Ebben a részben összefoglalom mindazokat, amire azt gondolom, hogy szükséges tudni a desszert témakörével kapcsolatban.
Miért van szükség desszertre?
A szénhidrát (gabonák és ezekből készült termékek, édesítők) fogyasztása az ember számára alapvető, létfontosságú, tehát ez egy ún. alap élelmiszer-alapanyag.
Minden nap, minden étkezésnél valamilyen formában fontos, hogy a számunkra megfelelő szénhidrátot fogyasszuk!
Ezen kívül édes ízű ételekreis folyamatosan szükségünk van. Az édes íz aránya felnőtteknél az ételben (nemcsak a desszertekben!) naponta 60% (!), gyermekeknél ez akár 80% (!) is lehet, életkortól függően.
Ez persze nem azt jelenti, hogy 60 (gyermekeknél 80) %-a az elfogyasztott ételeknek édesség legyen. Hiszen a szénhidrátok főve, jól megrágva, valamint az édes ízű növények (pl. répa, sütőtök), illetve például a hagyma főve, sütve is édes ízű.
FONTOS! Mindig tartsuk szem előtt, hogy ezek fogyasztása is beleszámít a 60 (80) %-ba!!
Hogyan állítsuk össze a desszertet?
A nyugalmat adó természetes édes íz stabil érzelmeket, kiegyensúlyozottságot ad. Ez természetes édes íz adja az alapot, a stabilitást az életünkben, az életerő megtartásához és annak fokozásához is hozzájárul.
Ezért fontos a szakszerű természetes édes ízű fogások elkészítése édes ízű zöldségekből, mint például a sütőtök, a szelídgesztenye, a sárgarépa, a vöröshagyma, a fejeskáposzta stb.
A makrobiotikus desszertek nem csak finomak, hanem tökéletesen kielégítik a megnyugtató, édes íz iránti természetes vágyunkat. Változatosan, ízletesen és egészségesen készíthetjük őket.
Elkészítésükhöz nem használjuk az eltömítő és nyákosító tejtermékeket, a tejfölt, a vajat, a tejszínhabot, a szélsőséges tojást, a finomított fehér liszteket, az egyszerű cukrokat (kristálycukor, porcukor, barna cukor, méz), a mesterséges vegyi édesítőket, az élesztőt.
Ezek túlfinomított alapanyagok, olyan panaszokat okozhatnak, mint például a túlsúly, a vércukorszint és érzelmi ingadozások, a puffadás stb.
A makrobiotikus desszertek alapanyagai értékesek, természetesek. Gyorsan elkészíthetők és táplálók. Jó érzés, hogy úgy tudunk jót tenni gyermekeink, szeretteink és nem utolsósorban saját egészségünkért ezekkel a jó minőségű természetes desszertekkel, hogy közben nem kell lelkifurdalást éreznünk!
Amikor felépülési szakaszban vagyunk még, a makrobiotikus desszerteket is javaslom mellőzni.
Miért?
Amikor gyulladás tapasztalható a szervezetben, az édesség fokozza ezt az állapotot.A gyors felszívódású cukrok – amelyeket a makrobiotika nem javasol – gyakran gyulladásos állapotokat okozhatnak.
Amikor a szervezet el van nyálkásodva, sok salakanyag lerakódása van, az ebben „lubickoló” baktériumokat, vírusokat és gombákat csak tovább tápláljuk a gyorsfelszívódású cukrokkal. Ezek így, teljességgel NEM kívánatos módon és szélsőséges mértékben elszaporodhatnak.
A biztonságunkért, a gyors felépülés érdekében a gyógyulási szakaszban még az egészséges makrobiotikus desszertektől is tartózkodjunk.
Az állapot súlyosságához mérten és az átvezető szakaszban (áttérés a régiről az új étrendre) az erős sóvárgás elkerüléséért makrobiotikus desszertek mérsékelten fogyaszthatók.
Édes-zöldség ital
Az étrend betartásáért, a megvalósíthatóságért, a kitartásért a jó közérzet megtartása fontos, hogy ne lemondásként éljük meg ezt az étrendet, még a felépülési szakaszban sem.
Viszont a makrobiotika tudománya erre is nyújt megoldást! Ekkor készíthetünk és fogyaszthatunk édes-zöldség italt, ami az édesség utáni vágyunkat rendezi azzal, hogy a hasnyálmirigynek fontos édes ízt megadja.
