Tudom, hogy nagy segítséget tudnak nyújtani a gyakorlati megvalósításban a különböző tanácsok és javaslatok.  

Eben a fejezetben a desszertekkel kapcsolatban szedtem össze néhányat.

Remélem segíteni fognak! 🙂

Makrobiotikus desszert alapanyagok

Gyümölcsök, gabonák, gyümölcs sűrítmények, rizsszirup, gabonapelyhek, gluténmentes lisztek (rizs, köles és hajdina) és (lehetőleg szintén gluténmentes) tészták.

Olajos magvak, amelyeket a sütemények tésztájába bele tudjuk sütni, illetve a pudingok tetejére pirítva szórni. Lehet feldolgozva is kapni, pl. blansírozott mandulát, mandula hasábokat, mandula szeleteket.

Minden nagyobb áruházban kaphatóak ezek az alapanyagok.

Az olajos magvakat, mint pl. a napraforgómag, tökmag, mandula, mogyoró vagy dió, hosszabb ideig, nagyobb mennyiségben mélyhűtőben kell tárolni, az avasodás elkerülése végett. 

Hétvégén el tudjuk készíteni az egész heti desszertünket, mert helyes tárolással (hűtőszekrényben) akár 5 napig is tárolhatók (pl. piskóták krémekkel). A gyümölcsrizs, gyümölcsösköles akár 3 napig is fogyasztható. Lehet átfőzni fogyasztás előtt télen, hogy ne a hideg hűtőszekrényből kivett desszertet fogyasszuk. 

A hűtőszekrényből kivett ételeket javasolt szobahőmérsékletűre melegíteni.

gyümölcsök gyorsan romlanak, válogassuk ki a hibásokat, illetve amikor már kissé kezdenek kiszáradni, ráncosodni vagy már nem frissek, főzzünk belőlük gyümölcsöntetet, gyümölcskrémet vagy gyümölcskompótot.

sütőtöknél is hasonló módon járjunk el télen. Vizsgáljuk meg, hogy melyik romlik, azokat hamarabb kell feldolgozni. Megsüthetjük sütőben, és desszertként sütőtökpudingot vagy krémet készítsünk belőle.

makrobiotikus konyhánaknincs maradéka, mindig mindent fel tudunk használni, számtalan főzési variációval.

liszteket lehetőleg magunk őröljük. Akiknek nincs malmuk kávédarálóval friss liszteket tudnak készíteni, hiszen egy-két főre 10-20 dkg gabonából (barna rizs, hajdina, köles). Fontos, hogy mindig friss lisztből készítsük a desszerteket, péksüteményeket. Még langyos a lisztünk és már használjuk is sűrítésre, vagy piskóták, péksütemények készítésére. Ez még tele van életerővel. A több hetes liszt felhasználása nem javasolt, nyálkásodást okoz ez a már nem élő alapanyag.

Mindig annyi lisztet készítsünk, amennyit azonnal elhasználunk.

Ugyan ez vonatkozik a gabonapelyhekre. Kapható kézi daráló, pelyhesítő. Annyit daráljunk le, amennyit azonnal elfogyasztunk, mert a hosszú tárolástól már nem élő alapanyag, és aminek elfogyasztása nyálkásodást okoz. A gabonapelyheket főzve vagy sütve (granulaként) fogyasztjuk el. Valamilyen főzési műveletet használni kell, mert nem javasolt nyersen megenni őket, továbbá nehéz az emésztése, és nem biztonságos a hőkezelés nélküli gabona.

Akik a nyers gyümölcstől puffadnak, próbálják ki, hogy egy-két percig forrásban lévő vízbe beleteszik (pl. cseresznye, meggy). Mivel rövid ideig van magas hőfokon a vitamin tartalmuk megmarad, már nem nyersek így könnyebben emészthetők.