Tudom, hogy nagy segítséget tudnak nyújtani a gyakorlati megvalósításban a különböző tanácsok és javaslatok.  

Eben a fejezetben az ebéddel kapcsolatban szedtem össze jó párat.

Remélem segíteni fognak! 🙂

Hogyan vásárolj és mire figyelj?

A tavasz tipikus zöldségei a piacokon könnyen beszerezhetőek: medvehagyma, újhagyma, tavaszi hónapos piros retek, új salátafélék, snidling

A medvehagyma szezonális, nagy mennyiségben kapható, amikor terem még a nagybevásárló központokban is.

A bázis gabonák, mint a barna rizs, köles, hajdina, kukoricadara. Legyenek odahaza könnyen elérhető helyen, 1-2 kg mennyiségben. 

növényi fehérjékből (babok, lencsék, csicseriborsó) legalább fél kg-s kiszerelésben néhány fajta mindig legyen raktározva. Csak akkora mennyiségben, ami néhány héten belül elfogy, mert elbogarasodhat

Amikor elfogyott valamelyik bab-lencse-borsó féle alapanyagunk, mossuk ki a tároló dobozt, szárítsuk meg alaposan és úgy tegyük el az új megvásárolt alapanyagunkat.

Lehet vásárolni tartósítószer nélkül konzervben főtt csicseriborsót, babféléket, zöldborsót és lencsét. Jó, ha van ezekből is, mert bármikor gyorsan készíthető meleg étel a konzerv alapanyagok segítségével is.

Zöldségek az ebédhez egy-két heti vásárlással megoldhatók és hűtőszekrényben tárolhatók. Legjobb a hűvös pince, vagy fedett helyen hűvösön, fagymentesen a szabadban, erkélyen (télen). 

Legyen gyökeres zöldség is egy-kettő (pl. sárgarépa, fehérrépa, jégcsapretek stb.), kerek zöldség is (pl. káposzta, vörös/lila hagyma, karalábé stb.), és felfelé törő, felfelé kiterjedő növekedési irányú zöldség is (pl. póréhagyma, szárzeller, brokkoli, karfiol). 

zöldségek vásárlásakor mindig nálam van a heti tervezett menü, hogy annyit vásároljak, amennyi 1-2 hét alatt elfogy.

Gyümölcsök vásárlásánál különösen fontos, hogy az elfogyasztásra szánt mennyiséget szerezzük be mert gyorsan megromolhatnak. Ha mégis többet veszünk, akkor sem kell feltétlenül kidobnunk őket. Ugyanis van lehetőségünk kompótot, gyümölcskrémet készíteni azután hűtőszekrényben tárolni. 

Heti egy-két alkalommal javasolt olajban sült ételeket enni, amelyekhez jégcsapretek, piros retek, sörretek salátát készítsünk, hogy a felesleges olaj ne tudjon a bélben megülni. Hasonló vonatkozik a halételek fogyasztásánál is.

Ezeket az ételeket általában hétvégén készítjük és fogyasztjuk. A fasírtokat hétvégén elkészítjük és hétköznap fasírtos szendvicseket tudunk vinni magunkkal.

Fontos a heti menü terv a konyhában. Ez egy jó vezető. Természetesen előfordul a változtatás, mert maradt előző napról vagy az ellenkezője, kevés volt és minden elfogyott. Nincs kőbe vésve, viszont sokat segít a bevásárlásnál, hogy mit vegyünk zöldség, babfélék és gabonafélék közül. 

Ha nincs heti menü tervünk, csak rögtönzés szerűen főzünk és ha még nincs rutinunk, egyoldalúvá és unalmassá válhat a heti ételkészítés.

Az ebéd előkészítéséhez javaslatok

A friss zöld levelesek és csírák előkészítése

Fontos figyelmeztetés!

Természetes, hogy vágyunk a tavasz friss új hajtásaira és a csírákra nyersen. Viszont ezeken sokféle baktérium található, amelyek vízzel nem moshatóak le! A vizsgálatok azt bizonyítják, hogy mindig marad rajta, csak csökkenthető a növényen található mikroorganizmusok száma. Ezek között található pl. E coli, szalmonella és más patogén baktériumok. Ezek veszélyesek lehetnek. 

Ezért javasolom, főleg akiknek bélpanaszaik (pl. puffadásuk) van, hogy ecetes vízben áztassák 3 percig a nyers csírákat, a zöld leveleseket pl. madársaláta, rukola, salátaboglárka, pitypang vagy csalánlevél. 

3 perc behatási idő van az ecetes áztatásnak. Ezután lehet lemosni sós tiszta vízzel és lecsöpögtetni. Ezzel beáll az egyensúly.

Nem élhetünk steril béllel, a bélbaktérium közösségnek ki kell alakulnia gyerekkorban. Ez régen élethossziglan fennmaradt, mivel háztáji forrásból táplálkoztak. Most sok égövidegen baktériumok és gombák potenciális veszély forrás lehet.

Az antibiotikum rezisztens törzsek (baktériumok) szintén lehetnek a nyers hőkezeletlen csírákon és zöld leveles vagy nyers zöldségeken. 

Forrásban lévő vízbe téve néhány percre lemosódik és elpusztulnak ezek a toxin termelő élőlények és fertőzést okozó baktériumok. Emellett a vitamin tartalom is megmarad.  

Csírázáskor a növény a csírát védő kártevők ellen a (csírát védő cukor fehérjéket, enzimeket) anyagokat aktiválnak, amelyek a kártevőkkel szemben védik a csírákat és az embernél is mutathat allergén reakciókat. pl. hasmenés, puffadás, hányás, rosszközérzet.

Fiatal korban fontos a nyers táplálék a bélflóra kialakulásához. Ez egyensúlyba tudja tartani élete végéig (főleg ha nem kerül be égövidegen cuccal behozott baktérim, gomba).

Előkészületek a mindennapokban

Nagy segítség a heti menü terv, amit a családdal egyeztetünk, átbeszélünk, hogy mikor, ki, mit vigyen magával a napközbeni étkezéshez vagy odahaza mit fognak ebédelni. 

Munkahelyre vagy iskolába előző nap becsomagolt ételt viszünk ebédre. 

A kuktába előző nap beáztatott babot, csicseriborsót és a gabona köretet (barna rizs, köles vagy hajdina stb.) fel tudjuk tenni a lángra és amíg megfő addig a zöldséget fel lehet darabolni, kisütni a fasírtokat, előkészíteni a másnapi reggelit, a saláta-savanyút össze lehet vágni stb. 

Amikor megfőtt puhára a babfélénk és a gabona köretünk addigra elkészült a zöldség fogás, a saláta-savanyú és a desszert is.

Fontos, hogy az edényeink is legyenek kéznél, főzés közben langyos vízzel el tudunk mosogatni és a főzés befejeztével mosatlan nélkül, tiszta a konyha is. Lehet teríteni, étkezni és ezután becsomagolni a másnapra szánt ételeket, hogy magunkkal vigyük akár ebédre is.

Jusson eszünkbe, hogy a főtt gabona vagy tészta köret legalább 45%-60% arányban legyen a tányéron. Ehhez jöhetnek a növényi fehérjék vagy heti 2 alkalommal hal (állapottól, életkortól függően) 15% körül, és a zöldség köretek nagy választékban pirítva, párolva, blansírozva stb.

Savanyúság elég egy-két kanállal, amit az étkezés végén is el lehet fogyasztani, hogy az emésztés könnyedén meginduljon.