Az édes-zöldség ital alapanyagai:
- a sárgarépa,
- a vöröshagyma,
- a fejes káposzta,
- és a sütőtök (nyáron édesburgonya).
A zöldségeket egyforma arányban, majd vízben (zöldség-víz: 1:2 arányban) sokáig főzve, majd a levet leszűrve kellemes sárga színű és édes ízű, gyógyhatású italt ad.
Figyelem! A zöldségeket a főzés után már nem tudjuk felhasználni, mert minden fontos hatóanyagot és édes ízt eltávozott belőle.
Hogyan érdemes ezt a gyógyitalt fogyasztanunk?
Mindig melegen, mint egy teát. Általában ez azt jelenti, hogy délutánonként fogyasztható 2,5 dl, amikor lemegy a vércukorszint. Kúraszerűen javasolt a fogyasztása (2 hétig naponta, majd 1 hét szünet, igény esetén újra lehet kezdeni). Makrobiotikus tanácsadóval az egyéni állapotnak megfelelően tovább lehet pontosítani a kúrai részletetit.
Az évszakok változásával hogyan módosíts a desszerteken?
Hűvösebb időszakban
Az alábbiak szerint:
- Gyümölcs-kompótok – jobbak, könnyebben emészthetők, mint a nyers gyümölcsök, amelyek hűtő hatásúak. Főzve ez a hatás már csökken.
- Édes zöldség a sütőtök – számtalan variációban: tepsiben sütve, állapottól függően olajban sütve tempúra tésztában, pudingként, sütőtökkrémként, pirított tökmaggal.
- Más édes zöldségek –mint a cukkini, a sárgarépa, és az ezekből kevert lisztes sütemények, a felépülési szakasz után javasoltak szárító hatásuk miatt (a sült lisztes termékek száríthatják a nyálkahártyát a tápcsatornában).
- Olajban sült desszertfélék – télen is csak ritkán fogyaszthatók, mivel nehezebben emészthetők (pl. tempúra tésztában sült sütőtök/alma/körte szeletek, köles golyók olajban sütve).
- Palacsinták – erős sóvárgás esetén az átvezető szakaszban alkalmanként fogyaszthatók, hogy kitartsunk a döntésünk mellett és csillapítsuk az ez irányú vágyainkat. Az olajban sütés miatt a fogyasztása állapothoz igazítandó.
- Aszalványos gyümölcs rizs, aszalványos köles –kellemes téli desszertféleség.
Melegebb időszakban
Melegebb időszakban a desszertek is állapotnak megfelelően fogyasztandók:
- A tisztán gyümölcsöt tartalmazó fagylaltfélék NEM javasoltak, a jeges étel és ital szélsőséges hatása miatt.A gyümölcslevek nyáron hűtő hatásúak, a felépülési szakaszban helyette pirított rizs tea, friss forrásvíz javasolt.
- A nyers helyi gyümölcsökből készült gyümölcssaláták hűtő hatásuk miatt nyáron fogyaszthatók.
- Gyümölcszselék (agar-agar) hűsítő nyári desszertfélék alkalmanként.
- Citromos kukoricadara (kánikulában a legjobb hűsítő desszert egyike)
- A rebarbara savanykás ízével nyári desszertek alapanyagaként szósz, puding és krém készítésére alkalmas.
A rebarbarát fogyaszthatjuk önmagában, illetve gyümölcs pudingok tetejére öntetként vagy más desszertekhez alapanyagként is. Lehet:
- Rebarbarás rizs,
- rebarbarás köles,
- rebarbarás kukoricadara.
Egész évben
Egész évben készíthető desszertek alkalmanként és az állapotnak megfelelő gyakorisággal fogyaszthatók. Ilyenek a következők:
- Főtt gabonás gyümölcsös desszertek (laktatók, mégis könnyen emészthetők), mint pl. gyümölcs rizs, gyümölcsös köles
- Almás desszertek egész évben a gyümölcsök közül a leggyakrabban fogyaszthatók, hiszen folyamatosan rendelkezésünkre áll. A telet is „túléli” és a korai almafa már nyár elején újból ad gyümölcsöt.
- A felépülési szakaszban a gyümölcsöket inkább kompót formájában fogyasszuk, mint nyersen.