Az egészséges makrobiotikus ételek elkészítéséhez CSAK természetes alapanyagokat használunk fel. Ezeket aszerint válogatjuk össze, hogy az emberi szervezetre milyen kedvező hatást fejtenek ki.
Ebben a részben bemutatom a makrobiotikus étrendben felhasznált alapanyagokat – ezen belül is azokat, amelyeket a tanfolyam során az ételekben felhasználunk.
A tananyagban csak a hazánkban is könnyen elérhető nyersanyagokból készíthető recepteket használtam.
Az 1. részben a gabonákról, a fehérjékről (növényi és állati), a zöldségekről, valamint az erjesztett zöldségekről olvashattál. Most a gyümölcsökkel és az egyéb ízesítőkkel, olajokkal és édesítőkkel ismerkedhetsz meg.
Gyümölcsök
A gyümölcsöknek alacsony zsír, de magas az élelmi rost, vitamin és ásványi anyag tartalmuk. Tele vannak értékkel és igen sokoldalúak.
A makrobiotikus étrendben fogyasztott fő gyümölcsök az alma, sárgabarack, fekete áfonya, málna, eper, szeder, tőzegáfonya, őszibarack, szilva, ringló, körte, szőlő és a citrusfélék (pl. citrom, narancs, mandarin).
A gyümölcsöknek magas a víztartalmuk és tele vannak alapvető tápanyagokkal, antioxidánsokkal.
Nyáron nyersen ehetjük őket és lehetőleg a gyümölcs minden fogyasztható részét. Mossuk meg, és lehetőleg ne hámozzuk meg őket. Amikor felvágjuk a gyümölcsöket, a tápanyag tartalmuk csökken, ezért csak közvetlenül a fogyasztásuk vagy főzés előtt szeleteljük fel.
A télire tárolható fajták megfelelő körülmények között tavaszig kitartanak. Hónapokig tárolható módja a gyümölcsöknek az aszalás vagy befőzés.
A négy évszakban élőknek a trópusi gyümölcsök fogyasztása nem javasolt (pl. mangó, banán, ananász stb.).
A citrusféléket nyáron kánikulában fogyasztjuk, hiszen akkor a kellemesen hűsítő hatását élvezzük (pl. citrom).
EGYÉB ALAPANYAGOK – ÍZESÍTŐK, OLAJOK ÉS ÉDESÍTŐK
Természetes ízesítők
A makrobiotikus étrendben használatos ízesítőket a főzéskor használjuk, vagy tálaláskor az elkészült ételek ízesítésére.
Kiemelik, illetve más ízeket, tápanyagokat adnak az ételekhez, valamint hatással vannak azok energiájára is.
Ilyenek például a természetes erjesztésű ecet félék, mint a rizsecet, almaecet, a gyümölcsfélék, mint a citrom, a zöld citrom, a narancs leve és karikája, a zöldfűszerek, mint a petrezselyem zöld, bazsalikom, koriander, metélőhagyma, újhagyma, rozmaring, zsálya, kakukkfű, menta, tengeri só, fokhagyma és a gyömbér.
Használatosak a mustár, a wasabi tormaféle, hazai torma, olívaolaj, szezámkrém, szezámsó.
Az ételekben használjuk az oregano, kakukkfű, majoránna, bazsalikom, rozmaring és más fűszereket is.
A tengeri só, a szezámsó gazdagok nátriumban és más ásványi anyagokban, amelyek segítenek az energiánk fenntartásában. Mivel minden élet, így az emberiség is a tengerből származik, a nátriumban gazdag étel energiáját magunkhoz véve az elsődleges ösztöneinket serkentjük.
A gyömbér, a fokhagyma, a mustár és a torma kifelé irányuló energiát adnak, ezért kiválóan alkalmasak a legbenső energiák felszínre hozására. Rendszeres fogyasztásuk segít az általános energiaáramlásában, erősebb érzelmeket élünk meg és jobban vágyunk arra, hogy kifejezzük magunkat.
A zöldfűszerek mint a petrezselyem, bazsalikom, koriander, metélőhagyma, rozmaring, újhagyma, általában felfrissítik, felkeverik az energiát, felfelé irányítják, fokozzák a szellemi és érzelmi hatást.
Az olívaolaj és más nyers olajok, valamint a szezámmagból készült tahini-szezámkrém, megkönnyítik az energiák lecsendesülését és szabad áramlását a testünkben.
Az ecet, akárcsak a citrom és a zöld citrom leve ritkítják és kiterjesztik az energiát. Ezek tisztító hatásúak, nagyon jól kiegészítik a nehezebb ételek befelé irányuló energiáját. A forró időszakban segítenek bennünket a hűtő hatásukkal.
Minden ízesítő nagyon gazdag tápanyagokban. Választékuk és íz gazdagságuk nagy. Ízesítőként rendszeresen, de kis mennyiségben használjuk őket.
Néhány tápanyag egészen kis mennyiségben is hatással van arra, ahogyan más tápanyagok a testünkben felszívódnak.
Mértékkel és hozzáértéssel használjuk a fűszereket, ne megszokásból, csak az íze kedvéért.
