váljunk aktívabbá, tegyük ezt rendszeresen. Mindig gondosan melegítsünk be és soha ne erőltessük túl magunkat, mert a túlerőltetéssel éppen az ellenkező hatást érjük el, gyengítjük az immunrendszerünket és megsérülhetünk.
A rendszeres fizikai aktivitástól javul az immunrendszer ellenállóképessége, az anyagcsere, az oxigénellátás, az izmok kipréselik a szövetekben pangó vért és nyirkot, a mozgáshoz szükséges kalóriákat pedig a szervezet a feleslegesen felhalmozott zsírsejtek elégetésével fedezi.
Minden testmozgásnál alapvetően fontos a megfelelő bemelegítés, a vérnek ugyanis a szükséges helyre, a helyi izmokba kell áramolnia. Szakszerű bemelegítéssel és az egyéni állapotnak megfelelő fokozatos terheléssel nem termelődik az izomlázat okozó tejsav.
Ajánlott blogbejegyzéseim a témához
Elolvasáshoz kattints rá a blogbejegyzés címére!
10+1 tipp, hogy nőként 40 felett is megőrizd kortalanágodat
Makrobiotikus étrenddel a női egészség megőrzéséért és helyreállításáért (1. rész)
Női egészséget veszélyeztető tényezők (2. rész)
7 tipp az immunrendszered megerősítésére
Immunrendszerünk egészségéért a makrobiotikával
Makrobiotikus étrenddel a női egészségért és helyreállításáért
Ezeket az alapanyagokat ne használd egy egészséges makrobiotikus étrendben
A gluténmentes makrobiotikus étrend
Hogyan állapítsuk meg a gluténallergiát?
Mely gabona fajták fogyaszthatók, illetve nem egy gluténmentes makrobiotikus étrendben?
9 makrobiotikus táplálkozási tanács gluténallergia esetén
Mit nevezünk élő ételeknek a makrobiotika tudományában? Miért fontosak számunkra?
Ajánlott könyveim a témához
Sebestyén Szilvia – Markobiotika az egészséges és harmonikus életért
Sebestyén Szilvia – Makrobiotikus táplálkozás
Sebestyén Szilvia – Makrobiotika a 21. században
Sebestyén Szilvia – Immunrendszert támogató és sugárzástól tisztító makrobiotikus ételek
Sebestyén Szilvia – Gluténmentes makrobiotikus ételek és életmód
Sebestyén Szilvia – Glutén és mindenmentes makrobiotikus desszertek
Sebestyén Szilvia – Gluténmentes és általános makrobiotikus reggelik
Sebestyén Szilvia – Gluténmentes és általános makrobiotikus uzsonnák, útravalók és szendvicskrémek
Sebestyén Szilvia – Makrobiotikus saláták és savanyúk
Sebestyén Szilvia – Tavaszi makrobiotikus ételek
Sebestyén Szilvia – Nyári makrobiotikus ételek
Sebestyén Szilvia – Őszi makrobiotikus ételek
Sebestyén Szilvia – Téli makrobiotikus ételek
A könyveket ide kattintva tudod megnézni illetve megrendelni.