Olajok
Az olajokat a növények préselésével nyerik ki. Ezeket tehát kívülről befelé irányuló koncentrált energiát tartalmaznak. Ez keveredik ezen túl egy folyékony energiával, ami az egész testben való elterjedést támogatja.
A jó minőségű finomítatlan olajok a testünkben nagyobb összhangot hoznak létre és az életerőnket segít eljuttatni mindenhová.
A nyers olajok károsodnak fény és levegő hatására, ezért sötét üvegben vásároljuk meg őket és mindig nézzük meg a lejárati idejüket. A hidegen sajtolt olajok hajlamosak az avasodásra, ezért egyszerre kisebb mennyiséget vegyünk, tároljuk sötét, hűvös helyen őket, lezárt kupakkal, hogy levegő ne érje.
Magyarországon a napraforgóolaj könnyen elérhető, itt termesztik. Használhatjuk sütéshez és főzéshez egyaránt.
A szezám és olívaolajat használhatjuk levesekhez, ragukhoz, tészta ételekhez, ahol a víz a 105 oC fok hőmérsékletet nem haladja meg, és az olajat a főzés végén adjuk hozzá.
FONTOS! Az olajos mag és diófélékre allergiások olyan olajat használjanak, amelyekre nincsenek allergiás reakciójuk.
Akiknek nincs ilyen panaszuk azoknak a szezámolaj, napraforgóolaj, kukoricaolaj, repceolaj napi használata javasolt.
Az olívaolajat nyáron a kánikulában – mediterrán éghajlatú időjáráskor –élvezzük, sőt amikor nyaralunk ilyen vidéken a sokféle változatával ismerkedjünk meg, használjuk az ételkészítésünkben.
ELLENJAVALLAT: Kerüljük azokat az olajokat, amelyekben magas a telített zsírsavak aránya (pálmaolaj, kókuszolaj, kakaóvaj, állati zsiradékok). A túl sok olaj megterheli a májat, elzsírosítja a bőrt.
Természetes édesítők
FONTOS, hogy kielégítsük a megnyugtató édes íz iránti természetes vágyunkat.
A napi táplálkozás 60%-a édes ízű legyen felnőtteknél, gyermekeknél akár 80%, életkortól függően.
A legfontosabb a minőségi édesítők használata.
Miért nem használunk kristálycukrot?
Gyorsan szívódik fel a vérben és gyorsan megemeli a vércukorszintet, majd hamarosan leesik a normális szint alá, ami újabb vágyat ad a gyorsfelszívódású cukor fogyasztására.
Ez megterheli a hasnyálmirigyet és későbbiekben panaszokat okozhat.
Az eltúlzott mértékű gyors felszívódású cukor fogyasztásának hatása még az, hogy kirabolja az ásványanyag és kalcium raktárainkat a szervezetből, elsavasodáshoz, csontritkuláshoz, candida betegséghez vezethet.
Megváltoztathatja az érzelmi állapotunkat: kitartásképtelen, akaratvesztett gyenge állapothoz vezethet.
A lassú felszívódású összetett cukora gabona alapú édesítők (pl. a rizsszirup).
Lassan szívódik fel a vérben és tartósan ott is marad, kitartó energiát adva. Lassan esik vissza a vércukorszintünk, kíméletesen jelezve a pótlás igényét. Ellentétben a gyors felszívódású cukornál azonnal lezuhan és gyors megoldást keresünk, hogy az állapotunkat stabilizáljuk.
Gabona vagy gyümölcssziruppal, friss és aszalt gyümölcsökkel, gyümölcslével édesítünk. Természetes édesítőként Erdélyben korábban a juharszirupot használták, ami kíméli a hasnyálmirigyet.
Az édes ízű zöldségekkel sütőtökös és sárgarépás desszertek készülnek. Helyben termő gyümölcsöket használjuk frissen a termésük időszakában, tárolt, aszalt vagy cukor nélkül eltett formában.
FONTOS! A hasnyálmirigy megnyugtatására a legfontosabb édes íz a zöldségek, növények édes íze pl. sütőtök, szelíd gesztenye.
A gyümölcsök főve könnyebben emészthetőek mint nyersen.
A gyümölcsöket ebéd után javasolja a makrobiotika tudománya fogyasztani ismert savasító hatása miatt. Főve csökken valamennyire a savasító hatása.
A leggyorsabban elkészíthetőek a kompótok, amelyek az édesség utáni vágyunkat csökkentik vagy kielégítik. Az alma levében gyorsan megpárolt gyümölcsökből kompótot tudunk készíteni, amelyre egész évben van lehetőségünk. Ha ezt sűrűre készítjük, kevesebb lével, akkor mixerrel pépesítve gyümölcs öntetet ad, amit a desszertek tetejére tudjuk önteni.
Almás desszerteket és az almát egész évben a leggyakrabban fogyasztjuk a gyümölcsök közül. Gyors desszert például a sült alma sokféle változatban (és a sült körte is).
Cukor nélkül készült gyümölcs sűrítményt használhatunk főtt gabonák ízesítésére pl. barna rizs, köles, amiből remek gyümölcsrizs, gyümölcsös köles készíthető.
A rizsszirup és a juharszirup gyakori édesítője a makrobiotikus konyhának.